دستگاه و تجهیزات/نگهداشت

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی [اجزای اصلی تابلت یونیت کدامند؟]

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی
4.1/5 - (23 امتیاز)

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی نسبت به نوع آن متفاوت هستند اما یکسری اصول در تمامی آنها مشترک است. تابلت بخش اصلی یونیت دندانپزشکی است که از وسایل مهم و حیاتی در هر مطب دندانپزشکی به شمار می آید. آشنایی بهتر با تابلت یونیت به شما این امکان را می دهد تا اجزای یونیت دندانپزشکی را فرا بگیرید و به آن مسلط شوید.

آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار دندانپزشک هم بسیار مهم است و اگر شغلتان این است، به هیچ وجه این مطلب از وب سایت آنتوس را از دست ندهید.

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی

تابلت یونیت دندانپزشکی چیست؟

تابلت یونیت دندانپزشکی همانطور که گفتیم از اهمیت بالایی برخوردار است. این وسیله میز دستیار یا میز کنترل دندانپزشک است. وسایل مهم و حیاتی در دانپزشکی حین عمل جراحی برای در دسترس بودن بر روی تابلت قرار می گیرند. حتی اگر کاملترین لیست تجهیزات دندانپزشکی را هم داشته باشید، باید به تابلت یونیت و توانایی های آن واقف باشید.

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی

انواع اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی

یونیت ها و مشخصا تابلت های دندانپزشکی بر اساس اتصال اینسترومنت های چرخشی و پوآر آب و هوا به یونیت، دو مدل می باشند هرکدام از این مدل ها مزیت و معایب خاص خود را دارند

تابلت یونیت شلنگ از بالا

در این مدل، ابزار و اینسترومنت ها از بالا بر روی این تابلت یونیت قرار گرفته و اصطلاحا آویزان می باشند. اگر تجربه کار با این مدل را دارید باید قبل از خرید یونیت، به این نکته توجه زیادی داشته باشید.

تابلت یونیت شلنگ آویز

تابلت یونیت شلنگ آویز از نوع سنتی تر هستند که در این مدل ابزار با رابط هایی کویلی یا مارپیچ (بصورت سیم تلفن) به ابزار متصل می شوند. در این مدل امکان افتادن ابزار وجود دارد.

اعم بخش های یک تابلت را دکمه های آن تشکیل می دهند که هرکدام عملکردی داشته و کمک دست دندانپزشک هستند.

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی بصورت تصویری

اجزای اصلی تابلت یونیت دندانپزشکی

کنترل‌ بلوک

کنترل بلوک، واحدی‌ است‌ که‌ عمل‌ تقسیم‌ و قطع‌ و وصل‌ و انتقال‌ آب‌ و هوا به‌ اینتسرومنت‌های‌ دندانپزشکی‌ را بر عهده‌ دارد و یکی از اجزای اصلی تابلت یونبیت دندانپزشکی است. سیستم این بخش کاملاً بصورت پنوماتیکی‌ است.در رایج ترین نوع یونیت ها با فشار دادن پدال، شیر پنوماتیک آب را به کنترل بلوک رسانده و با برداشتن اینسترومنت از سر جایش ایرسوئیچ، هوای پشت دیافراگم کنترل بلوک را آزاد کرده و باعث شروع به کار آن اینسترومنت خواهد شد.

پدال

پدال پا در قسمت پایین یونیت دندانپزشکی قرار دارد. این پدال پا به سایر اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی یعنی هندپیس ها متصل است. بدین ترتیب با استفاده از این پدال، می توان هر کدام از اجزای هندپیس ها را کنترل کرد.

تنظیم کننده چرخش توربین

دکمه تنظیم کننده چرخش توربین یکی از دکمه های بسیار مهم بین اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی می باشد. قدرت چرخش آنگل های دندانپزشکی به وسیله این ابزار تعیین می شود. آنگل ها انواع و کاربرد مختلفی دارند. بطور مثال برخی از آنها نقش مته را داشته و برای سوراخ و ترمیم کردن دندان استفاده می گردند.

دکمه ها و اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی

تنظیم ارتفاع

تنظیم ارتفاع صندلی یکی از مواردیست که از طریق تابلت یونیت دندانپزشکی قابل انجام است. به وسیله این دکمه می توان جهت یونیت های دندانپزشکی را مشخص کرد. این یونیت ها می توانند در جهت بالا و پایین حرکت کنند و متناسب با نیاز دندانپزشک تنظیم شوند.

دکمه حرکت صندلی

دکمه حرکت صندلی برای سهولت کار دندانپزشک و البته بیمار بر روی تابلت یونیت قرار گرفته است. صندلی می تواند به سمت جلو و یا عقب برود. این دکمه یکی از دکمه های پر استفاده است که دندانپزشکان از آن بسیار استفاده می کنند.

کراشوار و دکمه تنظیم درجه حرارت آن در یونیت

دکمه کراشوار یکی از مهم ترین اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی به حساب می آید. کراشوار همان کاسه ای است که بیمار می تواند در آن دهان خود را شستشو دهد. ما در مطلبی جداگانه به آشنایی با کراشوار دندانپزشکی پرداخته ایم.

به وسیله دکمه کراشوار می توان حرارت آب ورودی و خروجی از کراشوار را مشخص کرد. بسته به نیاز دندانپزشک آب خروجی می تواند سرد و یا گرم باشد.

دکمه های خاموش و روشن کردن و حرکت صندلی به سمت صفر

دکه مهم دیگر در تابلت یونیت دندانپزشکی وجود دارد که کارهای خامو و روشن کردن و البته حرکت به نقطه صفر را وظیف دارند. این دکمه همچنین باعث ریخته شدن آب از دوش لیوان پر کن هم می شود تا دندانپزشکی به راحتی به تنظیم آن بپردازد.

پوآر آب و هوایی

پوآر آب و هوایی، گرچه با شلنگ به تابلت متصل هستند اما عملکردی کاملا مستقل دارند.آنها با دکمه هایی که بر رویشان قرار دارد، خاموش و روشن می شوند.

هولدرها

هولدرها دیگر جزء مهم در تابلت یونیت دندانپزشکی هستند که وظیفه نگهداری از ابزار های مختلف موردنیاز دندانپزشک را دارند. در ادامه ابزارهای مهم قرار گرفته در هولدرها را نام می بریم.

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی

ابزارهای تابلت یونیت دندانپزشکی

ایرموتورها

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین ابزارهای تابلت یونیت دندانپزشکی، ایرموتورها هستند. ایرموتور در قسمت تحتانی ابزارهایی دیگر مانند توربین قرار می گیرند. گاهی پس از استفاده زیاد از توربین، سرعت آنها کاهش پیدا می کند که در اینجا وظیفه ایرموتور سرعت بخشیدن به حرکت توربین است.

توربین

توربین مته ای است با سرعت چرخش بالا که در امور مختلف دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. از وظایف و کاربردهای مهم توربین می توان به از بین بردن پوسیدگی دندان، برداشتن تاج و فرم دهی به دندان ها نام برد.

آینه ها

آینه های دندانپزشکی همانند پیچ گوشتی برای تعمیرکاران است. بدلیل فضای بسته و تاریک دهان بیمار، دندانپزشک برای دیدن نقاط مختلف دهان نیاز به استفاده از آینه دارد. استفاده کند.

اسکیلرها

یکی دیگر از اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی، اسکیلرها هستند. اگر با تجهیزات اندو و کاربرد آن آشنا باشید، حتما نام اسکیلر به گوشتان خورده است. جرم ها یکی از دلایل اصلی سوراخ شدگی دندان ها هستند. پس از آن بیمار ناگیز به پر کردن دندان با مواد سیاه خواهد بود. برای از بین بردن جرم ها از ابزاری به نام اسکیلر توسط دندانپزشک استفاده می شود.

سرنگ دندان

اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی شامل سرنگ دندان نیز می شود. درون سرنگ ماده بی حس کننده وجود دارد و دندانپزشک قبل از جراحی دندان برای بی حس شدن لثه ها و دندان ها از این ابزار استفاده می کند.

برنیشرها

از این وسیله برای حالت دادن و یا حتی صاف کردن مواد دندان استفاده می شود. این وسیله به دو صورت یک سر و یا دو سر در بازار وجود دارد که دندانپزشکان متناسب با نیاز و کار خود می توانند از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.