ایمپلنت دندانی

فرق هیلینگ و اباتمنت در چیست؟ [بررسی مزایا و کاربرد]

فرق هیلینگ و اباتمنت
3.9/5 - (20 امتیاز)

فرق هیلینگ و اباتمنت در دندانپزشکی با علم ابتدایی از ایمپلنت دندان کاملا مشخص می شود. در واقع ایمپلنت شامل سه قسمت اصلی فیکسچر، اباتمنت و تاج می باشد. قطعات مختلف و دیگری نظیر ترانسفر کوپینگ، کاور اسکرو و هیلینگ جزو مواردی هستند که در طول درمان و ساخت پروتز کاربرد دارند. کاشت دندان بوسیله ایمپلنت مراحل مختلفی دارد اما پیش از آن باید بدانید اباتمنت دندان چیست و هیلینگ ایمپلنت چیست؟ با توضیح هر کدام، فرق اباتمنت و هیلینگ کاملا مشخص می شود. به صورت خلاصه اگر تفاوت اباتمنت با هیلینگ اباتمنت را نمی دانید تا پایان این مطلب از فروشگاه تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ما را همراهی کنید.

در ضمن اگر در مورد ایمپلنت ها کنجکاو هستید، پیشنهاد می کنیم، مطلب بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است را مطالعه کنید.

فرق هیلینگ و اباتمنت

ابزار اباتمنت ایمپلنت چیست؟

ابزار اباتمنت ایمپلنت به قطعات ریزی می گویند که به ایمپلنت دندان متصل می شوند. اباتمنت روی ایمپلنت دندان وصل می شود. پس در حالت کلی ابزار اباتمنت ایمپلنت قطعه ای است که فیکسچر و پروتز یا روکش دندان را به هم متصل می کند.


جنس اباتمنت ایمپلنت از چه موادی است؟

جنس اباتمنت ایمپلنت معمولا از فلزهایی نظیر تیتانیوم، طلا، فولاد و زیرکونیوم تشکیل شده است. هر یک از این جنس اباتمنت ایمپلنت ها دارای خواص مخصوص به خود هستند. معمولا سازگاری زیادی با سلول های دندان طبیعی دارند. از ویژگی مهم آن ها می توان به ضد زنگ بودن اشاره کرد.

تفاوت هیلینگ و اباتمنت

تفاوت اباتمنت و هیلینگ در مرحله استفاده از آنها طی کاشت دندان خلاصه می شود. فرق اباتمنت و هیلینگ در این است که اباتمنت یک قطعه ضروری در ایمپلنت دندان به حساب می آید. اما هیلینگ اباتمنت گرچه عموماً استفاده می گردد اما ضروری نیست. تفاوت اباتمنت و هیلینگ در این است که اباتمنت در بطن کاشت دندان بوده و تا ابد در زیر دندان باقی خواهد ماند. اما هیلینگ اباتمنت پس از مدتی از روی کاور اسکرو برداشته می شود.


مدل های اباتمنت ایمپلنت

مدل های اباتمنت ایمپلنت برای کاربردهای خاصی استفاده می شود. آنها به دو صورت آماده و سفارشی تهیه می گردند. اباتمنت ها به چند صورت نظیر Cemented، UCLA ، مولتی یونیت، موقتی و … با قطرها و اشکال گوناگون عرضه می گردند.
مدل های اباتمنت ایمپلنت به دو صورت آماده و سفارشی تهیه می گردند. اباتمنت های آماده به صورت پیش ساخته در شکل ها ، اندازه ها و نوع های مختلف در دسترس هستند. اما انواع سفارشی براساس فک و سایز بیمار به صورت خصوصی ساخته می شوند.


همانطور که متوجه شدید، اباتمنت عنصر کلیدی در زمان کاشت دندان به روش ایمپلنت است. توجه داشته باشید که گاهی اوقات دندان ها فقط به ترمیم احتیاج دارند که بسته به شرایط بیمار دندانپزشکی تصمیم می گیرد که پر کردن دندان با مواد سیاه خوبه یا مواد سفید. حتی گاهی برای حفظ زیبایی از کامپوزیت استفاده می شود.

اگر علاقه مند هستید، ما در مطلبی جداگانه به بررسی چند 2 مدل معروف پرداخته و گفته ایم کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو و شما می توانید آن را مطالعه کنید.

ابزار هیلینگ اباتمنت چیست؟

ابزار هیلینگ اباتمنت بسته به تشخیص پزشک پس از مدتی بعد از قرار گیری اباتمنت به جای کاوراسکرو بسته می شود. پس اولین فرق هیلینگ و اباتمنت اینجا مشخص می شود که اباتمنت یک وسیله ضروری در ایمپلنت و هیلینگ با تشخیص دندانپزشک استفاده می شود. . بعد از بستن ابزار هیلینگ اباتمنت و گذشت یکی دو هفته، دندانپزشک آن را باز کرده و ایمپرشن کوپینگ را به جای آن می بندد. سپس در همان جلسه مجدداً هیلینگ اباتمنت را بسته تا دندان بیمار آماده گردد.


هیلینگ اباتمنت چه کاربردی دارد؟

کاربرد هیلینگ اباتمنت در این خلاصه می شود که باعث شکل گیری بافت لثه در اطراف ایمپلنت خواهد شد. یکی دیگر از موارد کاربرد هیلینگ اباتمنت در جلوگیری از نفوذ جسم خارجی به داخل ایمپلنت است. هیلینگ اباتمنت تقریبا یک ماه روی ایمپلنت قرار می گیرد سپس برداشته می شود.


انواع مختلف هیلینگ اباتمنت

انواع مختلف هیلینگ اباتمنت در قطر و کلار های متنوعی که دارد خلاصه می شود. در واقع انواع هیلینگ اباتمنت بسته به سایز فیکسچر استفاده شده و شرایط مختلفی که لثه بیمار دارد، باید انتخاب گردد. دو نوع اصلی هیلینگ اباتمنت عبارتند از Narrow یا باریک و Regular / Wide یا پهن. از نظر عرض، این قطعه کمی عریض تر از ایمپلنت است تا به شکل گرفتن خط لثه کمک کند. یک جراح و متخصص ایمپلنت میتواند این وسیله را در یک یا دو مرحله قرار دهد.

فرق هیلینگ و اباتمنت در چیست؟

فرق هیلینگ و اباتمنت درپروسه کاشت دندان است که اباتمنت یک ابزار ضروری و برای اتصال تاج به فیکسچر استفاده می شود. اما هیلینگ اباتمنت ابزار هست که به صورت دوره ای بر روی فیکسچر قرار گرفته و سپس برداشته می شود.

آیا هیلینگ و اباتمنت در انواع کاشت دندان استفاده می شوند؟

بله. فرق هیلینگ و اباتمنت تفاوتی ایجاد نکرده و عموماً این دو در کاشت یک مرحله و دو مرحله ای ایمپلنت دندانی مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت هیلینگ و اباتمنت در زمان کاشت دندان چیست؟

تفاوت هیلینگ و اباتمنت در زمان کاشت یک مرحله ای اینجاست که ابتدا ایمپلنت در استخوان قرار گرفته و سپس هیلینگ اباتمنت به آن متصل میشود. بعد از ادغام کامل ایمپلنت و استخوان فک، هیلینگ برداشته شده تا دکتر بتواند اباتمنت را جایگزین آن کند.
اما تفاوت هیلینگ و اباتمنت در زمان کاشت دو مرحله ای به زمان اجرا بر می گردد. یعنی بعد از گذاشتن ایمپلنت و جوش خوردن آن، لثه شکافته شده و سپس هیلینگ اباتمنت قرار می گیرد. پس از مدتی هیلینگ برداشته شده و اباتمنت جایگزین آن می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.