مقالات عمومی

طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی

طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی
Rate this post

بلیچینگ خانگی وایت اسمایل یکی از محصولات عالی بجهت سفید کردن دندان ها محسوب می شود. در صورت اطلاع طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی می توان انتظار سفید شدگی بین 30 تا 40 درصد از دندان ها را داشت که به مدت حداقل 6 ماه ماندگاری دارد. سفید کردن دندانها با این روش بر پایه پروکسید صورت می گیرد. در سیستم بلیچینگ در خانه از پروکسید با غلظت ۳ تا ۲۰ درصد استفاده می شود. در نتیجه حساسیت کمتری نسبت به مطب دندانپزشکی یا آفیس دارند که از پروکسید غلظت ۱۵ تا ۴۳ درصد استفاده می شود.

در عمل استفاده از بلیچینگ خانگی وایت اسمایل، عامل سفید کننده هر چه مدت طولانی تری در تماس با دندانها قرار بگیرد دندانها سفیدتر می شوند. همچنین هر چه غلظت پروکسید آن بیشتر باشد تاثیر لکه بری آن نیز بیشتر است و به همین خاطر گاهی سفید شدگی در مطب دندانپزشکی توصیه می شود. درنتیجه بهتر از پیش از هر اقدام خودسرانه، به دندانپزشک معالج مراجعه کرده و ضمن آگاهی از هر دو روش و طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی، اقدام به انجام آنها کنید.

پیش از این در مطلب سفید کردن دندان در خانه به بررسی راه های عمومی این کار پرداخته و آنها را معرفی کرده بودیم. البته در مطلب دیگری به توضیح اینکه بلیچینگ وایت اسمایل خوبه یا نه اشاره کرده بودیم که می توانید مطالعه کنید. همچنین راه های دیگری همانند کامپوزیت جهت سفید کردن دندان وجود دارند. برند های کامپوزیتی بسیاری در بازار موجودند که بطور مثال باید بدانید کامپوزیت کاریزما bxl خوبه یا نه. ادامه به توضیح وایت اسمایل خانگی و چگونگی کار با آن پرداخته ایم.

طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی

طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی چگونه است؟

طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی بسیار ساده است. به طور کلی ما روش استفاده از هر دو مدل از بلیچینگ آفیس و هوم یا خانگی برند وایت اسمایل را توضیح می دهیم. پس در ادامه با ما در آنتوس همراه باشید.

مطلب مرتبط: انواع فرز دندانپزشکی

در بلیچینگ آفیس، دندانپزشک در یک جلسه از فک بالا و پایین بیمار قالبگیری می کند. سپس بیمار باید تا جلسه بعدی صبر کند. در جلسه دوم یک جفت تری یا همان قالب برای دندان های بیمار ساخته می شود که شفاف است. در این تری به اندازه میزان موادی که لازم است تا دندان های شما سفید شود، مواد بلیچینگ قرار گرفته و بر روی دندان گذاشته می شود.

در بلیچینگ هوم یا خانگی باید بیمار مواد بلیچینگ آماده را داخل تری آماده ریخته و بر روی دندان قرار دهد. مراحل این روش را در ادامه به صورت کامل توضیح می دهیم.

 1. مشاوره اولیه پیش از هرکاری بسیار اهمیت دارد. ر ابتدا باید بررسی شود که آیا این روش می‌تواند برایتان گزینه مناسب باشد یا خیر. برای این کار لازم است جلسه‌ای با دکتر دندانپزشک داشته و ببینید که آیا برای دندان های شما، بلیچینگ خانگی کفایت می کند یا حتما نیاز به حضور در مطب دارید.
 2. لازم به ذکر است که پوسیدگی‌های دندانی از مواردی هستند که مانع از به دست آمدن نتیجه مطلوب درمان می‌شوند. به همین دلیل دندانپزشک با وجود این مشکلات بلیچینگ خانگی دندان را انجام نخواهد داد.
 3. اگر مشخص شد که شما قادر به استفاده از این روش هستید، دندانپزشک ضمن آموزش طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی، به قالب گیری از دندان‌های شما پرداخته و به لابراتوار ارسال می‌گردد. این کار برای این است که تری اختصاصی برایتان ساخته شود.
 4. پس از گذشت حدودا 2 تا سه روز، قالب اختصاصی دندان های شما آماده به استفاده است که پس از تحویل از دندانپزشک و اطلاع از نکات نهایی می توانید استفاده کنید.
 5. مراحل کار بسیار ساده خواهد بود. بطوریکه تنها کافیست در دفعات تعیین شده توسط دندانپزشک، در منزل این مواد را بر روی دندان خود قرار دهید. این روش به حدود 2 هفته بلیچینگ در منزل نیاز خواهد داشت. در ادامه به ذکر نکات در خصوص طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی خواهیم پرداخت.

نکات مهم در استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی:

 • قبل از استفاده از تری حتماً باید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده داشته باشید.
 • در ادامه ماده بلیچ را درون تری خود بریزید. توجه داشته باشید که میزان استفاده از ماده سفید کننده دندان باید توسط دندانپزشک تأیید گردد. معمولاً باید یک قطره از این ماده درون تری ریخته شود.
 • اگر در زمان استفاده از تری، میزانی از آن از دهان شما خارج شد، با استفاده از دستمال آن را پاک کنید.
 • مدت زمان نگه داشتن تری در دهان خود را در نظر بگیرید. اینکه ماده سفید کننده را بیش از مدت زمان مجاز روی دندان‌های خود بگذارید، نه تنها نتیجه بهتری نخواهید گرفت، بلکه دچار حساسیت‌های دندانی و لثه خواهید شد.
 • بعد از اینکه تری را از دهان خود برداشتید، حتماً باقی مانده ماده را با کمک مسواک از دهان خود پاک کنید.
طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی

بلیچینگ خانگی بهتره یا آفیس؟

به طور حتم نمیتوان گفت که بلیچینگ خانگی بهتره یا آفیس. این مورد به بسیاری از نکات وابسته است که عموما دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان های شما و شرایط زندگی برایتان تصمیم نهایی را خواهد گرفت. اما اگر می خواهید دقیقا با فرق بلیچینگ خانگی یا آفیس آشنا شوید، در ادامه جدولی از تفاوت این دو را برایتان قرار داده ایم.

پارامتربلیچینگ آفیسبلیچینگ خانگی
مدت زمان درماندو جلسهمیانگین دو هفته
اثر گذاریسریعبه مرور زمان
قدرت و غلظتبسیار قویضعیف
قیمت موادبالاتر از روش خانگیپایین و مناسب
ماندگاریاز یک تا 6 ماه6 ماه تا یک سال
میزان حساسیت زاییزیادکم

لازم به ذکر است که همانطور که گفتیم نمیتوان به طور قطع گفت که بلیچینگ خانگی بهتره یا آفیس. درواقع ما فقط پارامترهای این دو روش را مقایسه کردیم و تصمیم نهایی باید با مشورت دندانپزشک گرفته شود.

مزیت استفاده از بلیچینگ خانگی چیست؟

بلیچینگ خانگی روشی بدون دردسر و عالی برای تبدیل دندانهایتان به مروارید است. اگر که هنوز در مورد استفاده از این روش دودل هستید، ابتدا در ادامه به مزیت های این روش نگاهی بیاندازید. سپس می توانید با خواندن طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی اقدام به انجام آن کنید.

 • برخلاف آنچه شاید به نظر آید، بلیچینگ خانگی یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای سفید کردن دندان‌ها به شمار می‌آید.
 • مزیت اصلی این روش این است که با استفاده از آن دیگر نیازی به دستکاری بافت دندان وجود ندارد.
 • قیمت همیشه فاکتوری مهم است. با این روش می‌توان رنگ دندان‌ها را با هزینه مقرون به صرفه‌ای ترمیم کرد.
 • برای اکثر دندان ها و لثه ها مناسب است زیرا در صورتی که افراد در انجام مراحل این روش دقت کافی داشته باشند و آنها را کاملاً مطابق به توصیه‌های دندانپزشک خود انجام دهند، آسیبی به دندان‌ها و سایر بافت‌های دهان آنها وارد نخواهد شد. به طور کلی این روش، یک روش ایمن و کم خطر به شمار می‌آید.
طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی

عوارض جانبی بلیچینگ خانگی

اولین مورد از عوارض جانبی بلیچینگ خانگی، حساسیت دندان می باشد. حدودا نیمی از افرادی که این روش را استفاده می نمایند دچار حساسیت دندانی می شوند. جهت رفع این معضل می توانید از خمیر دندان های ضد حساسیت موجود در بازار استفاده نمایید. در صورتی که درد و حساسیتی را پس از بلیچینگ کردن دندان‌های خود احساس کردید، می توانید از قرص‌های مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنید. اگر شدت درد و حساسیت دندان‌ها پس از استفاده از مواد بلیچینگ دندان در خانه زیاد بود، حتماً با دندانپزشک خود تماس بگیرید و مشکل را به ایشان اطلاع دهید.

مقاله مرتبط: رنگ بندی کامپوزیت اولترادنت

یکی دیگر از عوارض جانبی بلیچینگ خانگی ایجاد لکه سفید و سوزش در لثه می باشد. ابتدا بایستی توجه داشته باشید که مواد سفید کننده با لثه برخوردی نداشته باشد و در صورت برخورد مواد را به طور کامل از لثه پاک نمایید. این لکه و سوزش ها در لثه پس از مدت کوتاهی رفع می گردد.

چطور اثر بلیچینگ خانگی وایت اسمایل را افزایش دهیم؟

حالا که طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی را آموختید، با رعایت چند نکته ساده می‌توانید ماندگاری سفیدی دندان‌هایتان پس از این عمل را افزایش دهید:

 • بهتر است پس از انجام این روش، تا 12 ساعت مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی را مصرف نکنید.
 • بهداشت دندان بسیار اهمیت داردو باید پس از انجام این روش به طور پیوسته دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از نخ دندان برای تمیز کردن بین آنها استفاده کنید.
 • برای دندان ها هیچ چیز مضر تر از مصرف سیگار و قلیان نیست بهتر است هم برای سلامتی خود و هم دندانهایتان از استعمال دخانیات پرهیز کنید.
 • مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی و همچنین رنگی را به حداقل رسانده یا پس از مصرف آنها حتما مسواک بزنید.
طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی

چه افرادی نباید از بلیچینگ خانگی استفاده کنند؟

تابحال در مورد مزایای این روش صحبت کرده ایم. اما حالا می رسیم به افرادی که این روش اصلا برای آنها ساخته نشده و در واقع طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی بدردشان نخواهد خورد.

 • در وهله اول اگر به بهداشت دهان و دندانتان اهمیت زیادی نمی‌دهید، گزینه مناسبی برای این روش نخواهید بود. زیرا جز هزینه اضافه مزیت دیگری نخواهد داشت.
 • بلیچینگ خانگی وایت اسمایل برای افرادی که دندان‌های حساسی دارند و یا بافت دندان‌هایشان آسیب دیده است، پیشنهاد نمی‌شود.
 • بلیچینگ خانگی وایت اسمایل معجزه نمیکند! اگر میزان لکه‌ها و بد رنگی‌های دندان‌هایتان زیاد است، احتمالا این روش تأثیر مثبتی بر روی آنها نداشته باشد. زیرا لکه‌ها در برابر تغییر رنگ مقاومت نشان دهند.
 • افراد خاصی هستند که در هر صورت نباید از این روش استفاده کنند. اگر زیر 16 سال سن دارید، باردار هستید و یا دچار بیماری‌های قلبی، دیابت و … باشید، انجام این روش به شما توصیه نمی‌شود.
 • اگر عادت به نوشیدن زیاد چای و قهوه دارید، یا مواد غذایی همانند چیپس و پفک را نمیتوانید حذف کنید، یا دخانیات مصرف می کنید، کاندید مناسبی برای هوم بلیچینگ نخواهید بود.
 • در صورتی که دندان هایتان ساییدگی داشته باشد هم به هیچ وجه گزینه مناسسبی برای این کار نخواهید بود.

در این مطلب به آموزش طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی پرداختیم. محصولی درجه یک که به کمک شما جهت سفید کردن دندانهایتان آمده است. این روزها بسیاری از افراد بدنبال سفید کردن دندان ها و زیباتر شدن طرح لبخند خود هستند. با توجه به نوع حساسیت دندان و لثه ها، این روش بسیار بهتر از روش درمان آفیس می باشد. زیرا با درصد غلظت پایین تر، کمترین آسیب را به آنها خواهد زد.

سوالات متداول در خصوص طرز استفاده از بلیچینگ وایت اسمایل خانگی:

آیا استفاده از بلیچینگ خانگی یک روش دائمی محسوب می شود؟

سفید کردن دندان های روشی موقتی است. فارغ از نوع درمان، تمامی دندان های رنگی طبیعی دارند که با توجه به طول زمان تغییر می کند. این روش تنها برای مدتی دندان های شما را سفیدتر خواهد کرد.

ماندگاری سفیدی دندان پس از بلیچینگ خانگی چقدر است؟

این موضوع کاملا به نحوه مراقبت از دندان ها بستگی دارد. اما عموما مدتی بین 6 ماه تا یک سال برای ماندگاری سفیدی دندان ها در این روش پیش بینی شده است.

بلیچینگ خانگی وایت اسمایل چقدر دندانهایم را سفید تر می کند؟

میزان سفید با توجه به هر فرد و میزان زردی دندان ها متفاوت است. عموما می توان انتظار 30 تا 40 درصد سفید شدگی را داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.