آشنایی با محصولات, ترمیمی

گوتا پرکا چیست؟ [کاربرد، مزایا و قیمت]

گوتا پرکا چیست
Rate this post

گوتاپرکا یکی از محصولات پرکاربرد دندانپزشکی، مخصوصا در زمان عصب کشی محسوب می شود. اما گوتا پرکا چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله کاربرد و انواع این ماده محبوب صحبت خواهیم کرد. از مزایای آن سخن گفته و بیشتر به این می پردازیم که جنس گوتا پرکا چیست و چطور ساخته می شود. در آخر هم برند های مختلف در کنار قیمت گوتا پرکا دندانپزشکی را اعلام می کنیم. پس در ادامه با ما در بخش مقالات فروشگاه آنتوس همراه باشید.

همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر به مطلب استفاده از گوتا پرکا مراجعه کنید. همچنین ما در مطلب دیگری به توضیح انواع فایل های اندو و همچنین نحوه خارج کردن فایل شکسته در کانال پرداخته ایم که خواندنش را به شما توصیه می کنیم.

گوتا پرکا چیست؟

گوتا پرکا یک لاتکس محکم و کاملا طبیعی می باشد. این محصول از شیره درخت تولید گردیده و با ترکیب مواد مختلف دیگری نظیر: زینک اکساید، ماده رنگی، اپک کننده و چسباننده، بصورت نوار در اندازه و ضخامت های متنوعی ساخته می شود. اما ریشه نام Getah Perca یا گوتا پرکا چیست؟

در واقع نام عجیب این محصول از کلمه ای مالایی گرفته شده که به معنی شیره درخت پرکا می باشد. این محصول به دلیل خاصیت های مختلفی نظیر زیست سازگاری بالایی که دارد، در هنگام استفاده در بدن هیچگونه واکنشی با سیستم ایمنی نداشته و تحریک آن را در پی نخواهد داشت.

گوتا پرکا چیست

مواد سازنده گوتا پرکا چیست؟

گوتاپرکا محصولی حاوی حدود 20٪ گوتا پرکا (شیره درخت) است. این محصول میزان 66٪ اکسید روی را در خود جای داده که نقش پر کننده را برعهده دارد. همچنین میزان 11٪ از سولفات های فلزات سنگین در گوتا پرکا دندانپزشکی قرار دارند که رادیو اکتیو هستند. درنهایت 3 درصد گوتا پرکا دندان پزشکی را موم و رزین تشکیل می دهد. خواض مکانیکی این محصول نشاندهنده این است که گوتا پرکا یک ماده پلیمری می باشد.

گوتا پرکا در حالت عادی هیچ رنگی ندارد، اما زمانی که با مواد نامبرده مخلوط می گردد، رنگی زرد و حالت چسبندگی پیدا خواهد کرد.

کاربرد گوتا پرکا چیست؟

در ابتدا بهتر است بدانید که گوتا پرکا اصولا در مطب های دندانپزشکی کاربرد دارد. اما آیا می دانید مهمترین و اصلی ترین کاربرد گوتا پرکا چیست؟ این محصول به طور خاص برای پرکردن ریشه دندان پس از عصب کشی استفاده می شود. در نتیجه جایگاه خاصی در علم دندان پیدا کرده و روزانه شاهد افزایش مصرف گوتا پرکا دندانپزشکی هستیم.

چسبندگی این محصول کمک شایانی به قرار گیری در داخل کانال و ترمیم نهایی دندان می کند. در واقع چون این ماده حالت خمیری شکل دارد، به راحتی به ریشه رسیده و ظرف مدت کوتاهی خشک می گردد. گوتا پرکا دندانپزشکی تقریبا به رنگ دندان است. همچنین نقطه ذوب پایین این محصول به استفاده آن و موارد گفته شده کمک می کند. پس اگر می خواهید بدانید، دلایل استفاده از گوتا پرکا چیست ، باید گفت:

  • با بدن انسان سازگاری بسیار زیادی دارد و آسیبی به آن وارد نخواهد کرد
  • محدود نفوذ پذیری بالایی دارد و به توجه به چسبندگی، به راحتی درون کانال قرار می گیرد.
  • سازگاری بالایی با دندان ها داشته و همچنین رنگی معادل عاج دندان دارد.
  • نقطه ذوب پایین آن به خشک شدن سریع و افزایش سرعت عمل عصب کشی منجر می گردد.
  • خمیری شکل است و در نتیجه انعطاف پذیری بالا و قالب گیری آسانی را منجر می شود.
گوتا پرکا چیست

مزایای گوتا پرکا دندانپزشکی کدامند؟

تا به حال از اینکه گوتا پرکا چیست گفتیم و برخی از دلایل استفاده از آن را برشمردیم. این محصول ویژه مسلما مزیت های فراوانی دارد که دندانپزشکان را مجبور به استفاده از آن کرده است. برخی از مزایای گوتا پرکا دندانپزشکی عبارتند از:

  • براساس حالت بیولوژیکی کاملا شبیه و سازگار با ساختار دندان هستند.
  • برخلاف ظاهر خود، مقاومت بالایی در برابر فشار دارند.
  • در حالت خمیری شکل، انعطاف بسیار بالایی دارد.
  • ضد حساسیت بوده و عاری از هرگونه مواد سمی در داخل خود می باشد.
  • برخلاف تصور اولیه، این ماده با وجود سخت شدن هم شکل پذیر بوده و در نهایت به شکل کانال ریشه در خواهد آمد.

اما مهمترین ویژگی این محصول به ماندگاری درون دندان بازمی گردد که به مرور زمان، به هیچ وجه شکل خود را از دست نمی دهد.

انواع گوتا پرکا دندانپزشکی کدامند؟

در ابتدا باید اذعان کرد که تنها انواع گوتا پرکا دندانپزشکی در آلفا و بتا خلاصه می گردند. نوع آلفا کاربرد بیشتری در اندودنتیک داشته که به عنوان گوتا پرکا ترموپلاستیک شناخته می شود. این ماده خیلی کم به انقباض یا شرینکیج دچار می‌شود. ویسکوزیته و خاصیت ادهزیو پس از قرارگرفتن در برابر حرارت داشته و برخلاف نوع بتا، در پر کردن های گرم به کار گرفته می شود. اما نوع بتا در سرما، انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان داده و در نتیجه بیشتر برای تکنیک‌های پرکردن سرد به کار می‌رود.

تمایز بین گوتا پرکا ها به روش های مختلفی صورت می گیرد. یک روش استفاده از کد ایزو است. کد و رنگ بندی هر گوتا در این روش متفاوت بوده و تیپ ها بر مبنای قطر محصول و سایز تیپر آن ها دسته بندی می گردند. درنتیجه رنگ گوتا پرکا، اساس دسته بندی و تشخیص آنها از یکدیگر بوده و سهولت کار را به دنبال دارد.

روش دیگری هم برای درجه بندی انواع گوتا پرکا دندانپزشکی استفاده می شود که فاقد رنگ بندی بوده و براسا سایز از یکدیگر جدا می گردند. سایز های متداول برای این روش عبارتند از XXF، XF، F، M، L، XL.

سوالات متداول در مورد گوتا پرکا دندانپزشکی:

گوتا پرکا به چه معناست؟

گوتا پرکا ماده ای کاملا طبیعی و از شیره درختی با همین نام گرفته شده که کاربرد اصلی آن در دندانپزشکی و عمل عصب کشی می باشد.

از گوتا پرکا چه استفاده ای می شود؟

گوتا پرکا پس از عصب کشی برای پر کردن دندان کاربرد دارد. این محصول بصورت خمیری و کمی چسبنده بوده که به راحتی درون کانال ریشه قرار گرفته و پس از پر کردن، تغییر حالت نخواهد داد.

انواع گوتا پرکا کدمند؟

گوتا پرکا دندانپزشکی عموما با توجه به سایز خود در دسته بندی های رنگی قرار می گیرند. در نتیجه دندانپزشکی می تواند به توجه به رنگ گوتا پرکا به سرعت طول آن را تشخیص داده و راحتی بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.