آشنایی با محصولات, ترمیمی

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس ؟ [ بررسی تفاوت ]

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس
3/5 - (2 امتیاز)

زمانی که بحث زیبایی دندان ها مطرح می شود، همیشه ترمیم با کامپوزیت خوب در اولویت قرار داشته و گاهی مواقع نام دو برند توکویاما و آی پی اس در کنار هم قرار می گیرد. اما سوال اینجاست که کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس ؟ کدامیک از این دو کامپوزیت پارامتر های مثبت بیشتری نسبت به دیگری دارد؟ ما در این مطلب به بررسی و مقایسه کامپوزیت توکویاما و ای پی اس می پردازیم. پیشتر در مطلبی جداگانه توضیح داده بودیم که چرا کامپوزیت آی پی اس خوبه و نقاط قوت این محصول را بر شمرده ایم. همچنین در پاسخ به پرسش کامپوزیت ژاپنی خوبه یا خیر هم مطلبی منتشر کرده ایم که می توانید آنها را مطالعه کنید.

حتما می دانید که کامپوزیت دندان کاربردهای زیادی دارد. از پر کردن دندان و رفع فاصله بین دندانها گرفته تا روشن کردن دندانهای زرد و زیبایی طرح لبخند بیمار. برخلاف انتظار، هر برند کامپوزیت در یکی از موارد کاربرد، ویژگی های بالاتری ارائه می کند. موضوعی که باعث شد در مقاله ای جداگانه به بررسی دو برند محبوب ترمیم بپردازیم و در نهایت تصمیم بگیرید که کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس و کدامیک بیشتر برای شما کارایی خواهند داشت.

کامپوزیت توکویاما خوبه یا آی پی اس

کامپوزیت توکویاما خوبه؟

برند کامپوزیت توکویاما ماده‌ی هم‌رنگ برای ترمیم دندان است که از رزین و ذرات ریز شیشه و یا سرامیک تشکیل می شود. کامپوزیت توکویاما خوبه زیرا در دندانپزشکی علاوه بر ماده ترمیمی، در ساخت دندان مصنوعی، چسب دندان و… استفاده می گردد و با دندان پیوند شیمیایی تشکیل می دهد. این کامپوزیت به دندان چسبیده و باعث تقویت ساختار دندان می گردند. این کامپوزیت با متوسط اندازه ذرات 200 نانومتر که فوق نانو می باشد، باعث ارائه نتایج ساده، پایدار و زیبا در طولانی مدت می شود.

خرید کامپوزیت توکویاما B2

یکی از عللی که گفته می شود کامپوزیت توکویاما خوبه، تنوع رنگی بسیار زیاد این محصول است. طیف های رنگی متفاوتی که این کامپوزیت ارائه می دهد، در جهان نظیر ندارد و اصطلاحا برای هر دندانی، طیف رنگی مخصوص به خود را داراست. البته که این رنگ ها تفاوت هایی هم با هم دارند اما بیمار می تواند با انتخاب هرکدام که بیشتر با چهره اش همخوانی دارد، به انجام امور زیبایی بپردازد.

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس خوبه

آیا کامپوزیت ای پی اس خوبه؟

کامپوزیت IPS ساخت شرکت ایووکلار ویوادنت ivoclar vivadent کشور لیختن اشتاین است. کشوری کوچک در قلب اروپا که محصولی باورنکردنی ساخته است. این کامپوزیت در بین دندانپزشکان متخصص ترمیمی بسیار محبوب است. اما چرا متخصصان می گویند کامپوزیت ای پی اس خوبه؟ زیرا این کامپوزیت یک کامپوزیت لایت کیور است که بیس رزینی دارد. در واقع کامپوزیت ای پی اس از نوع نانوهیبریدسرامیکی است و یکی از مزایای نانوهیبرید بودن این است که بهترین پالیش پذیری را برای بیمار به ارمغان می آورد.

مطلب مرتبط: بهترین مارک کامپوزیت دندان

کامپوزیت ای پی اس خوبه زیرا کیفیت بالا، نانوهیبرید بودن و بیس رزینی آن در کنار سرامیکی بودن، از آن تنها کامپوزیتی ساخته که ترمیم را در حد و مشابه ترمیم های سرامیکی را بوجود می آورد. باید بدانید که کامپوزیت آی پی اس در دو نمونه دنتین و انامل عرضه می گردد. نمونه دنتین برای ایجاد قسمت ها و رنگ پایه کاربرد دارد و کامپوزیت ای پی اس ENAMEL که برای مینای دندان مناسب است.

شما می توانید کامپوزیت آی پی اس Empress Direct را از وب سایت تجهیزات دندانپزشکی آنتوس خریداری کنید.

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس ؟

در پاسخ به پرسش کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس باید گفت هرکدام ویژگی های بسیار جذابی دارند. تفاوت کامپوزیت توکویاما و آی پی اس بسیار کم است. بطور مثال می توان از قیمت پایین تر توکویاما نسبت به ای پی اس گفت که از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. در مبحث کیفیت، کامپوزیت ای پی اس یا توکویاما هر دو کیفیت خوبی را عرضه می کنند. حتی اگر دندانپزشک بر روی استفاده از هرکدام مسلط باشد، طول عمر کامپوزیت توکویاما هم در بیشتر موارد همانند طول عمر کامپوزیت آی پی اس خواهد بود.

محصول مرتبط: کامپوزیت توکویاما A1

در جدول مقایسه زیر با توجه به پارامتر های مختلف برنده را از بین کامپوزیت ای پی اس یا توکویاما مشخص کرده ایم. شما می توانید با مطالعه این جدول پی ببرید که در نهایت کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس

پارامتر مقایسهتوضیحات
قیمتقیمت بیشتر کامپوزیت ای پی اس نسبت به کامپوزیت توکویاما
کاربریعدم نیاز به تراشیدن دندان در کامپوزیت ای پی اس برخلاف توکویاما
رنگهردو کامپوزیت ای پی اس یا توکویاما از نظر رنگ طیف وسیعی دارند
درخشندگیکامپوزیت ای پی اس بدلیل وجود ذرات سرامیکی درخشنده تر از توکویاما است
دوامدوام بیش از 5 سال در صورت مراقبت برای هر دو برند

ویژگی های کامپوزیت توکویاما

کامپوزیت توکویاما ویژگی های بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آنان اشاره خواهیم کرد. کامپوزیت های برند توکویاما عموماً براق بوده و دارای سطحی صاف هستند. همچنین به دلیل جنس با دوام در برابر بروز لکه بر روی خود مقاوم هستند. یکی از ویژگی های کامپوزیت توکویاما شفافیت بالای آن است که در برابر زرد شدن و تغییر رنگ مقاومت بالایی دارد. اما قیمت در بحث کامپوزیت ها همیشه حرف اول را می زند که توکویاما برند مناسبی از لحاظ قیمتی محسوب شده و در عین قیمت مناسب، همانند دندان های طبیعی جلوه کرده و تنوع رنگ بالایی ارائه می کند.

قیمت + خرید کامپوزیت توکویاما CE

در جدول زیر برخی از ویژگی های این کامپوزیت را توضیح داده ایم:

ویژگیتوضیحات
تنوع رنگطیف رنگی بسیار متنوع برای زیبایی با هر سلیقه ای
ماندگاریعمر قابل قبول و طولانی مدت در کنار حفظ زیبایی اولیه
قیمتقیمت مناسب در برابر رقبا با توجه به خصوصیات منحصر به فرد
مقاومتاستحکام در برابر ساییدگی، بروز لکه و زردی و همچنین شکستگی
شید و رنگ بندی کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس

شید و رنگ بندی کامپوزیت توکویاما

همانطور که گفته شد، شید و رنگ بندی کامپوزیت توکویاما یکی از اصلی ترین ویژگی های این برند محسوب می شود و تفاوت کامپوزیت توکویاما و آی پی اس در این بخش بیشتر نمود دارد. مخصوصا با ورود رسته اومنی کروما OmniChroma که دیگر نیاز به شید های رنگی متفاوت را در دندانپزشکی برطرف کرده است. یکی از جالب ترین و منحصربفردترین ویژگی های این کامپوزیت، امکان تطابق شید آن با همه دندان هاست. OMNICHROMA می تواند به شید A1، D3 و یا هر شید دیگری که مدنظر شماست تبدیل شود. هندلینگ آسان، پالیش پذیری فوق العاده و صرفه جویی در هزینه از ویژگی های این محصول است.

مشاهده قیمت و خرید کامپوزیت توکویاما C1

کامپوزیت توکویاما اومنی کروما چطور کار می کند؟

تکنولوژی به کار رفته در کامپوزیت اومنی کروما OMNICHROMA، از مکانیزم جالبی بهره می برد. در مقایسه کامپوزیت توکویاما و آی پی اس باید گفت که هنگام عبور نور محیط از فیلرهای کروی اومنی کروما، رنگ های ساختاری قرمز تا زرد (red to yellow) تولید می شود که دقیقاً همان رنگ هایی هستند که به طور طبیعی در ساختار دندان های انسان وجود دارند. این رنگ ها، با رنگ بازتاب داده شده از دندان ترکیب می شوند و شکلی یکپارچه و هماهنگ ایجاد می کنند. این تکنولوژی، نیاز به پیگمنت ها را از بین برده و نتیجه آن، یک کالرمچینگ بی سابقه همراه با پولیش راحت و بی دردسر خواهد بود.

مطلب مرتبط: کامپوزیت اوپالیس خوبه ؟

این اتفاق صرفه جویی در زمان و هزینه ها، حذف نیاز به خرید شیدهای کم کاربرد و البته کاهش ضایعات حاصل از انقضای کامپوزیت را در پی خواهد داشت.

موارد کاربرد کامپوزیت توکویاما

انواع کامپوزیت توکویاما به سه دسته قدامی، خلفی و آستریا تقسیم می شوند. کامپوزیت توکویاما خوبه زیرا توانایی انجام کارهای فراوانی را با بهترین کیفیت دارد. از این سه دسته برای ترمیم مستقیم انواع دندان ها و ونیر کامپوزیتی استفاده می گردد. همچنین گاهی نیاز به اصلاح فواصل بین دندانی احساس می شود که با این کامپوزیت قابل انجام است. اصلاح و ترمیم پرسلن هم دیگر موردی است که کامپوزیت توکویاما از عهده آن بر می آید.

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس

ویژگی های کامپوزیت ای پی اس

کامپوزیت ای پی اس هم یکی از بهترین مواد موجود در بازار بوده و یکی از ویژگی های آن راحتى کار و سریعتر شدن زمان درمان است. در مقایسه کامپوزیت توکویاما و آی پی اس باید گفت که کامپوزیت IPS با طیف رنگی گسترده، دارای خواص فیزیکی بیشمار و فوق العاده ای است. از ویژگی های کامپوزیت ای پی اس می توان به وجود ذرات سرامیکی اشاره کرد که می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای لمینت دندان باشد زیرا همان جلوه و زیبایی را به دندان ها می بخشد. برخی از ویژگی های کامپوزیت ای پی اس در جدول زیر آورده شده:

ویژگیتوضیحات
کاربریقابلیت استفاده برای دندان های جلو و دندان های عقب
رنگتنوع رنگی قابل قبول برای اصلاح طرح لبخند
تنوعوجود مدل های صیقلی، شفاف و مات که بسیار زیباست
ترمیم پذیریروشی غیر تهاجمی که در صورت شکستگی قابل ترمیم است

رنگ بندی کامپوزیت ای پی اس

رنگ بندی کامپوزیت ای پی اس بر اساس رنگ سایه ها و میزان روشنایی آنها دسته بندی میشود:

  • اول، مایل به قرمز مایل به قهوه ای: A1 – A2 – A3 – A3,5 – A4
  • دوم، مایل به قرمز مایل به زرد: B1 – B2 – B3 – B4
  • سوم، مایل به خاکستری: C1 – C2 – C3 – C4
  • چهارم، خاکستری مایل به قرمز: D2 – D3 – D4

در این سایه ها، چه A، B، C یا D، سایه ها با یک عدد از روشن ترین، 1، تا تیره ترین و شدیدترین، 4 طبقه بندی می شوند، بنابراین، سایه A1 یک سایه قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود، درست مانند سایه A2، اما دومی تیره تر خواهد بود.

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس

نتیجه گیری کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس

نمی توان به طور قطع گفت که کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس زیرا هر دو توسط دندان پزشکان بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند. کامپوزیت ای پی اس یا توکویاما ، هر دو ویژگی های انحصاری خودشان را دارند و با تشخیص دندانپزشک متخصص و اولویت مراجعین می توان از هرکدام استفاده کرد. باید توجه داشت که حتی طول عمر کامپوزیت آی پی اس و طول عمر کامپوزیت توکویاما هم برابر بوده و هر دو برای دندان‌های قدامی و خلفی قابل استفاده هستند. اما تفاوت کامپوزیت توکویاما و آی پی اس در کاربرد آنهاست.

بطور مثال کامپوزیت ای پی اس بیشتر کاربرد زیبایی و اصلاح لبخند دارند، اما کامپوزیت توکویاما برای ترمیم پوسیدگی‌های دندانی هم به کار برده می‌شود. در مقایسه کامپوزیت توکویاما و آی پی اس باید گفت که از کامپوزیت IPS در هر فک، می‌توانید تا سقف 10 عدد استفاده کنید. در حالی که این محدودیت برای استفاده از کامپوزیت توکویاما وجود ندارد.

کامپوزیت توکویاما بهتره یا آی پی اس ؟

هر دو این کامپوزیت ها جزو بهترین برند های بازار هستند و یک دندانپزشک متخصص می تواند از هر دو این موارد بهترین کاربری را بگیرد.

قیمت کامپوزیت ای پی اس بهتره یا توکویاما ؟

قیمت با توجه به پارامتر های دریافتی از محصول سنجیده می شود اما در نگاه کلی، برند توکویاما قیمت پایین تر و مناسبتری دارد.

برای طرح لبخند از کامپوزیت انتخاب بین ای پی اس و توکویاما چیست؟

کاربرد اصلی و ویژگی کامپوزیت ای پی اس در زیبایی و اصلاح طرح لبخند است که به عنوان مزیت این محصول برشمرده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.