مقالات عمومی

راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی [ از ۰ تا ۱۰۰ خرید]

4.2/5 - (20 امتیاز)

دراین مقاله قصد داریم در مورد راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی صحبت کنیم. اگرشما دندان پزشک هستید و قصد خرید تجهیزات و وسایل مطب را دارید، راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی برای شما بسیار ضروری و لازم است. پیش از این، لیست تجهیزات دندانپزشکی را گردآوری کرده ایم که می توانید مطالعه کنید. اما مهمترین تصمیم در خرید تجهیزات، انتخاب بهترین ابزار دندان پزشکی برای کاربرد شما وسپس خرید آنهاست .

در مقالات قبلی موجود در وب سایت آنتوس به معرفی و آشنایی با وسایل دندانپزشکی برای دستیار پرداخته ایم. همچنین در مطلبی دیگر، اجزای یونیت دندانپزشکی را همراه با تصاویر معرفی کرده ایم. ضمناً می توانید جهت اطلاعات بیشتر در مورد نام و شکل انواع فرزهای دندانپزشکی ، به مطلب آن مراجعه کنید. حال می پردازیم به راهنمای خرید ابزار دندانپزشکی و نکات مهم هنگام خرید.

راهنمای خرید تجهیزات و یونیت دندانپزشکی

نکات مهم در خرید تجهیزات دندانپزشکی

خرید تجهیزات دندانپزشکی با توجه به افزایش قیمت ها در کشورمان، به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است. یک دندانپزشکی برای انتخاب ابزار و مواد مورد استفاده خود باید به نکات مهم در خرید تجهیزات دندانپزشکی توجه داشته باشدو ما در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم:

گارانتی تجهیزات دندانپزشکی

گارانتی تجهیزات دندانپزشکی، اولین مورد از همان نکات مهم در خرید تجهیزات دندانپزشکی محسوب می شود. شما در اولین گام باید از وجود گارانتی در محصولات مطمئن شوید. ضمانت نامه محصول نشان از کیفیت آن دارد. این را بدانید که با وجود گارانتی تجهیزات دندانپزشکی در صورت خرابی محصول، هزینه برای شما تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

توصیه و راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی توسط همکاران

همیشه از توصیه دندانپزشکان با تجربه استفاده کنید. ببینید که سایر دندانپزشکان در مورد برندها و محصولات خاص چه عقیده ای دارند. تجربه در مورد مزایا و معایب در هنگام خرید به کمک شما خواهد آمد.

خرید تجهیزات دندانپزشکی از فروشگاه های معتبر

هم برای اطمینان خاطر و هم برای دریافت خدمات بهتر، باید خرید تجهیزات دندانپزشکی از فروشگاه های معتبر را در رأس اقدامات خود قرار دهید. ما در وب سایت تجهیزات دندانپزشکی آنتوس علاوه بر راهنمایی شما در هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی، محصولاتی بروز و با کیفیت را برایتان آماده کرده ایم تا مدت زمان انتخاب تا خرید را به حداقل برسانیم.

کیفیت تجهیزات را بررسی کنید

کیفیت تجهیزات دندانپزشکی بیشتر از قیمت آن اهمیت دارد. خرید لوازم دندانپزشکی با قیمت پایین در ابتدا مقرون‌به‌صرفه تر به نظر می آید. اما مطمئن باشید، قیمت پایین نشان‌دهنده کیفیت بد لوازم دندانپزشکی است. بی کیفیت بودن تجهیزات در اولین گام، مهارت دندانپزشک را زیر سوال خواهد برد.

بودجه مورد نیاز برای خرید تجهیزات دندانپزشکی

شاید اصلی ترین بخش نکات مهم در خرید تجهیزات دندانپزشکی، میزان بودجه ای است که برای خرید در نظر گرفته اید. بودجه موردنیاز برای خرید تجهیزات دندانپزشکی به تعداد و کیفیت ابزارها بستگی دارد . مطمئن شوید که تمام هزینه ها را در جدولی به صورت جامع جمع آوری کرده اید. سپس تمام جوانب خرید را در نظر گرفته و اقدام نمایید.

مشاوره و راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

موارد مهم در خرید تجهیزات دندانپزشکی کدام است ؟

هنگامیکه قصد انتخاب ابزار را دارید، موارد مهم در خرید تجهیزات دندانپزشکی باید برای انتخاب و خرید تک تک ابزار آلات در نظر گرفته شوند. بطور مثال، ارگونومی اهمیت بسیار بالایی دارد. توجه کنید که باید ساعت ها و روز ها، کار و وقت گذاشتن برای بیماران را تجربه کنید. مطمئن شوید که صندلی شما، صندلی بیمار شما و حتی دستیارتان بر اساس ارگونومی مناسب طراحی شده اند. این نکته موجب رضایت همه خواهد شد و حتی مشتریان از اینکه در مطب شما هستند لذت میبرند و از مراجعات بعدی نیز استقبال خواهند کرد. یا با انتخاب دقیق اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی می توانید به راحتی و بدون خستگی، ساعتها به کار ادامه دهید.

مواد مصرفی لازم در مطب دندانپزشکی کدامند؟

مواد مصرفی لازم در مطب دندانپزشکی ، جزو ضروریات یک مطب می باشد. این موارد شامل مواد ضد عفونی کننده، لوازم یکبار مصرف برای بیماران، لوازم ایمنی و بهداشتی برای دندانپزشک و دستیار پزشک، ابزارهای مصرفی در دندان سازی مانند سر فرزها، فرچه ها، مواد مورد استفاده در درمان، پر کردن دندان ها، داروهای سری، بند آورنده های حونریزی دهانی و … هستند .

همچنین مواد مصرفی لازم در مطب دندانپزشکی را می توان محصولات با کیفیتی مانند پین های داخل دهانی تیتانیومی، کامپزیت ها پر کننده، پولیشرهای دندان، انواع کیت های دهان، مواد قالب گیری، مواد ساخت روکش، ایراژین، اوژنول، آلژینات، اپلیکاتور، اسپیلینت، پرایمرها، پین پلاستیکی، پیش بند بیمار، پد جذب آب دهان بیمار نام برد.

راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

دستگاه های حیاتی مطب دندانپزشکی

ددستگاه های حیاتی مطب دندانپزشکی به دلیل تنوع بالای مشکلات دهان و دندان بسیار متنوع هستند. با حاضر نبودن این وسایل در مطب، مسلماً دندانپزشک با مشکل روبرو خواهد شد. در ادامه مطلب راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی ،قصد داریم تا شما را با برخی از دستگاه های حیاتی مطب دندانپزشکی آشنا کنیم:

یونیت دندانپزشکی

یونیت دندانپزشکی مهمترین بخش یک مطب، میز کار شما و تخت راحتی بیمار است. عموماً به دلیل طولانی بودن مدت درمان، در نظر گرفتن کیفیت و راحتی این ابزار ضروری است. مورد دیگر اینکه، یونیت دندانپزشکی دارای تجهیزات و ابزاری ست که به آن متصل شده و هر کدام کارایی های متفاوتی دارد. یونیت یک تابلت دارد که شلنگ های جراحی روی آنها قرار می گیرد، زیر سری با قابلیت تنظیم دارد که به راحتی بیشتر بیمار کمک میکند .ساکشن مرکزی و پدال و صفحه کلید برای انجام تنظیمات بروی آن قرار دارد. با سینی ابزار که به پزشک برای دسترسی راحت تر ابزار کمک میکند.

تجهیزات اندو

تجهیزات اندو یکی دیگر از ابزارهایی است که در مطب دندانپزشکی عموماً مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار برای درمان ریشه موردنیاز هستند. دستگاه اپکس فایندر، دستگاه روتاری و اپکس لوکتیور از سری دستگاه هایی که برای اندازه گیری و درمان ریشه در مطب دندانپزشکی هستند که کیفیت آنها ضروری می باشد .

ما در مطلبی جداگانه به معرفی بهترین دستگاه روتاری اندو پرداخته ایم و اگر با لیست کامل این بخش آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنیم مقاله آشنایی با تجهیزات اندو و کاربرد آن را مطالعه کنید.

فرزها

از کاربردی ترین دستگاه های حیاتی مطب دندانپزشکی ، می توان به فرزها اشاره کرد. این ابزار برای تراش دندان ها و ایجاد برش در قسمت های سخت دندان کاربرد دارد.

فرزها در جنس ها و سایزهای مختلفی به بازار عرضه میشود.جنس الماس آن بیشتر در فرز های توربین مورد استفاده قرار میگیرد.و جنس کارباید آن نیز برای فرز های آنگل استفاده میشود و سرعت چرخش آن از توربین کمتر است.دیگر جنس های مورد استفاده در ساخت فرزها سرامیک،پلیمر و استیل هستند. ما در مطلبی جداگانه به معرفی نام و شکل انواع فرزهای دندانپزشکی پرداخته ایم که پیشنهاد می کنم آن را مطالعه کنید.

راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی

دستگاه لایت کیور

دستگاه لایت کیور وسیله ای برای ترمیم دندان و خشک کردن مواد دندانپزشکی به ویژه چسب ها و کامپوزیت ها است. لایت کیور دندانپزشکی دارای یک نور ماورا بنفش می باشد که بر روی مواد نور دهنده عمل می‌کنند و باعث می‌شوند در مدت زمان کوتاهی پلیمری شده و سفت شوند. شما می توانید بهترین لایت کیور دندانپزشکی را در وب سایت آنتوس ببینید.

لایت کیور ها دو نوع هالوژن و LED دارند.نوع LED این دستگاه از محبوبیت بیشتری برخوردار است.زیرا مصرف و گرمای آن نسبت به هالوژن کمتر است.نوع LED این دستگاه نیاز به خنک کننده ندارد.

اتوکلاو

ضدعفونی و استریل کردن ابزار دندانپزشکی، از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ضد عفونی کردن تجهیزات و ابزارهای دندانپزشکی باید یک دستگاه استریل در هر مطب وجود داشته باشد . مهمترین وسیله برای استریل کردن دستگاه اتو کلاو است. در واقع اتوکلاو با کمک فشار و گرما سبب میکروب زدایی ابزار شده و آن‌ها را ضدعفونی می‌کند. علت محدودیت استفاده از اتوکلاو به سبب عدم توانایی برخی ابزار در تحمل گرما و فشار است. یعنی ابزاری وجود دارند که نمی‌توانند گرما و فشار ناشی از این دستگاه را تحمل کنند. بنابراین باید نحوه کار با اتوکلاو دندانپزشکی را دانسته و با توجه به ویژگی بهترین اتوکلاو دندانپزشکی نسبت به خرید آن اقدام کنید.

نکات مهم در راهنمای خرید تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

یک دندانپزشک باید با تهیه یک لیست در هنگام خرید، اولویت خود را مشخص کند. علاوه بر این، کیفیت تجهیزات و وجود گارانتی، از مهمترین موارد در هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی هستند.

موارد مهم در هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی چیست؟

دندانپزشکی کاری طاقت فرساست و ساعت ها زمان خواهد برد. در نتیجه اهمیت به ارگونومی ابزار برای دندانپزشک و بیمار، اهمیت بالایی دارد. ضمناً زیبایی تجهیزات هم گاهی در کاربری آنها تأثیرگذار است.

دستگاه های حیاتی مطب دندانپزشکی کدامند؟

در جمع تمامی ابزار و تجهیزات دندانپزشکی، بعضی از آنها بسیار حیاتی هستند. در این میان می توان به یونیت دندانپزشکی، فرز ها و دستگاه اتوکلاو اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.