آشنایی با محصولات, ترمیمی

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت [کدام انتخاب بهتری است؟]

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت
4.1/5 - (27 امتیاز)

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت از موضوعات مختلفی نظیر جنس مواد این دو نشأت می گیرد. دندانپزشک یا مرکز دندانپزشکی پس از معاینه و اطمینان از نیاز به ترمیم دندان در مورد انواع مواد پر کردن دندان مانند کامپوزیت دندان و… با شما صحبت می کند.هزینه اصلاح طرح لبخند لثه ای به شرایط بیمار و مقدار بافت لثه درمان شده بستگی دارد. بعد از معاینه دندان ها توسط دندان پزشک و مشاوره با بیمار درباره هزینه اصلاح لبخند لثه ای با لیزر، تخمین هزینه جراحی لثه و سایر هزینه های بیمار امکان پذیر شده و اطلاعات لازم در این رابطه در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

در ادامه مطلب به معرفی و بررسی هرکدام از این مواد و البته بررسی قیمت این دو خواهیم پرداخت. همچنین مطلبی تحت عنوان آمالگام یا کامپوزیت در وب سایت موجود است که به دلایل انتخاب هرکدام از این دو ماده پرداخته ایم. همچنین اگر می خواهید بدانید پرکردن دندان خلفی با آمالگام بهتر است یا کامپوزیت و یا برایتان سوال ایجاد شده که پر کردن دندان با مواد سیاه چه خصوصیاتی دارد، می توانید به در آنتوس به مطالعه آن بپردازید.

مقایسه قیمت کامپوزیت و آمالگام

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت به عوامل مختلفی بستگی دارد. در واقع پر کردن دندان یکی از جراحی های روتین بیماران دندانپزشکی است. بیمارانی که به دلایلی همانند کهولت سن، عدم مراقبت صحیح، سیگار کشیدن یا … به مطب جهت پر کردن و عصب کشی دندانهایشان مراجعه می کنند. اما قبل از مقایسه قیمت کامپوزیت و آمالگام بهتر است توضیح در خصوص سطوح ترمیم ارائه دهیم

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت برگرفته از متفاوت بودن این دو ماده ترمیم است. هزینه پر کردن دندان بر اساس ماده پر کننده و سطح ترمیم تعیین می‌ شود. بسته به اینکه محل پوسیدگی و آسیب دندان کجاست و چقدر آسیب وارد شده، ما چندین سطح ترمیم داریم.

مقایسه و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

ترمیم یک سطحی

بیشترین میزان پوسیدگی دندان، روی سطح جونده دندان اتفاق می افتد. به این صورت که غذا بین شیارهای دندان تجمع پیدا می کند و به مرور باعث پوسیدگی دندان می شود. در مقایسه قیمت کامپوزیت و آمالگام ترمیم یک سطحی عموما قیمت پایین تری دارد.

ترمیم دو سطحی

ممکن است پوسیدگی بین دندان ها اتفاق بیفتد. این حالت معمولا دیرتر توسط فرد تشخیص داده می شود، بنابراین دیرتر مراجعه می کند. علت اصلی این نوع از پوسیدگی دندان، استفاده نکردن از نخ دندان است. چون موهای مسواک بین دندان ها را تمیز نمی‌ کنند و پوسیدگی از اینجا شروع می‌ شود. در مواردی که دو تا از سطوح دندان دچار پوسیدگی شوند، به آن ترمیم دو سطحی دندان می گوییم.

ترمیم سه سطحی

برای درمان ضایعات پوسیدگی هایی کاربرد دارد که از مزیال (سطح جانبی از دندان که به سمت میدلاین نزدیک بوده و یا به عبارت دیگر به سمت جلو دهان قرار گرفته است) تا دیستال (سطح جانبی از دندان که از میدلاین دورتر بوده و به سمت عقب دهان می باشد) گسترش یافته باشد. در ترمیم های سه سطحی قاعدتا هر دو سطح بین دندانی و سطح جونده درگیر خواهد شد.

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت در ترمیم دندان بیلدآپ

این نوع ترمیم مخصوص دندان‌ های عصب کشی شده می‌ باشد و در این نوع ترمیم دندانی کل تاج دندان باید بازسازی شود.

هزینه پر کردن دندان به عوامل متعددی از قبیل نوع ماده پرکننده ای که انتخاب می کنید، بستگی دارد. عموما برای پر کردن دندان از 2 ماده آمالگام یا کامپوزیت استفاده می شود. هزینه ترمیم دندان پوسیده با آمالگام نسبت به هزینه کامپوزیت ونیر دندان ارزان تر در می آید. عوامل دیگری که تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت را رقم می زنند عبارتند از دستمزد دندان پزشک، محل دندان پوسیده و نوع بیمه. همچنین در مقایسه قیمت کامپوزیت و آمالگام باید به تعداد دندانهایی که نیاز به ترمیم دارند هم توجه کرد.

هزینه پر کردن دندان و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

هزینه پر کردن دندان با آمالگام و مزایا و معایب آن

هزینه پر کردن دندان با آمالگام تقریبا نصف کامپوزیت است. البته در مقایسه قیمت کامپوزیت و آمالگام همانطور که گفتیم، نوع ترمیم هم بسیار اهمیت دارد و نمی توان کلی نظر داد.

آمالگام ماده بسیار سخت و بادوامی است و کار با آن نسبتا ساده می باشد. با وجود این مزایا میتوان از حالت نامطلوبی که هنگام پر کردن دندان در دهان ایجاد میکند چشم پوشی کرد. آمالگام همان ماده سیاهی است که برای پر کردگی دندان ها خود را نشان می دهد. این ماده به صورت مکانیکی در حفره دندان نگه داشته میشود زیرا نمیتواند به دندان بچسبد. بنابراین هنگام ترمیم با این ماده مقدار بیشتری از دندان باید تراشیده شود.

به نظر میرسد در این روش میزان آسیب به مینای دندان بیشتر از سایر روش‌هاباشد که ممکن است به ترک خوردن دندان و در نهایت روکش کردن آن منجر شود. پس یکی از دلایل مهم کمتر بودن هزینه پر کردن دندان با آمالگام را متوجه شدید. ارزان تر بودن و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت بخاطر روش تهاجمی تر آمالگام می باشد که باید مینای دندان تراش بیشتری بخورد.

مزایا

 • مواد پرکننده آمالگام مستحکم هستند و می توانند نیروهای عمل جویدن را تحمل کنند.
 • تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت بسیار بالاست و آمالگام قیمت پایین تری در قیاس با دیگر مواد دارد.
 • پر کننده های آمالگام را در یک جلسه می توانند در دندان قرار داده شوند.
 • نسبت به رزین کامپوزیت دندانی در طول فرآیند پر کردن حساسیت کمتری به رطوبت دارند.

معایب

 • با رنگ دندان های شما انطباق ندارد.
 • مواد پر کردن آمالگام در طول زمان خورده شده و تیره می شود.
 • ماده پر کننده آمالگام سنتی به دندان به خوبی نمی چسبد. بنابراین دندان پزشک ممکن است برای ایجاد یک بسته مستحکم بخش بیشتری از دندان را جدا کند.
هزینه پرکردن دندان و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت و مزایا و معایب آن

همانطور که متوجه شدید، هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت بالاتر از آمالگام است. اما دلیل این گرانی چیست؟

ترمیم دندان با کامپوزیت که به آن پر کردن دندان با مواد سفید نیز می گویند، ترکیبی از پلاستیک و ذرات شیشه ای ریز می باشد. این مواد بدلیل رنگ سفید شبیه به مینای دندان، برای ترمیم های کوچک و البته پر کردن دندان های جلویی کاربرد دارند. اصطلاحا بوسیله کامپوزیت ها، زیبایی دندانهایتان بر هم نمی خورد. میزان ماندگاری پر کردن دندان با کامپوزیت حداقل 5 سال می باشد. در نتیجه در مقایسه قیمت کامپوزیت و آمالگام باید گفت که زیبایی، تعیین کننده هزینه ترمیم دندان است.

اما کامپوزیت‌ها سریع‌تر از مواد دیگر ترمیمی ترک میخورند. این را بدانید که برای استفاده از رزین کامپوزیت به شرایط بسیار مطلوبی نیاز است تا ترمیم دندان با موفقیت انجام شود. البته تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت در میزان تراش دندان هم هست، بطوریکه در ترمیم با رزین کامپوزیت نیازی به تراشیدن میزان زیادی از دندان نیست زیرا این ماده برخلاف آمالگام به صورت شیمیایی به دندان میچسبد.

مزایا

 • مواد پر کردن دندان رزین کامپوزیت با رنگ دندان مطابقت دارند که این مورد، مهمترین توجیه گرانی هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت است.
 • پر کردن دندان در یک جلسه به انجام می رسد. برای روکش دندان به دو جلسه نیاز است.
 • مواد پر کننده کامپوزیت مستقیما به دندان می چسبند.
 • به نسبت مواد پر کننده آمالگام به هندپیس کاری کمتری نیاز است.
 • مواد پر کننده دندان و روکش های کامپوزیت غیرمستقیم گرما دیده می شود. این مرحله باعث افزایش استحکام آنها می شود.
 • رزین کامپوزیت دندان را می توان برای ترمیم دندان در کنار مواد دیگری مثل گلاس اینومر مورد استفاده قرار می گیرد تا مزایای هر دو ماده را ارائه کند.

معایب

 • معمولا هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت نسبت به آمالگام بیشتر است.
 • تحت فشار جویدن به اندازه مواد پر کننده آمالگام دوام نخواهند داشت.
 • کامپوزیت دندان ممکن است در حین قرار داده شدن آب برود و شکاف هایی بین دندان و ماده پر کننده ایجاد کند. این مساله باعث می شود که در نواحی که ماده پر کننده به خوبی با دندان شما تماس ندارد، پوسیدگی بیشتری ایجاد شود.
 • در صورتی که دندان پزشک برای ایجاد روکش در طول مدتی که شما منتظر هستید، آمادگی نداشته باشد، مواد پرکننده و روکش های غیرمستقیم حداقل به دو جلسه درمانی نیاز دارد. دندان پزشک در جلسه اول قالب می گیرد و در جلسه دوم ماده پر کننده یا روکش را قرار می دهد.

نتیجه گیری تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

همانطور که تا بدینجا خواندید، کامپوزیت و آمالگام هر دو از مهمترین مواد پر کردن دندان بشمار می آیند. اما این دو ماده با هم فرق می کنند و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت بالاست. پس از مراجعه به دندانپزشک، عموما با توجه به میزان پوسیدگی، تصمیم به استفاه از یک مورد گرفته می شود. البته سطوح ترمیم هم در تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت تأثیر می گذارند. بطور مثال، هزینه ترمیم سه سطحی با آمالگام در برخی از محصولات شاید بیشتر از کامپوزیت تمام شود.

تعرفه پر کردن دندان با آمالگام چقدر است؟

تعرفه پر کردن دندان با آمالگام بطور کلی پایین تر از مواد دیگر بوده و البته با توجه به نوع ترمیم و البته برند ماده آمالگام متفاوت است.

تعرفه پر کردن دندان با کامپوزیت چطور است؟

کامپوزیت یک ماده رزینی است. پر کردن دندان با کامپوزیت معمولا بیشتر از سایر مواد بوده و همانند آمالگام به نوع ترمیم و برند تولید کننده کامپوزیت بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.