دسته‌بندی نشده

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو در چیست؟ [ کدوم بهتره؟ ]

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو
4.2/5 - (16 امتیاز)

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو در قدرت و میزان خمش و دندان های مورد استفاده خلاصه می شود. با توجه به نیاز هرچه بیشتر به درمان ریشه طی سال های اخیر، متخصصین اندو یا اندودنتیست ها بیش از پیش در دندانپزشکی اهمیت پیدا کرده اند. یک متخصص اندو باید آشنایی با تجهیزات اندو را بطور کامل واقف باشد. گرچه در چند سال گذشته از فایل های دستی برای درمان کانال ریشه استفاده می شد، اما می دانیم که حالا این کار بدون فایل های روتاری امکان پذیر نیست. فایل های روتاری که باید توسط بهترین دستگاه روتاری اندو به کار برده شوند تا نتیجه مطلوب را ارائه کنند.

این ابزار در مشکلات متداول دندان مانند عصب کشی کاربرد فراوانی دارد و کمک می کند تا مراحل آماده سازی کانال ریشه راحت تر طی شود. دندانپزشک و متخصص اندو می بایست با جزییات، ویژگی ها و کاربرد فایل روتاری در دندانپزشکی آگاه باشد تا به کار خود سرعت و کیفیت ببخشند. فایل های روتاری انواع مختلفی دارند که در رابطه با تفاوت فایل روتاری گلد و بلو صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

اگر مایل به دانستن اطلاعات بیشتری در مورد روتاری ها هستید، ما در وب سایت آنتوس طی یک مقاله جداگانه به معرفی فایل دندانپزشکی چیست پرداخته ایم که بهتر است آن را از دست ندهید.

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو

آشنایی با فایل روتاری بلو و گلد و مقایسه آنها

برای آشنایی با فایل روتاری بلو و گلد، باید گفت که هر دو این ابزارها از جنس آلیاژ نیکل و تیتانیوم هستند. این ماده می تواند با شکل طبیعی کانال ریشه حتی کانال هایی با انحنای شدید سازگار شوند. یکی از تفاوت فایل روتاری گلد و بلو این است که آنها بطور طبیعی و در دمای منحصر به فردی، تشکیل رنگ های آبی و طلایی معروف را می دهند. در واقع اصلی ترین فرق فایل روتاری گلد و بلو در رنگ آنها مشخص می شود.

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو

فایل روتاری بلو چیست؟

فایل روتاری بلو از سیم های حافظه دار ساخته شده که کیفیت کنترل شده ی بالایی دارند. این نوع از فایل ها، پس از عملیات فعال سازی حرارتی به رنگ آبی در می آیند پس رنگ آنها کاملا طبیعی است. روتاری فایل های بلو بدلیل انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارند در کانال های انحنا دار ریشه مورد استفاده قرار می گیرند.

برای مقایسه فایل روتاری گلد و بلو باید گفت که نوع آبی از فایل های روتاری از قبل به شکل منحنی درآمده اند. این ویژگی، روتاری بلو را به گزینه ای مناسب برای کانال های انحنادار تبدیل می کند. همچنین سر تیزتر این نوع از فایل ها در طی فرآیند آماده سازی کانال، عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. پس از این منظر در مقایسه فایل روتاری گلد و بلو، مدل آبی (بلو) تیز تر است.

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو

فایل روتاری گلد چیست؟

فایل روتاری گلد پس از عملیات فعال سازی حرارتی به رنگ طلایی تبدیل می شوند و به همین دلیل با نام گلد شناخته می شوند. این نوع از روتاری فایل ها از آلیاژ NITI ساخته شده اند این آلیاژ بدلیل خواصی که دارد، کیفیت بسیار بالایی به محصول ارائه می کند. راندمان برش در این نوع از فایل ها بسیار بالا است و برش ها هم با کیفیت بسیار خوبی انجام می شود.

حتما بخوانید: انواع فایل های اندو دندانپزشکی

همچنین فایل های روتاری گلد در برابر شکست، یکی از بهترین نوع فایل روتاری است. این فایل مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و فرق فیال روتاری گلد و بلو را مشخص می کند. فایل روتاری گلد برای دندان های قدامی خمیده و خلفی ساده مناسب است. گرچه این فایل های روتاری انعطاف پذیری خوبی دارند اما دارای ضخامت بیشتری هستند و انعطاف پذیری کمتری نسبت به فایل روتاری بلو دارند.

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو

یک متخصص اندو بهتر است با تفاوت هایی که بین این دو نوع فایل روتاری پرکاربرد وجود دارد، آشنایی داشته باشد. انتخاب بهتر در طول کار با ریشه، بهترین کارایی را به همراه خواهد داشت.

رنگ فایل های روتاری بلو و گلد

اولین تفاوت فایل روتاری بلو و گلد همانطور که گفتیم در زمانی برای آنها به وجود می آید که منحنی یونیک دما مطابق با عملیات فعال سازی گرما باشد. این دو رنگ کاملا طبیعی بر روی این ابزارها شکل می پذیرند.

انحنای فایل روتاری بلو در مقابل گلد

فایل های روتاری بلو برای کانال هایی مناسب هستند که انحنای زیادی دارند. زیرا این نوع از فایل ها انحنا بیشتری داشته و از قبل فرم گرفته اند. در مقابل فایل روتاری گلد از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است. پس یکی دیگر از فرق فایل روتاری گلد و بلو در انحنای آن می باشد.

قدرت برش روتاری گلد در مقابل بلو

از سویی دیگر فایل های روتاری گلد نیروی برش دهنده ی بیشتری نسبت به روتاری فایل های بلو دارند. اما به اندازه ی کافی نرم و منعطف نیستند و برای کانال های ریشه که انحنای معمولی دارند بیشتر به کار برده می شوند.

انواع فایل روتاری گلد و بلو

فایل روتاری گلد و بلو از جنس نیکل تیتانیوم هستند. هر دو اینها بوسیله گرما فعال می شوند و به شکل های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. در درمان ریشه از فایل های متفاوتی استفاده می شودکه در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

سرعت بالا

سرعت بعضی از فایل ها بسیار زیاد است و با سر برش نخورده در اندازه های مختلفی در بازار موجود است.

موج یک

فایل روتاری موج یک حرکاتی نامتقارن و رفت و برگشتی دارد. یعنی جهت چرخش در این فایل در طول پروسه شکل دهی کانال تغییر پیدا می کند.

فایل های با الاستیته بالا در چرخش

فایل هایی با زاویه ی انتقال غیر فعال هستند. با کمک یک مارپیچ سه نقطه ای، بقایای عاج به سمت تاج دندانی منتقل می شود. فایل های مخروطی 6 درصد در طول های 21 و 25 میلی متری و فایل های مخروطی 4 درصد و 2 درصد در طول های 21،25 و 29 میلی متری تولید می شوند.

فایل های شیپینگ:

قسمت فعال آن ها 14 میلی متر است که برای قسمت بندی کردن حرکت، مدل سازی و طراحی شده است.

لازم به ذکر است که در وب سایت آنتوس طی مقاله ای جداگانه به مقایسه و صحبت درخصوص شماره بندی فایل روتاری پرداخته ایم که می توانید استفاده کنید.

تفاوت فایل روتاری گلد و بلو

موارد کاربرد فایل روتاری گلد و بلو

با توجه به تفاوت هایی که گفته شد، هرکدام از این نوع فایل ها درمواقع متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به خصوصیات، روتاری فایل گلد برای دندان های جلویی که خمیدگی ملایم دارند و دندان های عقبی که خمیدگی جزیی دارند مناسب هستند. فایل روتاری بلو برای ریشه که منحنی پیچیده تری دارند و باریک هستند عملکرد بهتری را بروز می دهند. همچنین کانال های کلسیمی نیز با فایل های بلو بهتر در مرحله آماده سازی قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.