ترمیمی

تفاوت آمالگام سفید با سیاه [ مقایسه بهترین مواد پر کردن دندان]

تفاوت آمالگام سفید با سیاه
Rate this post

تفاوت آمالگام سفید با سیاه یکی از سوالات رایجی که بیماران و مراجعین به دندانپزشکی از پزشک خود می پرسند. عموما این مراجعین می خواهند بدانند که کدامیک از اینها عمر طولانی تر و ماندگاری بیشتری دارند؟ اکثر بیماران با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی بدنیال گزینه مقرون به صرفه تر هستند. حال در این بین، پزشک وظیفه دارد تا بیمار راه راهنمایی کرده و بعنوان یک مشاور، بهترین انتخاب را برای هر بیمار تشریح کند. در این نوشته سعی کردیم به تفاوت آمالگام سفید با سیاه (همان کامپوزیت و آمالگام) پرداخته و خلاصه ای از این بهترین مواد پر کردن دندان توضیح دهیم. در بخشی از مطلب برای راحتی خوانندگان، جدول مقایسه آمالگام سفید با سیاه را قرار داده ایم که می تواند راهگشای خوبی برای سوالات باشد.

البته لازم به ذکر است که بحث آشنایی با این مواد بسی طولانی ست. پیش از این در مطلب پر کردن دندان با مواد سیاه به توضیح آمالگام پرداخته بودیم. همچنین در مطلب آمالگام یا کامپوزیت به مقایسه مزایا و معایب این دو ماده پرداخته بودیم. امیدواریم پس از مطالعه این نوشته بتوانید انتخاب بهتری برای ادامه درمان خود داشته و یا مشاور خوبی برای بیماران ترمیمی دندان باشید.

هزینه پرکردن دندان و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

آمالگام سفید چیست؟

آمالگام سفید چیزی جر همان ماده سفید براق زیبا برای حفظ زیبایی دندان نیست. این ماده به اسم کامپوزیت دندانی شناخته می شود که در بین عموم به آمالگام سفید مشهور است. اما جنس آمالگام سفید چیست؟ این ماده خمیری متشکل از مخلوط سرامیک و مواد پلاستیکی است که برای پر کردن حفرات دندانی به کار می‌رود. اگر برای بیمار سوال بوجود آمده که مزیت آمالگام سفید چیست باید گفت این ماده می‌تواند با رنگی بسیار شبیه رنگ دندان فرد، حفره دندانی را پر کند.

مقاله مرتبط: کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو

هزینه پر کردن دندان و تفاوت آمالگام سفید با سیاه

آمالگام سیاه چیست؟

آمالگام سیاه که در اصل همان آمالگام نام دارد، فلزی فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است. اما حتما برایتان سوال شده که جنس آمالگام سیاه چیست که انعطاف پذیری بالایی دارد. آمالگام از ترکیب جیوه (۵۰ درصد)، نقره، مس، قلع و روی درست می‌شود. بدلیل انعطاف پذیری بالا، از این فلز جهت ترمیم و پر‌کردن حفره‌های درون دندان پوسیده استفاده می‌کنند. اما مزیت اصلی آمالگام سیاه چیست که دندانپزشکان از آن استفاده می کنند؟ به دلیل ارزان بودن، طول عمر بالا و دوام زیاد از این ماده جهت ترمیم دندان استفاده می‌کنند.

مطلب مرتبط: انواع و درصد ترکیبات آمالگام

با خواندن ادامه مطلب و رجوع به جدول مقایسه آمالگام سفید با سیاه می توانید تفاوت هر دو این مواد را با یکدیگر بررسی کنید.

جدول مقایسه آمالگام سفید با سیاه

برای مقایسه آمالگام سفید با سیاه می توانید به جدول زیر مراجعه کنید. تمامی جنبه های هر دو این مواد در داخل این جدول لحاظ شده اند. برای راحتی شما در جدول مقایسه آمالگام سفید با سیاه، با توجه به پارامتر مورد نظر، گزینه برتر را با دلیل عنوان کرده ایم:

پارامتر مقایسهتفاوت آمالگام سفید با سیاه
دوام و ماندگاری آمالگام سیاه نسبت به آمالگام سفید دارای طول عمر بیشتری است.
رنگ ظاهریبرخلاف رنگ تیره آمالگام سیاه، کامپوزیت ماده ای همرنگ با دندان است.
جنس موادآمالگام سیاه ترکیبی از نقره، نیکل، قلع، روی و جیوه و آمالگام سفید از ترکیب نوعی رزین مصنوعی و سیلیکا تشکیل شده اند.
نگهداری و مراقبتآمالگام سفید نسبت به سیاه، نیاز بیشتری به نگهداری و مراقبت دارد.
مدت زمان درمانپر کردن دندان با آمالگام سیاه نسبت به سفید سریعتر انجام می‌شود.
هزینه درمانهزینه ترمیم با آمالگام سیاه نسبت به آمالگام سفید بسیار کمتر است.

همانطور که در جدول مقایسه آمالگام سفید با سیاه ملاحظه نمودید، در بسیاری از جنبه ها آمالگام سیاه برتری واضحی بر آمالگام سفید یا کامپوزیت دارد. اما زمانی که بحث به زیبایی دندان ها و لبخند بیماران می رسد، اینجاست که کامپوزیت حرف اول را خواهد زد.

مطلب مرتبط: تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

راهنمای خرید ساکشن دندانپزشکی و تفاوت آمالگام سفید با سیاه

تفاوت آمالگام سفید با سیاه از نظر هزینه چیست؟

تفاوت آمالگام سفید با سیاه از نظر هزینه در چند عامل نهفته است. برخلاف باور عمومی، تنها جنس ماده (آمالگام سفید و سیاه) در هزینه پر کردن آنها تأثیر گذار نیست. در ادامه به چند مورد تأثیر گذار در تفاوت آمالگام سفید با سیاه از نظر هزینه اشاره می کنیم:

  1. موقعیت دندان: دندانی که نیاز به ترمیم دارد، در کجای دهان قرار گرفته است؟ این مورد عاملی بسیار مهم است که عموما در تخمین هزینه ترمیم دندان توسط بیمار نادیده گرفته می شود. هر چقد دندان در قسمت انتهایی فک قرار داشته باشد در افزایش قیمت پر کردن دندان نقش دارد.
  2. میزان پوسیدگی دندان: چه میزان از دندان هنوز سالم است؟ باید دقت کرد که ترمیم دندان بلافاصله پس از پوسیدگی، در کاهش قیمت نهایی ترمیم بسیار موثر است. زیرا هر چقدر حفره و پوسیدگی بیشتر باشد به مواد بیشتری جهت پرکردن دندان نیاز دارد.
  3. شکل ظاهری: آخرین نکته همان شکل ظاهری و اصطلاحا رنگ پر کردگی است که در تفاوت آمالگام سفید با سیاه از نظر هزینه بسیار اهمیت دارد

در نتیجه با توجه به تفاوت آمالگام سفید با سیاه و در نهایت میزان بودجه بیمار، دکتر باید بهترین ماده ترمیمی را انتخاب کند. اما این مواد تنها ماده های پر کردن دندان نیستند. در ادامه به تاریخچه مواد ترمیمی دندان می پردازیم.

تاریخچه مواد پر کردن دندان

شاید جالب باشد بدانید تا پیش از ظهور آمالگام در حدود 150 سال پیش، دندانپزشکان عمدتا از موادی مانند سرب و چوب پنبه، طلا، نقره، خرده های سنگ، تربانتین، پلاتین و … استفاده میکردند. آمالگام برای اولین بار حدود 180 سال پیش مورد استفاده قرار گرفت.

مقاله مرتبط: پرکردن دندان خلفی با آمالگام بهتر است یا کامپوزیت ؟

در ابتدا، جنجال های بسیاری در خصوص سلامت و ایمنی آمالگام در گرفت، گروهی از پزشکان بر این باور بودند که جیوه موجود در آمالگام برای سلامتی بیمارن مضر است. این گروه از پزشکان همچنان طرفدار طلا در پر کردن دندان بودند اما در همان زمان نیز ایرادات اساسی به پر کردن دندان با طلا وارد بود. اما مهمترین مشکل هزینه بود ، با اینکه طلا در برابر زنگ زدن و فشار مقاومتر بود اما هزینه بسیار بالایی داشت که کم کم آن را از مواد ترمیمی برای پر کردن دندان خارج کرد.

مقایسه و تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

سایر مواد ترمیمی دندان

علاوه بر ماده آمالگام، کامپوزیت و طلا از سرامیک و گلس آینومیر نیز برای ترمیم دندان ها استفاده می شود

سرامیک هم یک از موادی است که برای ترمیم دندان ها می شود از آن بهره برد . جنس سرامیک پرسلان چینی است . این سرامیک ها هم رنگ با دندان هستند و معمولا برای ترمیم دنداهای شکسته استفاده می شود. باید بدانیم سرامیک از کامپوزیت در مقابل سایش مقاوم تر هستند اما راحتر شکسته می شوند به همین دلیل از مواد ترمیمی سرامیکی کمتر استفاده شده و این مواد طرفداران کمتری دارند.

پوسیدگی دندان و دردهای دندانی

از گلس آینومیر ها برای پر کردن زمانی استفاده می شود که قسمت های زیر لثه نیز دچار تخریب دندانی شده اند. این مواد برای پر کردن دندان کودکان مناسب است اما باید دانست این ماده نیز مانند سرامیک ها از کامپوزیت ضعیف تر بوده و احتمال شکستن بیشتری دارند.

نتیجه گیری تفاوت آمالگام سفید با سیاه

آمالگام سفید و سیاه هر دو از مواد بسیار پرکاربرد در ترمیم دندان هستند. با وجود اینکه هر دو اینها جهت ترمیم، بهترین کارایی را دارند، اما مقایسه آنها از منظر های مختلف باعث انتخاب بهتر برای بیماران متفاوت می شود. تفاوت آمالگام سفید با سیاه در چندین مورد خلاصه می شود که باید با مطالعه آن، به مشورت با دندانپزشک متخصص جهت انجام کار پرداخت. ما در جدول مقایسه آمالگام سفید با سیاه به تفاوت های این دو ماده پر کاربرد پرداختیم.

تفاوت آمالگام سفید با سیاه در چیست؟

آمالگام سفید و سیاه هر دو برای ترمیم دندان های پوسیده مورد استفاده قرار می گیرند اما از منظر زیبایی، هزینه و طول عمر با یگدیگر تفاوت هایی دارند

چه دندان هایی را باید با آمالگام سیاه ترمیم شوند؟

تمامی دندان ها با توجه به خصوصیات آمالگام سیاه قابلیت ترمیم با این ماده را دارند، اما با توجه به شکل ظاهری نامناسب، برای ترمیم دندان های آسیاب استفاده می شود.

آیا استفاده از آمالگام سفید به صرفه ست؟

این موضوع بستگی به محل قرارگیری دندان پوسیده بیمار دارد. در واقع برای دندان های در معرض دید، استفاده از آمالگام سفید بسیار توصیه می شود زیرا زیباتر بودن لبخند بیمار بالاترین اهمیت را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.