آشنایی با محصولات, مقالات عمومی

کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو [ قبل از خرید بشناسید ]

کامپوزیت کاریزما خوبه یا سارمکو
4.5/5 - (44 امتیاز)

کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو ؟جواب این سوال به نگرش هر دندانپزشک و البته سطح نیاز های او بر می گردد.کامپوزیت ایده آل، کامپوزیتی است که ضمن سهولت کاربری و جنس خوب، برای بیمار هم با ویژگی های ماندگاری و زیبایی مهم و قابل اعتماد باشد که ما در این مقاله سعی کردیم دو کامپوزیت معروف و پر مصرف دندانپزشکی ” کامپوزیت کاریزما آلمان “ و ” کامپوزیت سارمکو سوییس ” را با هم مقایسه کنیم .

قبل از شروع و پرداختن به این که کامپوزیت کاریزما آلمان خوبه یا کامپوزیت سارمکو سوئیس ، پیشنهاد می شود جهت آشنایی بیشتر مقالات نام و شکل انواع فرزهای دندانپزشکی و تفاوت باندینگ و کامپوزیت را در بخش مقالات فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی آنتوس مطالعه کنید .

Table of Contents

کامپوزیت کاریزما خوبه؟

بی شک دغدغه افرادی که قصد کامپوزیت کردن دندان های خود را دارند پس از انتخاب یک متخصص ، انتخاب برند کامپوزیت مرغوب برایشان اهمیت دارد . به همین دلیل این افراد شروع به تحقیق در مورد انواع برندهای کامپوزیت در بازار می کنند که بهترین آنها را انتخاب کنند که بی شک یکی از گزینه های انتخابی آن ها می تواند کامپوزیت کاریزما آلمان است. اما واقعا کیفیت کامپوزیت کاریزما خوبه یا سارمکو ؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که :

عموما ذرات فیلر در کامپوزیت کاریزما میکروهیبرید به منظور عدم رسوب آن ، به همراه سیلیکون دی اکساید (SIO2) به کار می روند که حضور آن منجر به اختلال در تطابق رنگ و شیری شدن نتیجه کار می گردد .

اما در کامپوزیت کاریزما کلاسیک ، ذرات فیلر از جنس میکروگلس ( باریوم آلومینیوم فلوراید گلس )بوده و منجر به تطابق بهتر رنگ ترمیم با دندان های اطراف می گردد .

کامپوزیت سارمکو یا کاریزما؟

 یکی از پرطرفدارترین کامپوزیت های دنیا در تجهیزات دندانپزشکی کامپوزیت سارمکو سوییس می باشد که ترمیم دندان با این کامپوزیت علاوه بر زیبایی و ماندگاری باید با بدن انسان هم سازگاری داشته باشد.

به دلیل اینکه محصولات سارمکو بالاترین سازگاری را با بدن انسان دارد مورد علاقه اکثر دندانپزشکان بوده است

محصولات سارمکو از مواد بدون TEGDMA و HEMA   تشکیل شده است. این مونومرها از جمله موادی هستند که در گروه متاکریلات ها بیشترین احتمال ایجاد حساسیت را دارند. اگر هنوز می پرسید کامپوزیت سارمکو یا کاریزما؟ باید یکی از بهترین مزایای کامپوزیت سارمکو را بگوییم. این مزیت این است که سارمکو حاوی مواد TEGDMA و HEMA نیست، و این یک ویژگی بسیار عالی برای بیمارانی است که به این مواد حساسیت دارند.

 کیفیت کامپوزیت سارمکو سوییس خوبه یا کاریزما

کامپوزیت سارمکو خوبه؟

کامپوزیت سارمکو برای درمان در ناحیه قدامی و خلفی همه طبقات از I تا V مناسب است، و همچنین  برای تکنیک غیر مستقیم نیز استفاده شود. از ویژگی‌های کامپوزیت سارمکو می‌توان به عدم چسبندگی به قلم، عدم ایجاد حساسیت پس از درمان، ماندگاری رنگ بالا و شکل‌پذیری آسان اشاره کرد. کامپوزیت سارمکو یا کاریزما هردو از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هسند.

ویژگی های کامپوزیت سارمکو سوییس:

 • مناسب برای ترمیم پوسیدگی های کلاس I تا V
 • قابلیت پولیش پذیری آسان و درخشش عالی
 • حداقل انقباض حجمی
 • بدون ایجاد حساسیت
 • هیدروفوبیک(حداقل جذب آب)
 • مقاومت آن در برابر نور یونیت بیش از ۷ دقیقه در۱۱۰۰۰ لوکس است
 • به وضوح فاقد مونومرهای آزاد سمی TEGDMA و HEMA است
 • ثابت شده است که تنش انقباضی بسیار کم دارد
 • تعداد زیادی رنگ زنده و پایدار برای زیبایی شناسی کامل
 • انعطاف پذیر هنگام طراحی

شید رنگ بندی کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو آلمان :

نکته بسیار جالب درمورد برند کامپوزیت سارمکو تنوع محصولات از لحاظ رنگ بندی است .تقریبا تمام طیف رنگی استاندارد ویتا را تولید میکند و همچنین گروهی از رنگ های خاص .

برای نامگذاری رنگ های طبیعی و نزدیک به دندان های واقعی، سیستم های مختلفی در جهان وجود دارد. یکی از معروف ترین ها که تا حد زیادی نیاز افراد را پاسخگوست، سیستم 16 رنگه ی ویتا می باشد. این استاندارد نامگذاری رنگ ها توسط یک دندانپزشک ایتالیایی ابداع شده. ویتا در بین محافل صنعتی و علمی کامپوزیت دندان مقبولیت دارد، به همین دلیل اگر رنگ مورد نظرتان طبق این سیستم یافت شد، می توانید به راحتی محصول مخصوص آن را پیدا کنید.

 در بین انواع رنگ کامپوزیت سارمکو، استاندارد رنگ بندی ویتا مخصوص رنگ های طبیعی دندان است. به علاوه آن برای پوشش طیف رنگ های تزئینی و خاص، یک سری قرارداد دیگر هم وجود دارند .

تمام این طیف رنگی در بین انواع رنگ کامپوزیت سارمکو حضور دارند. نام گذاری در این استاندارد بر اساس چهار حرف A,B,C و D در زبان انگلیسی انجام می شود. هر حرف هم شماره های 1 تا 4 را می تواند داشته باشد. حروف انگلیسی درونمایه رنگ را طبقه بندی می کنند و اعداد میزان پررنگی هر کدام را بیان می کند .

شید رنگ بندی کامپوزیت سارمکو خوبه یا کاریزما آلمان

کامپوزیت کاریزما المان خوبه؟ مرور ویژگی ها

 • ترمیم مستقیم پوسیدگی های کلاس I الی V
 • ونیر کامپوزیتی
 • بستن دیاستم
 • اسپلینت کردن دندان ها
 • موجود درشیدهای متنوع
 • میکروهیبرید
 • کیفیت عالی
 • هندلینگ آسان
 • دارای تکنولوژی Microglass II
 • رادیواپک در کامپوزیت کاریزما المان
 • حداقل شیرینکیج
 • مقاومت و استحکام بالا
 • درصد حجمی فیلر 61 درصد
 • قطر ذرات 0.005 میکرون الی 5 میکرون

کاربرد کامپوزیت کاریزما

اگه به طور واقع بینانه بخواهیم بگوییم که کامپوزیت کاریزما المان بهتره یا سارمکو؟ باید نوع کاربرد هر کدام از این دو نوع کامپوزیت را نیز بررسی کنیم. چسبندگی کامپوزیت به ابزار ها و قلم ها، می تواند یکی از موارد تعیین کننده در انتخاب برند کامپوزیت باشد. کامپوزیت های زیادی بودند که پالیش خوب و یا فیلر بالایی داشتند ولی به دلیل چسبندگی فراوان کنار گذاشته شدند .

یکی از مزایای اصلی  کامپوزیت کاریزما عدم چسبندگی به قلم است

از دیگر کاربرد های کامپوزیت کاریزما المان این است که دندان های قدامی و خلفی را مستقیم ترمیم می کند و به صورت غیر مستقیم بر دندان ها وینله ، وینرها و انله تاثیر مثبت می گذارد .

از کاربرد های مهم این نوع کامپوزیت خلفی و قدامی اسپلینت دندان به بهترین ترین نحو است که موثر ترین درمان برای دندان دائم لق شده می باشد .

کیفیت کامپوزیت کاریزما خوبه یا سارمکو

طیف رنگی کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو:

این کامپوزیت زیبایی با 21 طیف رنگی محبوب شده که شامل موارد زیر می باشد :

 • شید های دنتین : ol , om و od
 • شیدهای یونیورسال: A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, BL, BXL, OB
 • شید های اینسیزال: cl , am و co

زمان سفت شدن برای رنگ های عادی 20ثانیه و برای رنگ های اپک 40 ثانیه است و وزن آن یک عدد تیوب 4 گرمی است .

دلیل محبوبیت کامپوزیت کاریزما بین افرادی که دندان آنها نیاز به کامپوزیت دارد این است که این برند دارای کیفیت بسیارمناسب و عالی می باشد و همچنین مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ و ضربه می باشد که این نیز می تواند یکی از دلایلی باشد که بفهمیم کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو .

برای اطلاعات بیشتر راجب انواع مارک دایکال در دندانپزشکی پیشنهاد می کنیم مقاله دایکال چیست را مطالعه کنید

کامپوزیت کاریزما اسمارت ، محبوبترین مدل برند کاریزما آلمان:

کامپوزیت کاریزما مدل اسمارت برند کولزر یکی از با کیفیت ترین کامپوزیت موجود در کشور در بازاردندانپزشکی است . که علاوه بر زیبایی دندان بعد ازترمیم و ماندگاری آن باید بیشترین سازگاری با بدن فرد دارد  و به همین خاطر مورد توجه دندانپزشکان قرار گرفته است .

کاربرد کامپوزیت کاریزما اسمارت:

کامپوزیت کاریزما اسمارت جهت ترمیم مستقیم حفره‌های I تا   V، ترمیم دندان‌های شیری، ترمیم  پرسلن کامپوزیت، اسپیلنت کردن دندان‌های لق شده در اثر بیماری‌های پریودنتال و تصحیح شکل دندان‌ها ازجمله دیاتیسم کاربرد دارد .

کامپوزیت کاریزما اسمارت از تغییر رنگ ترمیم‌های کامپوزیتی در طولانی مدت جلوگیری می‌کند که رادیواوپک، لایت کیور، یونیورسال و هندلینگ از دیگر ویژگی های کامپوزیت کاریزما اسمارت می‌باشد .

شید رنگ بندی کامپوزیت کاریزما اسمارت :

به دلیل طیف رنگ‌های پایه آن از طریق تکنیک لایرینگ تک‌ رنگ امکان ترمیم‌های طبیعی را با سرعت عمل بالاتری فراهم می‌کند. بسته‌بندی کامپوزیت اسمارت کولزر به صورت ۱ عدد تیوپ ۴ گرمی در ۵ شید رنگی زیر عرضه می گردد: 

 • A1
 • A2
 • A3
 • B1
 • Dentine

ویژگی های یک کامپوزیت خوب چیه؟

کامپوزیت یک روش زیبایی ترمیمی در دندانپزشکی می باشد که توسط متخصصین دندان علاوه بر حل عیب های دندان ، زیبایی آنها را با مواد کامپوزیتی بهبود می بخشد . از کامپوزیت برای پر کردن شکستگی و حفره های دندان و رفع عیبهای دندان استفاده میشود که نتیجه زیبایی دندان را به همراه دارد .

برای انتخاب بهترین مارک کامپوزیت دندان و پاسخ به این سوال که کامپوزیت کاریزما خوبه یا سارمکو باید مقایسه برپایه ویژگی ها، سایه های رنگ موجود، مرغوبیت و کیفیت رزین کامپوزیت انجام گیرد که ماندگاری بالایی داشته باشند و طبیعی تر به  نظر برسند که جزو مرغوب ترین کامپوزیت ها محسوب می شوند این نوع از کامپوزیتها مزایای بسیاری دارند که در ادامه به بررسی این ویژگی ها می پردازیم اما قبل از آن پیشنهاد می شود تا برای خرید سیلر رزینی و بررسی قیمت سیلر رزینی به محصول سیلر رزینی AHSeal مراجعه کنید تا با ویژگی سیلر رزینی آشنا شوید .

ویژگی کامپوزیت کاریزما خوبه یا سارمکو

1) زیبایی ظاهری :

وقتی کامپوزیت مرغوب روی دندان‌ها قراربگیرد از لحاظ ظاهری زیبایی بی عیب کاملاً شبیه دندان های طبیعی به نظر می‌رسند .

2) فرم دهی سریع :

بهترین نوع کامپوزیت انهایی هستند که به سرعت بعد از برخورد اشعه لیزر سفت شوند و بیمار بتواند بلافاصله بعد از جلسه درمانی برای جویدن غذاهای مختلف از آنها استفاده کند.

3) انعطاف پذیری :

مهم ترین آیتم یک دندانپزشک برای انتخاب کامپوزیت دندان انعطاف پذیری آن است که دندانپزشک باید بتواند براحتی کامپوزیت را به شکلی که میخواهد روی دندان فرم دهد.

4) سازگاری  با دهان و دندان :

از مهمترین مزایای کامپوزیت مرغوب سازگاری آن با فرم لثه و محیط دهان و دندان است یعنی بیمار بعد از انجام کامپوزیت احساس جسم اضافی در دهان نداشته باشد .

5) قابلیت ترمیم :

یکی دیگر از خصوصیات کامپوزیت مرغوب قابلیت ترمیم آنهاست به طوری  که اگر یکی از دندانها بشکند نیازی به عوض کردن دندان نیست و دندانپزشک براحتی میتواند آنها را ترمیم کند .

6) استحکام بالا :

کامپوزیت های برندهای مختلف به علت تکنولوژی های مختلف که در تولید بکار می برند دارای استحکام های متفاوتی هستند اما یک کامپوزیت مرغوب به علت استحکام بالا طول عمر بیشتری روی دندان خواهد داشت .

آیا کامپوزیت سارمکو حاوی مواد بیسفنول A (BPA) هستند ؟

بیسفنول A (BPA) یک مشکل در صنعت دندانپزشکی است زیرا ماده اولیه برای تولید BisGMA و همچنین BisGMA اتوکسیله است. BisGMA یکی از رایج ترین مواد خام یا مونومرهای مورد استفاده در مواد کامپوزیت پرکننده دندان است. در طول تولید، BisGMA از بیسفنول در یک فرآیند ۲ مرحله ای ساخته می شود (این امر در مورد BisGMA اتوکسیله نیز صدق می کند). در چنین فرآیندی، وجود آثاری از مواد اولیه در محصول نهایی اجتناب ناپذیر است. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که محصولات سارمکو عاری از این ماده هستند. فقط می‌توانیم با وجدان راحت بگوییم که حداکثر غلظت بیسفنول A زیر حد تشخیص تحلیلی در مواد خام کامپوزیت سارمکو وجود دارد .

آیا مواد کامپوزیت سارمکو از نظر تاثیر بر سیستم عصبی غدد درون ریز آزمایش شده است؟

نه مستقیم. گروه‌های تحقیقاتی روی این موضوع کار می‌کنند، که به موجب آن هیچ تأثیر مرتبطی از طریق کامپوزیت‌های پرکننده دندان هنوز شناسایی نشده است. فرآیندهای تخریب/تجزیه متابولیک مونومرها در بدن پستانداران (خوکچه هندی) قبلاً بررسی شده‌اند، به موجب آن همه محصولات میانی دقیقاً اعلام/تعیین نشده‌اند. با این حال، نشان داده شد که بیشتر مونومرها بعداً از طریق ادرار یا تنفس (CO2) دفع می‌شوند .

بیسفنول A به عنوان یک مختل کننده غدد درون ریز شناخته می شود، بنابراین همه مواد خامی که ممکن است حاوی بیسفنول A باشند بررسی می شوند. از این مواد خام فقط در صورتی استفاده می شود که شواهدی از محتوای بیسفنول A وجود نداشته باشد (محتوای کمتر از ۰٫۵ پی پی ام)

آیا محصولات شرکت سارمکو حاوی سولفات باریم هستند؟

سولفات باریم قبلا به عنوان ماده کنتراست اشعه ایکس در مواد دندانپزشکی استفاده می شد. کلیه محصولات سارمکو از جمله کامپوزیت های آن فاقد سولفات باریم هستند .

آیا کامپوزیت سارمکو سوییس حاوی آلمینیوم است؟

کامپوزیت سارمکو سوییس به مقدار بسیار یک سیلیکات آلومینیوم باریم بور در کامپوزیت els، els flow، apt composite، apt flow به عنوان یک پرکننده بی اثر وجود دارد. این ماده سالهاست که در مواد کامپوزیتی پرکننده دندان استفاده می شود و به طور کلی نامحلول در نظر گرفته می شود، یعنی تنها با تلاش تحلیلی قابل توجه می توان ردپای آلومینیوم را تشخیص داد.

آیا محصولات برند سارمکو حاوی نیکل هستند؟

محصولات برند سارمکو فاقد هرگونه نیکل هستند.

آیا کامپوزیت سارمکو یک نانو کامپوزیت است؟

بله این محصول جزو کامپوزیت های میکرو هیبریدی است. اگر این محصولات دارای اندازه ذرات کمتر از ۱۰۰ نانومتر باشند، مواد به عنوان نانو کامپوزیت توصیف می شوند. در کامپوزیت های میکرو هیبریدی محبوب، پرکننده هایی فرآوری می شوند که دارای اندازه ذرات تقریباً هستند. ۷۰۰ نانومتر از جنبه فناوری تولید، با این حال، مقدار کمی از اندازه ذرات در اینجا وجود دارد که کمتر از ۱۰۰ نانومتر است. در حال حاضر فرض بر این است که این نسبت ها در مقیاس نانو به طور محکم در پلیمر وجود دارند و بنابراین نمی توانند به داخل بدنه نفوذ کنند.

قیمت کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو:

یکی از مشکلات افرادی که می خواهند کامپوزیت دندان انجام دهند قیمت کامپوزیت ها میباشد. آنها برای اطلاع از هزینه کامپوزیت دندان به سایتها یا به چند مطب دندانپزشکی مراجعه میکنند آنها دقیقا قیمت صحیح را نمی دانند بنابراین ممکن است از انجام کامپوزیت منصرف شوند زیرا عوامل زیادی روی قیمت کامپوزیت تاثیر می گذارد و قیمت نهایی را مشخص می کند. پس هرگز نمی توان گفت که قیمت کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو.

قیمت و خرید کامپوزیت کولزر کلاسیک KULZER – Charisma classic

از دلایل تنوع قیمت کامپوزیت دندان به چند مورد اشاره می کنیم :

1) نوع کامپوزیت :

همه ی کامپوزیتها جنس یکسانی ندارند مواد کامپوزیت تاثیر مستقیم در قیمت آن دارد هرچه مواد با کیفیت تر باشد قطعا طول عمر بیشتری دارد و حتی قیمت آن هم افزایش می یابد .

2) برند کامپوزیت :

اینکه کامپوزیت در کدام کشور ساخته شده و توسط چه شرکت سازنده ای ، میتواند تضمین کیفیت این روکش باشد و می توان گفت مهمترین عامل در تعیین قیمت برند آن کامپوزیت است . به همین دلیل قیمت کامپوزیت کاریزما المان یا قیمت سارمکو سوییس متفاوت است. زیرا هر دو از برند های فوق العاده معتبری هستند

3) میزان تجربه و مهارت دندانپزشک :

مهارت دندانپزشک هم از دلایل مهم در قیمت کامپوزیت دندان می باشد که به دلیل نازکی روکش ها که باید به صورت یکدست روی دندان پخش شوند و این عمل به مهارت دندانپزشک ارتباط دارد و هرچه دندانپزشک حرفه ای تر و با تجربه باشد قیمت کامپوزیت افزایش می یابد .

4) موقعیت مکانی مطب :

اینکه مطب مورد نظر شما در کدام منطقه قرار دارد سهم مهمی از قیمت کامپوزیت دندان دارد .

5) تعداد روکش ها :

قیمت کامپوزیت دندان براساس تعداد واحد است یعنی اینکه هر دندان هزینه آن جدا محاسبه می شود و همچنین هر چه تعداد کامپوزیت ها بیشتر باشد هزینه آن هم افزایش می یابد .

 پس نتیجه می گیریم که عوامل  متنوعی در قیمت هر واحد کامپوزیت تاثیر می گذارد و در مراکز مختلف متفاوت است و با توجه به این عوامل افزایش و متغیرمی باشد بنابراین بهترین روش انتخاب یک دندانپزشک متخصص در این زمینه است .

کاربرد کامپوزیت کاریزما المان یا سارمکو سوییس چیست؟

کاربرد کامپوزیت بیشتر در زیبایی دندان است و کاریزما المان یا سارمکو سوییس هر دو از بهترین ها هستند. برای رفع نقص های دندان و زیبا ترکردن طرح لبخند از این مواد استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن مشکلاتی مانند دندان های فاصله دار یا دندانهایی که دچار شکستگی و لب پریدگی هستند و حتی آنهایی که تغییر رنگ داده اند، کاریزما المان یا سارمکو سوییس استفاده می شود.

کامپوزیت سارمکو یا کاریزما؟ کدام بهتر است

کامپوزیت سارمکو یا کاریزما ، هر دو از بهترین و با کیفیت ترین برندهای کامپوزیت در جهان هستند که زیبایی دندان را در پی دارد .انتخاب یک کامپوزیت با کیفیت و مرغوب تصمیم مهم و حساس در ترمیم دندان است. در این مقاله کامپوزیت های مهمی را معرفی کردیم و در نهایت گفتیم که که کامپوزیت کاریزما خوبه یا سارمکو.

قیمت کامپوزیت کاریزما المان و سارمکو سوییس چقدر است؟

عوامل مختلفی در قیمت کامپوزیت کاریزما المان و سارمکو سوییس تأثیر می گذارند. در کشورمان با توجه به تغییرات نرخ ارز، بهتر است همیشه قبل از انجام کار، قیمت روز را از متخصصین مختلف یا از مراجعی مثل وب سایت تجهیزات دندانپزشکی آنتوس مطالعه کنید.

گردآوری: گروه تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.