آشنایی با محصولات, ترمیمی

تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما [ انتخاب متخصصان ]

تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما
4/5 - (1 امتیاز)

یکی از کشور های پیشرو در تولید کامپوزیت، کشور آلمان است که معمولاً برای ترمیم دندان‌های خلفی و قدامی کاربرد دارند . بررسی تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما آلمانی به عنوان دو برند محبوب، همیشه علاقه مندان زیادی داشته است. بیماران و دندانپزشکان عموما کنجکاوند که فرق کامپوزیت زنیت با کاریزما چیست و چه رنگ بندی هایی دارند.

در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما پرداخته و برخی از ویژگی های این دو را نام می بریم. در انتهای مطالعه این مطلب کاملا فرق کامپوزیت زنیت با کاریزما را متوجه شده و می توانید از بین آنها با توجه به نیازتان انتخاب کنید.

ما پیش از این هم در مطلب جداگانه ای از اینکه کامپوزیت کاریزما بهتره یا سارمکو هم صحبت کرده بودیم. همچنین در مقاله دیگری از این گفته بودیم که چرا کامپوزیت آی پی اس خوبه که می توانید این مطالب را از وب سایت تجهیزات پزشکی آنتوس مطالعه کنید.

بررسی تفاوت کامپوزیت زینت و کاریزما

در بحث انتخاب کامپوزیت، برندهای آلمانی همیشه مورد توجه بوده اند. دو کامپوزیت مورد بحث این مطلب هم هر دو از بهترین های این کشور پیشگام در صنعت تجهیزات دندانپزشکی هستند. در واقع برای بررسی تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما باید گفت که هر دو آنها بسیار با کیفیت بوده و با انواع خود، اکثر نیاز دندانپزشکان را پوشش می دهند. در واقع فرق کامپوزیت زنیت با کاریزما بسیار اندک بوده و بیشتر به راحتی دندانپزشک متخصص در کار با آنها باز می گردد.

اما با وجود شباهت، نمی توان مقایسه کامپوزیت زنیت و کاریزما را فراموش شده دانست. کاریزما عموما در ترمیم های مستقیم استفاده می شود اما کامپوزیت زنیت هم در مستقیم و هم در غیر مستقیم کاربرد دارد. همچنین میزان زمان موردنیاز نور لایت کیور در این دو متفاوت است. کامپوزیت زنیت در فیشور سیلینگ گسترده در مولرها و پرمولرها هم قابل استفاده است. این درحالیست که کاریزما عموما در بستن دیاستم و اسپلینت کردن دندان ها کاربرد دارد.

تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما

معرفی کامپوزیت زنیت

کامپوزیت زنیت به عنوان کامپوزیت های پرکاربرد در ایران شناخته می شوند. این محصول حاوی ذرات فیلینگ بسیار ظریفی بوده و می‌توان از آن برای پرکردن و ترمیم دندان‌ها استفاده کرد. ذرات پرکننده کامپوزیت زنیت، پراکندگی یکنواختی دارند و همین باعث می‌شود تا درخشندگی بالایی هم داشته باشند.

کامپوزیت زنیت به پولیش بسیار راحت خود معروف است و برای ترمیم دندان های خلفی و قدامی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. هر سرنگ کامپوزیت زنیت، حاوی 4 گرم ماده کامپوزیت در رنگ‌های مختلف است.

طول عمر کامپوزیت زنیت

طول عمر کامپوزیت زنیت همانند دیگر همتای آلمانی خود مناسب بوده و گرچه به لمینت دندانی نمی رسد، اما ماندگاری بالایی دارد. همانطور که پیش از این گفتیم، کامپوزیت زنیتحاوی ذرات فیلینگ بسیار ظریفی می باشد که درخشندگی بالایی دارند. همچنین در طول عمر خود به هیچوجه تغییر رنگ پیدا نمی کنند که این مورد به طول عمر کامپوزیت زنیت می افزاید.

مقایسه کامپوزیت زنیت و کاریزما

معرفی کامپوزیت کاریزما

کامپوزیت کاریزما یکی از محصولات ترمیمی ایده آل دندان و محصول شرکت کولزر (Kulzer) آلمان است. این کامپوزیت کیفیتی بسیار مناسب و عالی را در بازه قیمتی معقول ارائه می کند. همچنین کیفیت بالای کامپوزیت کاریزما موجب می شود تا اکثر مشکلات دندانی نظیر پوسیدگی، لب پریدگی و.. قابل رفع باشند.

ماندگاری و طول عمر کامپوزیت کاریزما هم بسیار بالاست و از محصولی آلمانی چیزی غیر از این انتظار نمی رود. این محصول در برابر تغییر رنگ و ضربه کاملا مقاوم است.

طول عمر کامپوزیت کاریزما

طول عمر کامپوزیت کاریزما و ماندگاری آن همانند کامپوزیت زنیت بوده و بیشتر از اکثر برندهای دیگر است. انواع کامپوزیت کاریزما حتی تا 7 سال به راحتی عمر کرده و به ندرت دچار تغییر رنگ می شوند. گرچه طول عمر کامپوزیت کاریزما و عموماً هر کامپوزیتی به لمینت دندانی نمی رسد؛ اما در طیف و رسته خود یکی از ماندگارترین هاست.

تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما از نظر رنگ بندی

با توجه به پوشش مناسب طیف رنگ بندی این دو کامپوزیت، اما باز هم در هنگام مقایسه چند تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما از دید رنگ بندی وجود دارند. در ادامه به تشریح و مقایسه کامپوزیت زنیت و کاریزما از نظر رنگ بندی می پردازیم:

رنگ بندی کامپوزیت کاریزما

یکی از مهمترین پارامترها در تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما به بحث رنگ بندی مربوط می شود. رنگ بندی کامپوزیت کاریزما طیف بسیاری را شامل شده و برای هر نیازی، پاسخی خواهد داشت. گرچه این روزها اکثر مراجعه کنندگان علاقه مند به سفید ترین درجه ممکن برای ترمیم دندان های خود هستند، اما عموماً انتخاب باید با توجه به رنگ پوست و چهره بیمار شکل بگیرد.

تنوع بسیار زیاد رنگ بندی کامپوزیت کاریزما موجب شده تا تمامی افراد با توجه به رنگ پوست و علاقه شخصی خود بتوانند گزینه موردنظرشان را از آن بین به راحتی انتخاب کنند. این درجات بسیار متنوع بوده و از بسیار روشن و شفاف، تا حدودی روشن و..یا طبیعی را شامل می شود.

رنگ بندی کامپوزیت زنیت

رنگ بندی کامپوزیت زنیت نسبت به دیگر همتای آلمانی خود تنوع کمتری دارد اما نامناسب هم نیست. در واقع تنوع رنگ جزو تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما محسوب می شود. کامپوزیت زنیت که در سرنگ های Easy-to-Use هم عرضه می شود دارای رنگ بندی زیر است:

  • A4 و A3.5 و A3 و A2 و A1
  • B3 و B2 و B1
  • C3 و C2
  • W3 و W2 و W1

رنگ BL سفیدترین و جدیدترین رنگ این کامپوزیت بوده که مورد استقبال بسیاری از دندانپزشکان عمومی و متخصص قرار گرفته است. همانطور که پیش از این گفتیم، کامپوزیت زنیت شفافیت بسیار بالایی دارد. همچنین بدلیل ماندگاری بالای رنگ کامپوزیت در این برند، می توان با خیال راحت، رنگ موردعلاقه خود را انتخاب کرد.

انواع کامپوزیت کاریزما

کامپوزیت کاریزما محصولی از برند شناخته شده کولزر آلمان است. انواع کامپوزیت کاریزما در چند محصول مختلف جهت پاسخگویی به نیاز دندانپزشکان ارائه می شود:

تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما دایموند

کاریزما دایموند Diamond

کاریزما دایموند (الماس) دارای اثر آفتاب پرست می باشد، یعنی به طور خودکار با رنگ دندان اطراف سازگار می گردد. همچنین کاریزما دایموند امکان انتخاب بین 21 شید رنگی متفاوت را به شما داده تا با آن درخواست های بیماران خود را نیز برآورده کنید. این محصول توانایی ترمیم مستقیم پوسیدگی های کلاسهای l الی V را دارد و دارای سیستم پر کننده نانو هیبریدی است.

کاریزما توپاز Topaz

کاریزما توپاز Topaz

کامپوزیت کاریزما توپاز یکی از دیگر از محصولات تحت برند کاریزماست. زیرا پنج دقیقه پس از فشار دادن فرم الماس به کامپوزیت توپاز بازتابهای تند و پایدار را نشان می دهد در حالی که سایر کامپوزیت ها از افت نامطلوب برخوردار هستند. با کاریزما توپاز ، حاشیه های ترمیم کننده به دلیل بازی سایه ای عالی ، عملاً غیر قابل کشف هستند. این کامپوزیت نانو هیبرید و یونیورسال، در ترمیم های غیرمستقیم اینله٬ انله و ونیرها کاربرد دارد.

کاریزما کلاسیک Classic

کاریزما کلاسیک Classic

کاریزما کلاسیک نخستین کامپوزیت دارای تکنولوژی Microglass II می باشد. این محصول میکروهیبرید در ترمیم مستقیم پوسیدگی های کلاس I تا V استفاده شده و همچنین مناسب ترمیم های پرسلنی می باشد. کمترین چسبندگی به قلم در هنگام کار، هندلینگ آسان بهنگام ترمیم و بستن فاصله بین دندان ها از ویژگی های اصلی این محصول برشمرده می شوند.

کاریزما اسمارت Smart

کاریزما اسمارت Smart

کاریزما اسمارت جهت ترمیم مستقیم حفره‌های I تا V، ترمیم دندان‌های شیری، ترمیم پرسلن کامپوزیت، اسپیلنت کردن دندان‌های لق شده در اثر بیماری‌های پریودنتال و تصحیح شکل دندان‌ها ازجمله دیاتیسم کاربرد دارد. این محصول به صورت ۱ عدد تیوپ ۴ گرمی در ۵ شید رنگی: A1, A2, A3, B1, Dentineعرضه می‌گردد. همچنین کامپوزیت کاریزما اسمارت به دلیل طیف رنگ‌های پایه آن از طریق تکنیک لایرینگ تک‌رنگ امکان ترمیم‌های طبیعی را با سرعت عمل بالاتری فراهم می‌کند.

انواع کامپوزیت زنیت

کامپوزیت زنیت در یک نوع نانوسرامیکی تولید می شود. این محصول که در یک عدد تیوب 4 گرمی عرضه می گردد، درصد حجمی فیلر 61 درصد را ارائه می کند. حاوی ذرات فیلینگ بسیار ظریفی بوده و می‌توان از آن برای پرکردن و ترمیم دندان‌ها استفاده کرد. ذرات پرکننده کامپوزیت نانو زنیت، پراکندگی یکنواختی دارند و همین باعث می‌شود تا درخشندگی بالایی داشته باشند. علاوه بر این پولیش این کامپوزیت بسیار راحت است. پس همانطور که متوجه شدید در مقایسه کامپوزیت زنیت و کاریزما، زنیت از انواع کمتری برخوردار است.

نتیجه گیری نهایی تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما

در پایان باید گفت که کاریزما و زنیت هر دو از کامپوزیت های برجسته آلمانی هستند که کیفیت هر دو بسیار بالاست. هر دو این محصولات طول عمر بسیار بالا و اصطلاحاً ماندگاری خوبی را ارائه می کنند. برای اشاره به فرق کامپوزیت زنیت با کاریزما باید به سراغ طیف رنگی آنها رفت. جایی که کامپوزیت های کاریزما طیف رنگی بیشتری را ارائه می کنند. همچنین دیگر تفاوت کامپوزیت زنیت و کاریزما را می توان به گستردگی زیر برندهای آنان باز میگردد. جایی که کولزر برای کاریزما از زیر برند های متفاوت تری استفاده کرده تا بازه بیشتری از نیازهای مشتریان را پاسخگو باشد.

کامپوزیت زنیت و کاریزما چه تفاوتی با هم دارند؟

در واقع فرق کامپوزیت زنیت با کاریزما بسیار ناچیز بوده و هردو محصول درجه یک آلمان هستند. این دو تنها در طیف شید های رنگی و تنوع زیر محصولات با هم فرق هایی دارند.

مقایسه کامپوزیت زنیت و کاریزما از نظر طول عمر چه نتیجه ای دارد؟

کامپوزیت های زنیت و کاریزما در مقام مقایسه هردو دارای طول عمر طولانی و ماندگاری رنگ بالایی هستند. کامپوزیت زنیت رنگ بسیار ثابتی داشته و به هیچ وجه تغییر رنگ پیدا نمی کند.

انواع کامپوزیت کاریزما کدامند؟

شرکت کولزر برای کامپوزیت کاریزما انواع مختلفی را در نظر گرفته که از میان آنها می توان به انواع کلاسیک، دایموند، توپاز و اسمارت اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.