دستگاه و تجهیزات/نگهداشت

آشنایی با کراشوار دندانپزشکی [کراشوار چیست و چه خصوصیاتی دارد؟]

آشنایی با کراشوار دندانپزشکی
4.2/5 - (29 امتیاز)

آشنایی با کراشوار دندانپزشکی از آنجا اهمیت دارد که تنها بخشی است که بیمار در زمان معالجه دندان با آن تعامل دارد. در واقع یونیت دندانپزشکی به بخش های مختلفی تقسیم می شود که پیش از این در مطلب اجزای یونیت دندانپزشکی و همچنین مطلب نکات بسیار مهم در نگهداری از یونیت دندانپزشکی، به معرفی دقیق این ابزار اصلی دندانپزشکان پرداخته بودیم. اما کراشوار در حالی که به ظاهر فاقد اهمیت است، اما تأثیر شگرفی در القا راحتی به بیمار دارد. همانطور که گفتیم بیمار تقریبا تنها با همین بخش از مطب دندانپزشکی تعامل دارد. پس زیبایی، راحتی و تمیزی کراشوار می تواند به بیمار حس رضایت بخش اطمینان ببخشد. مسلما باعث خواهد شد که بیمار حس رضایت نسبت به انتخاب دندانپزشک خود پیدا کرده و در مشکلات بعدی باز هم به وی مراجعه کند.

اگر علاقه مند به مطالعه مقالات بیشتری در مورد بخش های مختلف یونیت و لیست تجهیزات دندانپزشکی هستید، پیشنهاد می کنیم مطلب آشنایی با اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی را مطالعه کنید.

کراشوار چیست و آشنایی با کراشوار دندانپزشکی

کراشوار دندانپزشکی چیست؟

کراشوار همان ظرفی ست که بیمار می تواند دهان خود را در آن شستشو دهد. محتویات دهان را درونش خالی کرده و همچنین دوشی برای پر کردن لیوان دارد. دقت کنید که علاوه بر قرار گیری لوله ساکشن در دهان بیمار، گاهی برخی از مواد دندانپزشکی نظیر آمالگام در درون دهان باقی می ماند. اینجاست که نیاز به کراشوار برای شستشوی دهان بیمار بوجود می آید. برای آشنایی بیشتر با کراشوار دندانپزشکی باید گفت که این بخش برخلاف اکثر دیگر بخش های یونیت دندانپزشکی، می تواند بصورت جدا از آن خریداری و نصب شود. پس خرید کراشوار و به نظر مستقیم دندانپزشک مرتبط است.

اما حتما علاقه مندید که بدانید جنس کراشوار دندانپزشکی چیست؟ باید گفت که این بخش هم مانند اکثر ابزار های دیگر دندانپزشکی توسط برند های مختلف و با جنس هایی متفاوت عرضه می شود.

جنس کراشوار از چیست؟

کراشورا دندانپزشکی دارای انواع متفاوتی از سنگی گرفته تا چینی، کریستالی و پلاستیکی و … می‌باشد. همانطور که گفته شد، انتخاب و خرید هرکدام از این اجناس با توجه به نیاز های دندانپزشک و البته بودجه آن تعیین می شود. سپس کراشوار انتخاب شده با درخواست دندانپزشک به صورت مناسب بر روی یونیت دندانپزشکی نصب می‌شود.

حال که آشنایی با کراشوار دندانپزشکی را مرور کردیم و گفتیم که جنس کراشوار چیست ، وقت آن رسیده تا بهترین جنس را از بین متریال های مختلف معرفی کنیم. باید گفت که در میان اجناس مختلف، اقبال عمومی به جنس چینی آن بیشتر از بقیه اجناس است. در ضمن کاربری آن هم نسبت به باقی متریال ذکر شده لذت بخش تر است.

آشنایی با بخش های کراشوار دندانپزشکی

بخش های کراشوار دندانپزشکی

کاسه کراشوار

کاسه کراشوار همان ظرف چینی یا کریستالی لگن مانندی ست که بیمار می تواند دهانش را در آن شسته و سپس آب و محتویات دهانش را در آن می ریزد. در پایین کاسه کراشوار، سوارخی قرار دارد که محل خروج مایع و آب ریخته شده در آن می باشد. بعلت اینکه کاسه کراشوار بشدت در معرض آلودگی قرار دارد، باید همیشه و به خوبی ضد عفونی شود. برای آگاهی بیشتر از نحوه ضدعفونی و پاکسازی تجهیزات دندانپزشکی می توانید به مقاله چگونه وسایل دندانپزشکی را استریل کنیم مراجعه کنید .

آشنایی با لیوان پر کن و کاسه کراشوار دندانپزشکی

لیوان پر کن

لیوان پر کن همان شیر آب حاضر در کراشوار است که بوسیله آن، لیوان آب پر شده و بیمار می تواند به وسیله آن دهان خود را کامل شستشو دهد. تأمین آب‌ کراشوار می‌تواند مستقیما‌ از آب‌ آشامیدنی شهری و یا از طریق منبع‌ ذخیره آب‌ کراشوار (Water Reservoir) باشد. وصل و قطع آب در این بخش به وسیله دکمه مخصوص صورت می پذیرد. این دکمه کنترل بر روی تابلت، سایت نرس و بدنه کراشوار قرار دارد.

البته در در یونیت های جدید امکان استفاده از آب گرم در لیوان پر کن وجود دارد. بدین ترتیب، بیمار به آب گرم جهت شستشو دهان دسترسی خواهد داشت. باید بگوییم که در یونیت های هوشمند و دارای حافظه می‌توان با تنظیم برنامه، مقدار آب خروجی از دوش لیوان و نیز مدت زمان جاری شدن آب را تعیین و کنترل نمود.

چند عکس از بهترین انواع کراشوار دندانپزشکی

بهترین انواع کراشوار دندانپزشکی شامل مواردی می شوند که در ادامه چند عکس کراشوار خوب برایتان قرار داده ایم. هرکدام از آنها از موارد بسیار مورداستفاده مطب ها و بهترین انواع کراشوار دندانپزشکی هستند. عکس کراشوار هایی که در ادامه مشاهده می کنید مربوط به اجناس موجود در بازار ایران می شوند.

آشنایی با کراشوار پلاستیکی دندانپزشکی
آشنایی با کراشوار سنگی دندانپزشکی
کراشوار چیست و آشنایی با کراشوار دندانپزشکی همراه با عکس کراشوار

خصوصیات کراشوار خوب

تا اینجا در مورد آشنایی با کراشوار دندانپزشکی صحبت کردیم و اطلاعاتی از قبیل کراشوار چیست و بهترین انواع کراشوار دندانپزشکی به شما ارائه دادیم. اما خصوصیات کراشوار خوب چیست که رضایت بیمار را به دنبال داشته باشد؟

خصوصیات کراشوار چیست و آشنایی با کراشوار دندانپزشکی

1- در ابتدا باید گفت که یک کراشوار مناسب باید از جنس خوبی برخوردار باشد تا درخشندگی و زیبایی خود را به مرور و با استفاده زیاد از دست ندهد. همچنین جنس کراشوار نباید طوری باشد که مواد دندان پزشکی یا مواد ضد عفونی در آن تغییر رنگ ایجاد کند.

2- یکی دیگر از خصوصیات کراشوار این است که عمق مناسب داشته باشد تا بیمار بتواند صورت خود را به خوبی درون آن قرار دهد. همچنین نباید از فاصله مناسب تا صورت بیمار غافل شد. عمق کراشوار باید به نحوی باشد که در هنگام تخلیه آب دهان، سطح روی آن و اطراف آن خون آلود و یا آلوده نشود.

3- کراشوار خوب باید چرخش مناسبی به آب جهت تخلیه داده و همچنین مانعی برای عدم تخلیه تکه های جامد نظیر دندان بیمار داشته باشد. در واقع یک کراشوار باید دارای توری قالب تخلیه باشد. این توری کمک می کند تا خرده های آمالگام و یا خرده های دندان وارد فاضلاب نشود.

4- کراشوار خوب دندانپزشکی باید تخلیه مناسبی داشته باشد تا آلودگی ها به راحتی از یونیت دندانپزشکی و محیط در معرض تماس مطب خارج شوند.

در این مقاله راجع به آشنایی با کراشوار دندانپزشکی صحبت کردیم. گفتیم که کراشوار دندانپزشکی چیست و در مورد بخش های کراشوار دندانپزشکی نظیر کاسه کراشوار و لیوان پر کن صحبت کردیم. چند عکس کراشوار خوب را مرور کرده و در پایان شما را از خصوصیات یک کراشوار خوب مطلع کردیم.

کراشوار چیست؟

کراشوار دندانپزشکی همان کاسه سفید و عموماً از جنس چینی بر روی صندلی بیمار مطب دندانپزشکی است.

بخش های یک کراشوار دندانپزشکی چیست؟

کراشوار دارای دو بخش اصلی و مهم کاسه کراشوار و لیوان پر کن است که به بیمار در راه شستشوی دهان خود پس از جراحی کمک می کنند.

خصوصیات کراشوار خوب دندانپزشکی چیست؟

یک کراشوار خوب دندانپزشکی باید عمق مناسبی داشته، به خوبی از خارج شدن محتوایت جامد جلوگیری کرده و تخلیه راحت و پاکیزه ای برای خروج محتویات آلوده دهان بیمار داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.