آشنایی با محصولات, ترمیمی

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟ [ مقایسه و بررسی قیمت ]

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت
Rate this post

اگر به دنبال زیبایی دندان های خود باشید، دو راه پیش رویتان قرار دارد که گاهی با یکدیگر به اشتباه گرفته می شوند. کامپوزیت و لمینت دندان یا لمینت سرامیکی از درمان های زیبایی دندان هستند. اما لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟ این سوالی ست که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

در هر کدام از این درمان ها لایه نازکی به دندان های جلو می چسبد. این لایه باعث تغییر رنگ، اندازه و شکل دندان زشت شما خواهد شد. اما تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت در جنس همین لایه ای است که به دندان چسبانده می شود. در این مطلب به بررسی قیمت، مزایا و معایب و مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت می پردازیم. اما پیش از آن، در صورت علاقه می توانید مطالب مهم دیگر منتشر شده در آنتوس نظیر انواع مواد قالب گیری آلژینات ، انواع گوتا دندانپزشکی ، و یا انواع فرز دندانپزشکی را مطالعه کنید.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

همانطور که گفتیم، هر دو روش فوق الذکر به زیبایی دندان شما کمک می کنند اما اینکه لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ، مسأله ای ست که در ادامه با بررسی هرکدام به آن خواهیم رسید. اما نکته مهم در مورد هر دو روش این است که از این متد ها بسیار زودتر از روش هایی نظیر ارتودنسی، نتیجه خواهید گرفت.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

مقایسه کامپوزیت و لمینت سرامیکی از آنجا اهمیت دارد که با آشنایی بیشتر، میتوان تصمیم مناسب تری برای دندان بیمار گرفت. در واقع، دندانپزشک با ذکر تمامی مشخصه های این روش ها ، امکان انتخاب بهتری برای بیمار فراهم می کند. اما ویژگی های مهم این دو روش جهت انتخاب و اینکه لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ، کدامند؟

باید گفت که اگر به دنبال اصلاح سریع و جزئی طرح لبخند خود هستید، و یابدنبال اصلاح فرم تعداد کمی از دندان ها باشید؛ بهترین انتخاب به کامپوزیت بر می گردد. مواد استفاده شده در این روش، سبک هستند و در آن نیازی به برداشتن مینای دندان وجود ندارد. اما اگر از شکل‌، اندازه و فاصله بین دندان‌های خود راضی نبوده و بدنبال اصلاح آن هستید، لمینت سرامیکی گزینه بهتری برای شما خواهد بود. در ضمن باید اشاره کنیم که لمینت سرامیکی ثبات رنگی بالاتری داشته و سفیدی بیشتری را به ارمغان می آورد.

جدول مقایسه لمینت سرامیکی با کامپوزیت

همانطور که گفتیم، تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت در بسیاری موارد خلاصه می شود. اینکه لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت سوالی ست که باید بهنگام بررسی تفاوت های این دو نتیجه گیری شود. با نگاه به جدول مقایسه لمینت سرامیکی با کامپوزیت می توانید تا حدودی با تفاوت های این دو آشنا شوید:

پارامترلمینت سرامیکیکامپوزیت
هزینهبالاپایین
دوام10 تا 15 سال5 تا 7 سال
استحکامزیادپایین و احتمال قطعه قطعه شدن
ظاهرزیبا، شفاف و طبیعیکدر، مات و با احتمال تغییر رنگ
نگهداریمانند دندان طبیعینیاز به ترمیم دوره ای
دقتدر صورت تخصص لابرتوار و دندانپزشک، بسیار دقیق است.در لبه ها، نمیتوان دقت را تضمین کرد.
درمان پذیریدر صورت شکستگی باید کاملا تعویض گردد.امکان تغییر و ترمیم کوچک، وجود دارد.
قیمت لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

تفاوت قیمت لمینت سرامیکی و کامپوزیت

اولین و مهمترین گزینه به تفاوت قیمت لمینت سرامیکی و کامپوزیت باز می گردد که مبنای اصلی انتخاب برای بسیاری از بیماران است. اما این تفاوت از کجا نشأت می گیرد؟ باید گفت که دلیل تفاوت قیمت لمینت سرامیکی و کامپوزیت در چند پارامتر کلی زیر خلاصه می شود.

روش و نحوه انجام ترمیم

در کامپوزیت، دندانپزشک مینای دندان را نمی تراشد. بلکه این ترمیم با استفاده از تکنیک لایه‌گذاری انجام می شود و سپس از لیزر یا لایت کیور برای سفت شدن مواد استفاده می شود. اما در لمینت سرامیکی، لایه سطح مینای دندان تراش می خورد و سپس روکش سرامیکی در لابرتوار تهیه شده و بر روی آن قرار می گیرد که هزینه بیشتری خواهد داشت.

جنس لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

لمینت سرامیکی از ماده‌ای به نام پرسلین ساخته می‌شود. این ماده مقاوم و مستحکم، در برابر زردی، شکستگی، و ساییدگی مقاوم بوده و نیازی به رعایت رژیم غذایی در آن نیست. اما کامپوزیت ها جنس های متفاوت با ویژگی های مختلفی دارند که بسته به آن، قیمت متفاوتی را هم در محصول نهایی شاهدیم.

طول عمر و ماندگاری لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

مهمترین بخش تفاوت یک جنس برای بیماران به طول عمر و ماندگاری باز می گردد. اگر می خواهید بدانید لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت باید به این پارامتر هم نگاه ویژه ای داشته باشید. ماده اولیه کامپوزیت ها از رزین است. کیفیت رزین به مرور زمان بیشتر شده اما همچنان لمینت‌ها مستحکم‌تر از کامپوزیت هستند. لمینت ها به طور متوسط بین 10 تا 15 سال عمر دارند اما کامپوزیت دندان بطور تقریبی بین 5 تا 7 سال، کیفیت خود را حفظ می کند.

استحکام لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

کیفیت لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

لمینت سرامیکی در کوره دندانپزشکی و در دمای بیشتر از ۷۰۰ درجه سانتیگراد آماده می شود. البته که ذرات در این جنس، ساختمانی بسیار محکم و مقاوم را تشکیل می دهند. اما کامپوزیت ها همانطور که گفتیم در دهان بیمار و در لحظه انجام کار بوسیله لایت کیور، سخت می شوند. در نتیجه استحکام آن چندین برابر کمتر از سرامیک است.

زیبایی و ظاهر لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟

بدلیل عبور راحت تر نور از ذرات سرامیک نسبت به کامپوزیت، لمینت ها زیبایی و درخشندگی بهتری دارند. البته لعاب سطحی که به لمینت سرامیکی اعمال می شود هم در این زیبایی نقش مهمی دارد. این مورد از دید دندانپزشکان، مهمترین تفاوت لمینت سرامیکی با کامپوزیت است.

رنگ کامپوزیت به مرور زمان تغییر پیدا کرده و نیاز به پالیش دوباره دارد. اما لمینت سرامیکی رنگ با ثبات تری دارد.

نگهداری و مراقبت از لمینت سرامیکی ساده تر است یا کامپوزیت ؟

مسواک و نخ دندان دو امر مهم برای دندان ها هستند که برای هر دوی این روش ها نیز توصیه می شود. در کنار آن استفاده از مسواک مدیوم یا زبر ، بر روی سطح کامپوزیت، خراش هایی را اعمال خواهد کرد. این خراش ها موجب آغاز تغییر رنگ آن می شوند. دقت کنید که خوردن تخمه و یا شکستن پوست فندق و پسته و همچنین گاز زدن به هسته هلو و شلیل می تواند باعث شکستن لمینت و کامپوزیت دندان شود. همچنین توصیه می شود در شب از نایت گارد استفاده کنید.

موارد دیگر در مقایسه لمینت سرامیکی با کامپوزیت

ماندگاری لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

هر دو روش لمینت و کامپوزیت، هنر دست دندانپزشک محسوب می شوند اما دقت کار در لمینت به علت آماده سازی روکش در لابرواتور، بیشتر است. در کامپوزیت، دندانپزشک باید به صورت دستی، تمام مراحل را انجام دهد که خستگی وی می تواند از دقت زیبایی دندان بکاهد.

اما در صورت شکستگی جزئی یا اصطلاحاً لب پر شدن دندان، تکلیف چیست؟ اگر این حادثه برای لمینت دندانی رخ دهد، باید به طور کل تعویض شود. این موضوع هزینه بالایی را دوباره بر بیمار تحمیل خواهد کرد، اما کامپوزیت ها در داخل دهان بیمار ترمیم پذیر بوده و به راحتی در یک جلسه، به ظاهر قبل خود باز می گردند.

اما در پوسیدگی های شدید لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ؟ گاهی لکه‌ها و تیرگی‌های مینای دندان بسیار عمیق یا داخلی هستند. در اینجا دیگر کاری از کامپوزیت ساخته نیست. زیرا لمینت پوشش کامل تر و پوشانندگی بهتری دارد. همچنین می توان برای تغییر اندازه دندان ها هم از لمینت دندان استفاده کرد. گاهی به دلیل برخی دلایل نظیر ساییدگی، دندان ها کوتاه بلند می شوند. این موضوع از زیبایی لبخند بیمار می کاهد. اینجا هم می تواند به کمک روکش لمینت سرامیکی، نقص دندان را برطرف کرد.

سوالات متداول در خصوص مقایسه لمینت سرامیکی با کامپوزیت:

قیمت لمینت سرامیکی بهتره یا کامپوزیت؟

کامپوزیت ها انواع مختلف و جنس های متفاوتی دارند که بر قیمتشان تأثیر گذار است، اما بطور کلی می توان گفت که قیمت لمینت سرامیکی بیشتر از قیمت کامپوزیت ها هستند.

کیفیت لمینت سرامیکی بیشتره یا کامپوزیت؟

این دو محصول، تفاوت عمده ای از جنس گرفته تا نحوه انجام کار را دارند. اما بطور کلی می توان گفت که جنس لمینت سرامیکی به دلیل پخته شدن در کوره دندانپزشکی، بسیار مستحکم تر بوده و ماندگاری بالایی دارد.

ترمیم دندان با لمینت سرامیکی بهتره یا کامپوزیت؟

ترمیم دندان با لمینت یا کامپوزیت به فاکتورهای بسیاری بستگی داره که بهتره با مشورت دندانپزشک تصمیم گرفته شود. هر دو روش، مزایا و معایب خود را داشته و در نهایت باید با توجه به شرایط بیمار، گزینه مناسب انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.