آشنایی با محصولات, ترمیمی

انواع پست دندانپزشکی [پست و کور دندان چیست؟]

انواع پست دندانپزشکی
5/5 - (1 امتیاز)

انواع پست دندانپزشکی بر اساس متریال و نوع ساخت یکدیگر با هم تفاوت دارند. پست و کور دندان به عنوان یکی از کاربردی ترین درمان دندان های پوسیده محسوب می شود. انواع پست دندانپزشکی در درمان دندان هایی اعمال می شوند که دچار پوسیدگی عمیق شده و تنها بخش اندکی از تاج دندان بیمار باقی مانده باشد. اگر از انواع پست دندان به درستی استفاده شود ماندگاری آن افزایش می یابد. در نتیجه پست و کور دندان عملی بسیار پیچیده محسوب می شود. انتخاب پست و کور دندان به صلاحدید پزشک انجام می شود اما دانستن انواع پست دندانپزشکی این کمک را به شما می کند که با دید باز و با آگاهی کامل به سراغ انجام این درمان بروید. پس اگر مراقبت از دندان های خود را به تأخیر انداخته و عملا چیزی از آنها باقی نگذاشته اید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

در ضمن اگر علاقه مند به اطلاع از تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت هستید می توانید، مطلب موردنظر را مطالعه کنید. همچنین ما در مطالبی دیگر به شرح پوسیدگی دندان و دردهای دندانی پرداخته ایم و به چند مورد از قرص چرک خشک کن قوی برای عفونت دندان اشاره کرده ایم.

تفاوت پین و پست دندان

تفاوت پین و پست دندان در چند مورد جزئی خلاصه می شود و گرنه هر دو این دو مورد برای ترمیم دندان های از دست رفته کاربرد دارند. در واقع پین‌ها (pins) و پست‌های (post) مورد استفاده در دندانپزشکی، هردو برای تقویت روکش ترمیمی در شرایطی که بخش قابل توجهی از دندان دچار پوسیدگی یا شکستگی شده است کاربرد دارند. در صورت نیاز می‌توان هر دو این پین‌ها و پست‌ها را در یک دندان به کار برد. دندانپزشک بایستی بسته به شرایط بیمار و با توجه به تفاوت پین و پست دندان، در خصوص نیاز به یک کدام یا هردو تصمیم‌گیری نماید.

پین دندانپزشکی چیست؟

پین دندانپزشکی میله فلزی نازکی است که در داخل دنتین یا عاج دندان کار گذاشته شده و عمدتاً به عنوان یک ابزار حمایتی برای پرکننده‌های کامپوزیتی به شمار می‌رود. هدف از به کارگیری پین دندانپزشکی تقویت ساختار دندان آسیب دیده به منظور نگه داشتن هرچه بهتر ماده ترمیمی است.

پین‌ها از طریق سمان یا پیچ در داخل دندان محکم گردیده و به عنوان نقطه اتکایی برای نگهداری ماده ترمیمی یا روکش عمل می‌کنند.

پست دندانپزشکی چیست؟

پست‌ها میله‌ها یا شفت‌های ضخیم فلزی یا کامپوزیتی هستند که در دندان‌های عصب‌کشی شده به کار می‌روند. در طی درمان عصب‌کشی، دندانپزشک پالپ دندان که حاوی اعصاب و عروق خونی است را خارج می‌کند. این امر موجب ایجاد یک فضای خالی در داخل دندان می‌گردد. در چنین شرایطی، پست‌ها در مرکز دندان، در جایی که سابقاً پالپ دندان قرار داشته کارگذاری می‌شوند و روکش دندان بر روی پست سوار می‌گردد.

پست‌ها یا از طریق سمان یا مواد باندینگ در محل خود محکم می‌شوند. به علاوه امکان ساخت سفارشی این پست‌ها نیز برای هر فرد وجود دارد.

مقایسه پین با پست دندانپزشکی

برای مقایسه پین با پست دندانپزشکی باید گفت که پین‌ها بسیار ظریف‌ بوده و در ساختارهای محیطی دندان کارگذاری می‌شوند. اما پست‌ها میله‌ها یا شفت‌های ضخیم فلزی یا کامپوزیتی هستند. پس تفاوت پین و پست دندان به اندازه و جنس این دو باز می گردد. اما در مقایسه پین با پست دندان پزشکی باید به مکان مورد استفاده آنها نیز اشاره کرد. از پین دندانپزشکی می‌توان در دندان‌های عصب کشی شده و همچنین غیر از آن استفاده کرد. این در حالیست که پست ها را فقط در دندان‌های عصب‌کشی شده به کار می‌برند.

انواع پست دندانپزشکی

پست و کور دندان چیست؟

پست میله ای است که در داخل مجرای ریشه دندان قرار می گیرد و بار کور یا هسته دندان بر روی آن قرار می گیرد. کور یا هسته مواد (core build up) ترمیمی است که برای بازسازی ساختار از دست رفته دندان استفاده می شود و دندان را کامل می کند تا روکش پشتیبانی مناسبی داشته باشد. در عصب کشی دندان، بخشی از ساختار دندان و پالپ برداشته می شود و دندان پاکسازی می شود.

پالپ حاوی رگهای خونی، بافت همبند و عصب است که در عصب کشی تمامی این بخشها خارج می شوند. گاهی اوقات آسیبی که دندان دیده گسترده است و دندانپزشک به ناچار بخش زیادی از دندان را برمی دارد بنابراین ساختار باقی مانده ممکن است درحدی نباشد که بتواند فشارهای شدید فک را متحمل شود بدون این که صدمه ببیند. در این موارد پست و کور اجرا می شود تا دندان تقویت شده و بتواند روکش را نگه دارد و بخش از دست رفته بازسازی شود. بازسازی دندان بدون تقویت پی بی فایده است به همین علت با پست و کور، در واقع پایه تقویت می شود.

معرفی انواع پست دندانپزشکی

در دندان پزشکی 4 نوع پست دندان وجود دارد و تنها دو نوع کور برای استفاده طراحی شده است. همه این مدل تنها از لحاظ متریالی که در ساخت آنها استفاده شده است با هم تفاوت دارند. البته هر کدام از آنها معایب و محاسنی دارد. انواع پست دندانپزشکی عبارتند از:

  • پست و کور ریختگی یا پیش­ ساخته
  • پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی
  • پست تیتانیوم و کور کامپوزیتی
  • پست استنلس استیل و کور کامپوزیتی

پست پیش ساخته به خودی خود انواع مختلفی دارد، از جمله پست‌های موازی، پست‌های تیپر شونده، پیچ شونده و دندانه‌دار که از موادی چون تیتانیوم یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند. همچنین می‌توان در ساخت این پست‌ها از الیاف کامپوزیت استفاده نمود که موجب کاهش خطر ترک خوردن ریشه می‌گردد.

پست‌های پیش‌ساخته در مقایسه با پست و کور ساخته شده در آزمایشگاه قیمت کمتری داشته و آنها را می توان در یک جلسه درمانی به وسیله سمان محکم نمود. اما ماده کور (که متصل به پست می باشد) اغلب از جنس کامپوزیت، پلاستیک، گلاس آینومر یا آمالگام ساخته می‌شود.

هر کدام از این پست و کورها از لحاظ مقاومت با هم فرق دارند. به طور کلی پست و کور ریختگی رتبه اول مقاومت را در بین انواع پست و کور دارد. همچنین دومین نوع پست و کور از لحاظ مقاومت، پست فایبرگلاس و کور کامپوزیتی است. به این ترتیب استفاده از این دو نوع پست و کور نتایج بسیار بهتری برای بیمار به دنبال دارد.

پست و کور ریختگی یا پیش ساخته

این مدل پست و کور در لابراتوار ساخته می شود. در صورتی که پزشک شما از این روش برای درمان شما استفاده نماید درمان شما در دو جلسه انجام می شود. این نوع پست و کور مخصوص به شما و بعد از قالبگیری از دندان شما ساخته می شود. از این رو مقاومت فوق العاده بالایی دارد. این نوع پست و کور نسبتا گرانقیمت است اما این حسن را دارد که ماندگاری آن نسبت به دیگر انواع بیشتر می باشد.

پست فایبرگلاس با کور کامپوزیتی

این نوع پست از فایبرگلاس ساخته می شود. ماندگاری آن نسبت به پست ریختگی پایین تر می باشد. اما جزء مقاومترین انواع پست دندان به شمار می آید. این نوع پست به صورت از قبل آماده استفاده می شود. پزشک می تواند آن را تنها در یک جلسه روی دندان شما سوار کند. هزینه این درمان نسبت به پست ریختگی پایین تر است.

پست تیتانیوم با کور کامپوزیتی

همانطور که می دانید پست در واقع جایگزین ریشه دندان است. وظیفه این را دارد که از تاج دندان پشتیبانی نماید. به همین دلیل باید انعطاف کافی برای فشار وارد آمده از سمت فک را داشته باشد. پست تیتانیومی نسبت به دیگر انواع پست کور طول عمر پایین تری دارد. این مدل از پیش ساخته شده است و در یک جلسه در ریشه سوار می شود.

پست استنلس استیل با کور کامپوزیتی

این مدل پست و کور نیز فلزی و از پیش ساخته شده است. استفاده از پست فلزی مانددگار بالاتری نسبت به پست های سرامیکی دارد. اما استیل نسبت به همه انواع پست های فلزی ماندگاری پایین تری دارد.

انواع پست دندانپزشکی

مزایای پست و کور دندان

مزایای پست و کور دندان از آنجایی که به عنوان پایه در دندانهای بسیار آسیب دیده به کار می روند، اهمیت زیادی دارد. برای اشاره به مهم‌ترین مزایای پست و کور دندان می‌توان از موارد زیر یاد برد:

  • قابلیت تعویض روکش
  • قابلیت ساخت روکش جایگزین برای دندان بدون نیاز به خارج کردن پست
  • تقویت ساختار دندان‌های آسیب‌دیده

معایب پست و کور دندان

معایب پست و کور دندان نشاندهنده این موضوع هستند که هیچ روشی برای تمام بیماران بهترین روش نیست. برای اشاره به معایب پست و کور دندان می توان از موارد زیر یاد برد:

  • خطر سوراخ‌شدن ساختارهای دندان در هنگام جاگذاری پست
  • افزایش احتمال شکستگی ریشه دندان به دلیل وجود پست در آن
  • این روش یک روش تهاجمی است و در آن بسیاری از بافت‌های سالم دندان برداشته می‌شوند.

طول عمر پست و کور دندان

طول عمل پست و کور دندان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. مهمترین فاکتور انواع پست دندانپزشکی هستند که پیش از این صحبت کردیم. بطور مثال در روش کامپوزیت کور دندان بیش از 10 سال دوام و ماندگاری دارد. همچنین این میزان به ساختار دندان بیمار هم وابسته است. درحالیکه طول عمر پست و کور دندان بطور میانگین بین 10 تا 14 سال است، اما گاهی برخی افراد تا 20 سال از روش پست و کور استفاده می‌کنند.

پست و کور دندان بسیار حساس است و باید بیمار مراقبت‌های بعد از پست و کور دندان را جدی بگیرد، زیرا در صورتی که سیستم پست و کور دچار آسیب شود چاره‌ای جز کشیدن دندان وجود ندارد. اگر مراقبت‌های بعد از پست و کور دندان را جدی بگیرید، می‌توانید طول عمر آن را افزایش دهید.

قیمت پست و کور دندان

قیمت و طول عمر پست و کور دندان در انتهای توضیحات، مهمترین موضوع بحث این مقاله هستند. بطور میانگین هزینه و قیمت پست و کور دندان مشابه عمل عصب کشی دندان می باشد اما فاکتورهایی مثل مکان مورد زندگی بیمار، تجربه و تخصص دندانپزشک و از همه مهم تر جنس این ابزار از فاکتورهای تعیین کننده در قیمت پست و کور دندان می باشد. گرچه باید به این موضوع توجه کرد که حفظ زیبایی دندان با این روش بسیار بالاست و عملا به ایمپلنت دندان نزدیک می باشد، در حالیکه از لحاظ قیمت اصلا با ایمپلنت قابل قیاس نیست.

پست و کور یکی از روش‌های ترمیمی مهم در دندان‌پزشکی است. انواع پست دندانپزشکی به متخصصان اندودنسی و دندان‌پزشکان کمک می کنند تا بهترین راه برای ترمیم دندانهای بیمار را بیابند. در این مقاله به توضیح پست و کور دندان پرداختیم. از انواع پست دندانپزشکی سخن گفتیم و با توضیح هر کدام به قیمت و طول عمر این ابزار ترمیم اشاره کردیم.

سوالات متداول انواع پست دندانپزشکی:

پست و کور دندان چیست؟

پست میله ای است که در داخل مجرای ریشه دندان قرار می گیرد و کور یا هسته دندان بر روی آن قرار می گیرد. از پست و کور برای ترمیم دندان هایی که بخش زیادی از مینای خود را از دست داده اند، استفاده می شود.

انواع پست دندانپزشکی کدامند؟

در دندانپزشکی 4 نوع پست مختلف وجود دارد که با 2 نوع کور ترکیب می شوند. پست پیش ساخته، فایبر گلاس، تیتانیوم و استیل از انواع پست ها محسوب می شوند.

قیمت پست و کور و طول عمر آن به صرفه ست؟

پست و کور در زمانی که هنوز ریشه دندان سالم باشد، از لحاظ قیمت کاملا به صرفه تر از ایمپلنت دندانی ست. اما باید دقت کرد که این ابزار بسیار حساس هستند و در صورت مراقبت تا نزدیک به 20 سال عمر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.