ترمیمی, مقالات عمومی

پر کردن دندان با مواد سیاه [نحوه ترمیم با آمالگام]

پر کردن دندان با مواد سیاه
4.1/5 - (44 امتیاز)

پر کردن دندان با مواد سیاه یکی از ابهامات بیماران در هنگام نیاز به ترمیم دندان ها است. مواد سیاه یا آمالگام یکی از موثرترین مواد جهت ترمیم حفره های دندانی ست که علیرغم میل کمتر بیماران، فواید بسیاری در زمان پر کردن دندان ها دارد. در کنار دانستن بهترین نوع آمالگام دندان، یک دندانپزشک باید به اصول چرایی ترمیم به وسیله ماده سیاه هم آشنا باشد.

اکثر انسان ها پس از مدتی و به مرور به دلیل تشکیل پلاک دندانی، در معرض حفره های دندانی قرار می گیرند. برحسب نوع این حفره ها و محل قرار گیری دندان، گاهاً استفاده از ماده سیاه یا آمالگام نسبت به ماده سفید یا کامپوزیت تاثیر بیشتری دارد. در ادامه به تفصیل در این مورد صحبت می کنیم. همچنین می توانید در مقاله بهترین مواد پر کننده دندان بیشتر با محصولات این رسته آشنا شوید.

مواد سیاه برای پر کردن دندان چیست؟

امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی دندانپزشکی، مواد مختلفی برای پر کردن دندان و حفظ استحکام آن استفاده می شود. دو ماده مهم در این بخش عبارتند از کامپوزیت و آمالگام. گرچه برای این کار از سرامیک (پرسلین) و طلا هم استفاده می شود.

کامپوزیت در بین عموم به ماده سفید شهره است و آمالگام را با نام ماده سیاه می شناسند. هرگز کامپوزیت را با باندینگ اشتباه نگیرید، تفاوت باندینگ و کامپوزیت بسیار است!

در نگاه اول شاید استفاده از پر کردن دندان با مواد نقره ای یا سیاه توصیه نشود، اما آمالگام هم مزیت های بیشماری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

برای درمان پوسیدگی ها دندان چه باید کرد؟

پوسیدگی های دندان بر روی مینای آن موجب ایجاد پلاک می شود. گرچه با استفاده از بهترین خمیردندان جرم گیر می توان از میزان پلاک ایجاد شده کاست. اما برای حفظ قدرت و استحکام دندان باید حفره های ایجاد شده توسط پلاک دندان را بوسیله پر کردن دندان با مواد نقره ای رفع کرد.

تصویر پر کردن دندان با مواد سیاه

پر کردن دندان ها بوسیله ماده سیاه یا آمالگام

یکی از قدیمی ترین و در عین حال مستحکم ترین مواد ترمیمی در عمل پر کردن دندان، مواد سیاه یا آمالگام می باشد. آمالگام یا ماده سیاه، ترکیبی از شناخته شده ترین و کارآمد ترین فلزاتی است که در دندانپزشکی استفاده می شود. گرچه طبق باور عموم به آمالگام نقره شناخته می شود، اما در حقیقت از ترکیب فلزاتی نظیر نقره، جیوه، قلع و مس تهیه می شود.

ترمیم و پر کردن دندان با مواد سیاه یا آمالگام

ماده سیاه برای حفره های بزرگ تر دندانی، کاربرد زیادی دارد. دندانپزشک باید قبل از ترمیم، با انواع فرزهای دندانپزشکی به آماده کردن محل ترمیم بپردازد.

این محتویات پس از مخلوط شدن در دستگاه مخصوص، ماده ای خمیری حاصل می شود که دندان پزشک چند دقیقه فرصت دارد تا آن ها را با فرم دلخواه و متناسب با دندان بیمار در داخل دندان قرار دهد. پس از گذشت چند دقیقه آمالگام سفت و سخت می شود.

پر کردن دندان با ماده سفید خوبه یا سیاه؟

هر ماده ای که برای پر کردن دندان به کار می رود، حتما کاربرد موثری دارد. در واقص تنها پزشک تصمیم می گیرد که پر کردن دندان با ماده سفید خوبه یا سیاه. در برخی بخش ها، مواد سفید تأثیر گذاری بهتری دارند. همین مورد در خصوص مواد سیاه صادق است و پر کردن دندان با ماده نقره ای در برخی موارد تأثیر بهتری خواهد داشت.

در حالی که پرشدگی دندان با مواد سفید به اندازه مواد سیاه، استحکام ندارد، اما زیبایی بیشتری را ارائه می کند. همچنین برای استفاده از مواد سفید نیاز به تراش کمتری در دندان ها وجود دارد.


اما پر کردن دندان با مواد سیاه استحکام و طول عمر بیشتری حتی نسبت به بهترین مارک کامپوزیت دارد. همچنین شامل هزینه کمتری می شود که بخصوص در هنگام پر کردن چند دندان، به چشم می آید.

پر کردن دندان با مواد سیاه یا سفید

مقایسه ماده سیاه و سفید:

در مقایسه آمالگام و کامپوزیت مهمترین مزیت آمالگام یا مواد سیاه، دوام بالا است. به طوری که معمولاً بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال عمر میکند. در حالی که کامپوزیت ها به طور متوسط ۵ سال عمر می کنند. به دلیل این خاصیت، برای پر کردن حفره های بزرگ و دندان های عقب از مواد سیاه استفاده می شود تا در هنگام جویدن آسیب نبینند. اما برای دندان های جلویی، پر کردن دندان با ماده نقره ای پیشنهاد نمی شود تا بعلت همرنگ دندان بودن، زیبایی بیشتری برای بیمار به همراه داشته باشد.


هزینه انجام پر کردن دندان با ماده سیاه هم کمتر از کامپوزیت است. همچنین مدت زمان کمتری را نسبت به پر کردن بوسیله مواد سفید یا کامپوزیت نیاز دارد.

قیمت پر کردن دندان با ماده سیاه یا آمالگام

پر کردن دندان با ماده سیاه هزینه کمتری نسبت به مواد سفید برایتان خواهد داشت. این مواد بعلت تهیه شدن از فلزات مختلف و همچنین تکنولوژی ساده تر و قدیمی تر، برای تولید و استفاده هزینه کمتری را نسبت به کامپوزیتی دارند که کمی جدیدتر است.

مواد سفید اغلب به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که ارائه می دهند، قیمت های متفاوتی دارد.

پرکردن دندان با مواد سیاه یا آمالگام در برابر کامپوزیت

آیا پر کردن دندان آسیاب ، خلفی یا عقبی با مواد سیاه عاقلانه است؟

بدون شک بهترین گزینه برای پرکردن دندان خلفی با آمالگام است. این مواد همانطور که گفتیم، بدلیل ساختار تشکیل شده از فلز، استحکام بسیار بالایی دارند. اگر پر کردن دندان با ماده سیاه به خوبی انجام شود، بدون شک تا حداقل 15 سال از مشکلات هنگام جویدن غذا و درد دندان، دور خواهید ماند.

تنها مشکل استفاده از این مواد، رنگ آن در میان دندان های شماست. پر کردن دندان با ماده نقره ای باعث می شود زیبایی لبخند شما به شدت کمتر شود. این مورد به علت کمتر دیده شدن دندان های خلفی، اهمیت چندانی ندارد و به راحتی می توانید از مواد سیاه استفاده کنید.

مزیت های پر کردن دندان با آمالگام یا مواد سیاه

در ادامه بصورت نکته وار به برخی از مزایای پر کردن دندان با مواد سیاه اشاره می کنیم:

  • استحکام: این مواد دارای استحکام زیادی هستند و برای پر کردن دندان‌های افرادی که پر کردگی‌های وسیع و یا افرادی که دارای دندان قروچه و سایش شدید دندان هستند، مناسب است.
  • دوام: پر شدن دندان با مواد سیاه یا آمالگام، دوام بالایی بین 10 تا 15 سال دارد و بسیار با دوام تر از پرشدگی های همرنگ دندان هستند.
  • مهر و موم شدن دندان: آمالگام به خوبی تمامی درزهای ریز بین خود و دیواره دندان را پر می‌کند . به همین دلیل، جلوی نفوذ عوامل پوسیدگی زا و باکتری‌ها به بخش‌های عمقی دندان گرفته خواهد شد.
  • قیمت: استفاده از مواد سیاه در پر کردن دندان ها به نسبت استفاده از کامپوزیت قیمت بسیار پایین تری دارد.

معایب پر کردن دندان با آمالگام یا ماده سیاه

زیبایی: مهمترین مشکل پر کردن دندان با مواد نقره ای به رنگ آن باز می گردد. درحالی که بطور مثال رنگ بندی کامپوزیت اولترادنت در اکثر مواقع، بیمار را با رضایت از مطب خارج می کند.

ترک خوردگی دندان: استفاده از آمالگام برخلاف مواد دیگر مورد استفاده در پر شدگی دندان، ممکن است با انقباص و انبساط (نوشیدن مایعات سرد یا داغ) موجب ترک خوردگی دندان شوند.

حساسیت به مواد موجود: درصد بسیار کمی از بیماران (در حد تنها یک درصد) به جیوه استفاده شده در آمالگام حساسیت دارند. البته تمامی سازمان های داخلی و خارجی، استفاده از این ماده را برای کودکان بالای 6 سال و حتی زنان باردار کاملا بی خطر می دانند.

تفاوت قیمت پر کردن دندان با مواد سفید و سیاه

شاید باید در این خصوص، در ابتدای مطلب صحبت می کردیم. زیرا بعد از فواید یا معایب پر کردن دندان با مواد نقره ای یا سفید، اکثراً در مورد تفاوت قیمت پر کردن دندان با مواد سفید و سیاه سوال می کنند.

در این خصوص باید گفت که کامپوزیت ها (همان ماده سفید) به دلیل تکنولوژی پیشرفته (و در حال پیشرفت) که دارند، قیمت بالاتری را از مشتری طلب می کنند. جدای از پارامتر هایی که برای هر بیمار مشخص می کند پر کردن دندان با مواد سفید خوبه یا سیاه، قیمت مهمترین عامل تصمیم گیری ارزیابی می شود.

کامپوزیت ها معمولا دوبرابر آمالگام قیمت دارند. ذکر قیمت حال حاضر با توجه به شرایط بازار، اقدام درستی نیست. اما پیشنهاد ما به شما این است. به دلیل کارایی بالا و استحکام پر کردن دندان با ماده نقره ای، بهتر است برای ترمیم دندان های خلفی از این مواد استفاده کرده و برای زیبایی بیشتر، در کنار توجه به قیمت بالاتر، برای دندان های جلویی از کامپوزیت یا ماده سفید استفاده شود.

ماده سیاه برای پرکردن یا ترمیم دندان چیست؟

ماده سیاه یا آمالگام، خمیری تشکیل شده از آلیاژهای مختلف نظیر نقره، جیوه و … است که بدلیل استحکام زیاد برای پر کردن دندان استفاده می شود.

دندان هام رو با ماده سیاه پُر کنم یا ماده سفید؟

هر کدام مزیت های خاص خود را دارند. اگر به دنبال زیبایی هستید، پیشنهاد ما استفاده از ماده سفید یا کامپوزیت است. اما اگر استحکام برایتان اهمیت دارد، بهتر است از ماده سیاه یا آمالگام استفاده کنید

هزینه پر کردن دندان ها با ماده سیاه چقدر است؟

هزینه ترمیم دندان با ماده سیاه یا آمالگام، نسبت به برند مصرفی و دندان مورد استفاده متغیر است. اما همیشه نسبت به کامپوزیت و انواع دیگر ترمیم، قیمت ارزان تری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.