دستگاه و تجهیزات/نگهداشت, مقالات عمومی

فشارسنج خوب چی بخرم ؟(این ۵ مدل رو با خیال راحت بخر)

4.4/5 - (40 امتیاز)

متاسفانه در زمانه ای زندگی می کنیم که اکثر افراد جامعه به دلایل مختلف مبتلا به فشارخون هستند. فشارخون که از آن به عنوان قاتل خاموش یاد می شود، ممکن است در تمام طول عمر به میزان صحیح در جریان باشد و به ناگاه شما را دچار مشکل کند. پس برای هر شخص مهم است که فشارسنج خوب چی بخرم ؟

برای خرید فشارسنج امرن M2 کلیک کنید

فشارخون حتی در زمان دندانپزشکی هم می تواند دردسرساز شود، زیرا وجود اپی نفرین در ماده بی حسی دندانپزشکی برای بیمار دارای فشارخون بسیار خطرناک است و پیشنهاد می شود قبل از مراجعه به مطب دندانپزشکی، حتما میزان فشار خون سنجیده شود.

برای بررسی انواع بی حس کننده های دندان و مزایا و معایب آن ها به مقاله بهترین ژل بی حسی دندان مراجعه کنید.

ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با ویژگی های انواع فشارسنج آشنا کنیم و 5 مدل از دقیق ترین فشارسنج ها را به شما معرفی کنیم تا دیگر مشکل این را نداشته باشید که فشارسنج خوب چی بخرم

Table of Contents

فشارسنج خوب چی بخرم ؟

اکثر پزشکان پیشنهاد می کنند که وجود یک دستگاه سنجش خون در منزل الزامیست.  بسته به چکاپ معمولی یا داشتن بیماری زمینه ای، حتما سنجش فشارخون در منزل باید به همراه یادداشت ارقام ثبت شده باشد. سوابق یادداشتی شما به پزشک نشان می دهد که فشار خون شما در طول روز چه تغییراتی داشته است. یا اگر داروهایی برای کنترل فشار خون خود مصرف می‌کنید، به شما کمک می‌کند تا اثربخشی آنها را بسنجید.

پس علاوه بر پزشکان که لازم است بدانند که فشار سنج دقیق چی خوبه ، هر شخص و یا بیماری نیاز است تا بصورت دوره ای فشار خود را سنجیده و پزشک خود را از تغییرات فشار خون خود مطلع کند.

حال اگر بخواهیم پاسخ دهیم که فشارسنج خوب چی بخرم باید قبل از خرید فشارسنج تمامی پارامترهایی که یک فشارسنج دقیق نیاز دارد را بدانیم که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت، اما قبل از آن 5 برند از بهترین و دقیق ترین فشارسنج ها معرفی می کنیم .

این 5 مدل فشارسنج رو با خیال راحت بخر !!!

در ادامه پس از بررسی تمامی پارمتر هایی که یک فشارسنج دقیق باید داشته باشد تا پاسخگوی این سوال ما باشد که ” فشارسنج خوب چی بخرم ؟ ” می خواهیم به معرفی چند مورد از برترین و دقیق ترین دستگاه های سنجش فشار خون بپردازیم :

1) فشارسنج امرن مدل Omron M2 ( محبوب ترین فشارنج )

اُمرُن( Omron ) یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین تولیدکنندگان فشارسنج دیجیتالی است. این مدل از فشارسنج های برند امرن ( Omron ) دارای 30 حافظه ذخیره‌ سازی بوده که در حافظه آن ثبت می شود. این فشارسنج با 4 باتری قلمی تغذیه شده و سایز کاف آن 22 تا 32 سانتی‌ متری است. البته ورودی پورت آداپتور هم جهت تغذیه مستقیم در این دستگاه گنجانده شده است. این دستگاه هوشمند می تواند فشار باد را با توجه به فشارخون فرد تا قسمتی که لازم باشد بالا ببرد. دقت بالا به همراه سهولت در کاربری را می توان از مزیت های مهم فشارسنج امرن مدل M2 به حساب آورد. علاوه بر سنجش ضربان قلب، این محصول تعداد ضربان قلب شما را نیز اندازه‌گیری می کند و توانایی تشخیص ضربان قلب نامنظم را داراست .

از دیگر ویژگی های این محصول محبوب می توان به نشانگر صحیح بستن کاف، 30 حافظه‌ی ذخیره‌سازی، صفحه نمایش LCD بزرگ با اعداد خوانا و وجود کیف حمل در بسته بندی اشاره کرد .

ویژگی فشارسنج امرن مدل Omron M2
دارای 30 حافظه ذخیره‌ سازی
دارای 4 باتری قلمی تغذیه شده
سایز کاف 22 تا 32 سانتی‌ متری
دارای ورودی پورت آداپتور هم جهت تغذیه مستقیم
دقت بالا
سهولت در کاربری
سنجش ضربان قلب
توانایی تشخیص ضربان قلب نامنظم
نشانگر صحیح بستن کاف
صفحه نمایش LCD بزرگ با اعداد خوانا
دارای کیف حمل
فشارسنج خوب چی بخرم

2) فشار سنج بیورر Beurer مدل BM47 ( فشارسنج هوشمند )

اگر برای خرید فشارسنج به بازار بروید و از فروشنده بپرسید که فشارسنج خوب چی بخرم ، قطعا به شما یکی از مدل های فشارسنج مار بیورر را معرفی خواهد کرد. فشارسنج دیجیتالی بیورر Beurer مدل BM47 از برند بیورر از صفحه نمایش بزرگ و منحصر‌به‌فردی برخوردار است. جالب است بدانید که این محصول شگفت انگیز دارای 120 حافظه داخلی است که بطور همزمان و برای 4 کاربر قابل استفاده است. فشارسنج BM47 انرژی خود را از 4 باتری قلمی تأمین کرده و حتی دارای نمایشگر تعویض باتری نیز می‌باشد. کاف این دستگاه برای بازو‌هایی با اندازه 22 تا 32 سانتی‌متر مناسب است.

از دیگر ویژگی های این فشارسنج خون می توان از تنظیم خاموشی خودکار، تشخیص ضربان قلب نامنظم، اندازه گیری ضربان قلب و هشدار خطای محاسباتی نام برد.

ویژگی فشار سنج بیورر Beurer مدل BM47
صفحه نمایش بزرگ
دارای 120 حافظه داخلی
قابلیت استفاده همزمان برای 4 کاربر
دارای 4 باتری قلمی تغذیه شده
نمایشگر تعویض باتری
سایز کاف 22 تا 32 سانتی‌ متری
تنظیم خاموشی خودکار
تشخیص ضربان قلب نامنظم
ضربان قلب
هشدار خطای محاسباتی
فشارسنج خوب مارک بیورر چی بخرم

3) فشارسنج دیجیتال گلامور Glamor مدل  TMB-1112 ( فشارسنج ارزان و با کیفیت )

یکی از ساده ترین و در عین حال دقیق ترین دستگاه های فشارسنج بازار ، دستگاه فشارسنج TMB-1112 برند گلامور است. این دستگاه فشارخون بازویی بوده و بهترین کیفیت را با مناسبترین قیمت ارائه می دهد. کارایی این دستگاه که با 4 عدد باتری قلمی تغذیه می شود، به این صورت است که میزان نبض را از 40 تا 199 ضربه در دقیقه و میزان فشارخون را از 30 تا 250 میلی‌متر جیوه نمایش می‌دهد. محتویات بسته این فشارسنج را یک کاف ساده، آداپتور، کیف حمل، یک کاف فنری، دستگاه دیجیتالی و دفترچه راهنما تشکیل می دهند. از ویژگی های دیگر این دستگاه می‌توان به نمایش ضربان قلب، نمایش میزان مصرف باتری و خاموش شدن خودکار آن اشاره کرد.

ویژگی شارسنج دیجیتال گلامور Glamor مدل  TMB-1112
4 باتری قلمی تغذیه شده
نمایش میزان نبض از 40 تا 199 ضربه
نمایش میزان فشارخون از 30 تا 250 میلی‌متر جیوه
دارای ورودی پورت آداپتور هم جهت تغذیه مستقیم
خاموش شدن خودکار
نمایش میزان مصرف باتری
فشارسنج خوب چی بخرم

4) فشارسنج بیورر Beurer مدل BM58 ( فشار سنج پر کاربرد )

اگر در کنار سنجش دقیق فشار خون، به ظاهر دستگاه هم اهمیت می دهید، فشارسنج بیورر مدل BM58 برای شما ساخته شده است. نمایشگر بزرگ این محصول، خواندن میزان فشار خون اندازه‌ گیری شده را به کاری راحت تبدیل کرده و برای ثبت میزان اطلاعات فشار خون 2 نفر، دارای 60 حافظه‌ داخلی می ‌باشد.

محاسبه میانگین نتایج کلی از سلامت یک شخص از مزیت های دستگاه فشارخون بیورر مدل BM58 می باشد. قابلیت خاموشی خودکار، سنجش تعداد ضربان قلب در یک دقیقه، تشخیص نامنظمی تپش قلب و در آخر اعلام خطای محاسباتی، از مزیت های پرشمار این دستگاه فشارسنج می‌باشد. این دستگاه که با 4 باتری قلمی می‌توان آن را تغذیه کرد، دارای سنسور‌های لمسی جهت کار با آن بوده و بوسیله پورت USB قابل اتصال به کامپیوتر است.

ویژگی فشارسنج بیورر Beurer مدل BM58
قابلیت استفاده همزمان برای 4 کاربر
صفحه نمایش بزرگ
دارای 60 حافظه‌ داخلی
محاسبه میانگین نتایج کلی از سلامت یک شخص
قابلیت خاموشی خودکار
سنجش تعداد ضربان قلب در یک دقیقه
تشخیص نامنظمی تپش قلب
اعلام خطای محاسباتی
دارای پورت USB برای اتصال به کامپیوتر
فشارسنج خوب چی بخرم


5) دستگاه فشار سنج ایزی لایف Easy Life مدل KD-595 ( فشارسنج پیشرفته )

یکی از بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های موجود در بازار، دستگاه فشارسنج ایزی لایف KD-595 نام دارد. کارهای مهم برای پیشگیری از مبتلا شدن به فشارخون بالا اندازه‌گیری فشارخون به‌صورت همیشگی و منظم است. دستگاه فشارخون ایزی لایف مدل KD-595 با سنجش دقیق فشارخون و تشخیص تعداد ضربان قلب و ثبت خودکار آن این امکان را به شما می‌دهد تا از بالا و پایین رفتن فشارخون خود مطلع و از بروز سکته پیشگیری کنید. داشتن تأییده FDA امریکا و نشان CE اروپا، نشان از کیفیت بسیار بالای این محصول دارد. ویژگی منحصربفرد دیگر این دستگاه وجود نرم‌افزار سیناکر است که توانایی رسم نمودار و تحلیل نتیجه‌ های فشارخون را داشته و کمک می‌کند به‌صورت هوشمند آن را مدیریت کنید.

قابلیت نمایش تاریخ و ساعت، قابلیت بک لایت، خاموشی خودکار پس از یک دقیقه، نشانگر طبقه بندی فشار خون، سخنگو به زبان فارسی، نمایش فشار ماکزیمم و مینیمم و تعداد ضربان قلب  بصورت جداگانه را می توان از مزایای دیگر این دستگاه نام برد.

ویژگی دستگاه فشار سنج ایزی لایف Easy Life مدل KD-595
تشخیص تعداد ضربان قلب و ثبت خودکار آن
دارای تأییده FDA امریکا و نشان CE اروپا
دارای نرم‌افزار سیناکر است به منظور رسم نمودار و تحلیل نتیجه‌ های فشارخون
قابلیت نمایش تاریخ و ساعت
قابلیت بک لایت
خاموشی خودکار پس از یک دقیقه
نشانگر طبقه بندی فشار خون
سخنگو به زبان فارسی
نمایش فشار ماکزیمم و مینیمم و تعداد ضربان قلب  بصورت جداگانه
فشارسنج مارک ایزیلایف  چی بخرم
راهنمای خرید

راهنمای خرید یک فشارسنج خوب :

حال که 5 مدل از بهترین و دقیق ترین فشارسنج ها را معرفی کردیم اکنون می خواهیم بدانیم چرا این چند مدل را انتخاب کردیم تا هر شخص دغدغه این که فشارسنج خوب چی بخرم را نداشته باشد و پارامترها و ویژگی هایی که باید بدانیم تا به بتوانیم بهترین مارک فشارسنج را انتخاب کنیم عبارتند از :

1) اندازه کاف فشارسنج :

اگر بخواهیم بدانیم که فشارسنچ خوب چی بخرم ، قطع اصلی ترین موردی که باید به آن توجه داشته باشیم اندازه کاف فشارسنج است. کاف کیسه ای پلاستیکی است که به دور بازو بسته شده و با پر شدن از هوا به عضو بدن فشار می آورد؛ به طوری که مانع عبور خون در رگ ها شود.این عمل برای اندازه گیری مقدار فشار خون انجام می شود.

اندازه کاف مورد نیاز برای هر شخص متفاوت بوده و بر اساس اندازه بازو یا مچ دست شما است. حتما در این مورد از پزشک، پرستار، یا داروساز کمک بخواهید. اگر اندازه کاف شما اشتباه باشد، اندازه گیری فشار خون ممکن است اشتباه سنجید شود.

2) قیمت فشارسنج :

چه وسیله ای را می شناسید که فاکتور قیمت در خرید آن اهمیت نداشته باشد. قطعا اگر بخواهیم بدانیم که فشارسنج خوب چی بخرم باید قیمت آن را ند نظر قرار دهیم.

فشارسنج هم همانند تمام اجناس و وسایل دیگر به حضور انواع مختلف، قیمت های متفاوتی را به خود می بینید. گرچه قیمت بالا عموماً کیفیت بهتر را به همراه دارد، اما همیشه هم اینطور نیست و گاهی می توان دقیق ترین دستگاه فشارخون را با قیمت مناسب تری یافت.

3) حافظه و زمان نگهداری اطلاعات فشارسنج :

همانطور که صحبت شد، ثبت تاریخ و میزان فشارخون اهمیت زیادی در درمان بیمار دارد. به دلیل سهل انگاری و وجود خطای انسانی، بسیاری از دستگاه های اندازه گیری فشار خون دیجیتال توانایی نگهداری این اطلاعات را دارند. با توجه به این موضوع باید تا حد امکان دستگاهی را انتخاب کنید که میزان حافظه کافی برای نگهداری اطلاعات به مدت حداقل یک ماه را داشته باشد.

4) عمر و دوام باتری دستگاه فشارسنج :

اغلب دستگاه های سنجش فشارخون دیجیتال دارای باتری هستند و انرژی آنها از این طریق تأمین می شود. یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب یک فشارسنج خوب، باتری آن است. قبل از خرید اطمینان حاصل کنید که باتری دستگاه خریداری شده دوام و طول عمر مطلوبی دارد و از آن گذشته اگر نیاز به تعویض باتری داشته باشید، بتوانید مشابه آن را به راحتی پیدا کنید.

5) داشتن یا نداشتن نمایشگر در فشارسنج :

خواندن اعداد روی مانیتور آسان تر از نمایشگر عقربه ای ست. شما باید انتخاب کنید که کار با دستگاه عقربه ای را فرابگیرید یا بصورت ساده تر از نمایشگر دستگاه دیجیتالی استفاده کنید.

6) صدای فشارسنج :

در زمان سنجش فشارخون باید بتوانید به راحتی صدای ضربان قلب را بشنوید. اهمیت این پارامتر در دستگاه های عقربه ای نمود پیدا می کند.

* بهتر است بدانید که دستگاه های فشارسنجی که از طرق مچ و یا نوک انگشتان اقدام به سنجش فشارخون شما می کنند، اغلب اندازه گیری دقیقی انجام نمی دهند. حساسیت به پارامترهایی مثل محل قرارگیری و همچنین دمای بدن، باعث کم شدن دقت سنجش در این دستگاه ها می شود.

فشارسنج خوب کدام مدل است؟ (مزایا و معایب فشارسنج جیوه ای و عقربه ای و دیجیتال )

در ایران 3 نوع فشارسنج بیشترین کاربرد را دارند. هر دستگاه مزایا و معایبی داشته، و پس از گذشت چندین سال از تولد و تولید هرکدام، نمی توان به طور کامل رای به منسوخ شدن یکی از آنها داد. برای انتخاب بهتر باید با آنها آشنا شده و  ویژگی های هرکدام را بدانید:

1- دستگاه فشار خون جیوه‌ای

این مدل از اولین فشارسنج های تولید شده در علم پزشکی می باشد اما در سال هاي اخير به دليل ورود فشارسنج های ديجيتالي با كاهش تقاضا و توليد مواجه شده اند. فشار سنج جیوه ای دارای ستونی حاوي جیوه است كه در زمان سنجش فشارخون بيمار، حرکت جیوه در این ستون، فشار خون فرد را نمايش خواهد داد. بر روی این ستون جیوه، اعدادی قرار گرفته که میزان فشارخون را از طریق آن می توان مشاهده کرد. پزشکان کهنه کار دقیق ترین فشارسنج را فشارنج های جیوه ای می دانند.

2- فشارسنج عقربه‌ای

فشارسنج عقربه‌ای نسبت به نوع جیوه ای قابلیت حمل بالاتری داشته و همچنین ارزان تر می باشد. این فشارسنج وسیله‌ای فنردار است که با استفاده از فشار هوا عقربه‌ای را روی صفحه درجه بندی شده ای حرکت می‌دهد که هر درجه ی آن نشان گر یک میلیمتر جیوه‌است .

3- فشارسنج دیجیتال

در گوشه و کنار زمزمه هایی در مورد عدم دقت دستگاه های فشارسنج دیجیتال شنیده می شود اما بهتر است بدانید که این اشتباهات در موارد خیلی کمی اتفاق می افتد. استفاده از دستگاه فشار خون دیجیتالی به بیمارانی که توانایی استفاده از انواع دیگر فشارسنج را ندارند، توصیه می شود .

کار با دستگاه فشار خون دیجیتالی راحت بوده و معمولا نیازی به گوشی پزشکی جهت گرفتن فشار ندارد. دستگاه فشارسنج دیجیتالی به دو نوع مچی و بازویی تقسیم می شود که معمولا بازویی آن مطمئن تر است. دستگاه فشارسنج مچی کاملا اتوماتیک است. مچ بند به طور خودکار پمپاژ شده و سپس هوای درون آن تخلیه می گردد. دستگاه های فشارسنج مچی در صورتیکه به درستی مورد استفاده قرار بگیرند نتایج قابل اطمینان ارائه می دهند. مکانیسم فشار سنج بازویی نیز مشابه است، بدین ترتیب که فشار سنج را ۲ سانتی متر بالاتر از آرنج قرار می دهند و دست باید صاف باشد و مچ بسته نباشد .

چطور از صحت و سلامت دستگاه اندازه گیری فشار خون مطمئن شوم؟

اگر از فشارسنج دیجیتالی استفاده می کنید، لازم است که سالی یکبار، به صورت کامل چکاپ شود. می توانید آن را به فروشگاه های مربوطه ببرید یا از پزشک بخواهید بررسی را انجام دهد. لوله های کاف و سطح آن باید کاملا سالم، انعطاف پذیر و بدون چین خوردگی باشند. همچنین به طور مداوم لوله ها را جهت ترک و یا نشتی هوا چک کنید. حتماً دقت کنید که فشارسنج به دور از گرما و نور آفتاب نگهداری شود. همچنین در هنگام استفاده مراقب پیچ خوردگی های لوله آن باشید .

پس لزوما اینکه بدانیم فشارسنج خوب چی بخرم کافی نیست و حتما باید از صحت و سلامت دستگاه فشارخون خود به صورت دوره ای مطمعن شویم .

چطور از دستگاه سنجش فشارخون نگهداری کنم؟

حال که پاسخ سوال خودر ا فشارسنج خوب چی بخرم را دانستید و اقدام به خرید بهترین و دقیق ترین مدل فشارسنج کردید، باید بدانید که چطوری از دستگاه فشارسنجی خود نگهداری کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشد .

* پس از هربار استفاده آن را در جعبه یا کارتن مخصوص خود قرار دهید .

* هرگز برای تمیز کردن دستگاه از مواد شوینده استفاده نکنید. استفاده از یک عدد دستمال مرطوب کافیست .

* هرگز دستگاه و کاف را به داخل آب نبرده و یا نشویید .

* دستگاه و متعلقات آن نباید در معرض نور آفتاب، گرما و سرمای شدید و همچنین رطوبت بالا قرار گیرند.

* اگر از دستگاه دیجیتالی استفاده می کنید و برای حداقل سه ماه بلا استفاده خواهد بود، حتما باتری های آن را جدا کنید.

جهت اندازه گیری فشارخون چه مواردی را باید رعایت کنم؟

حال که پاسخ سوال خودر ا فشارسنج خوب چی بخرم را دانستید و اقدام به خرید بهترین و دقیق ترین مدل فشارسنج کردید، باید بدانید که چطور از دستگاه فشارسنج خود استفاده کنید تا به شما دقیق ترین و درست ترین عدد را نشان دهد.

1- حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری، سیگار، مواد کافئین دار و مشروبات الکی مصرف نکنید.

2-  حداقل ۵ دقیقه پیش از اندازه گرفتن فشار خون، استراحت کنید.

3- مثانه شما باید خالی باشد.

4- کاملا ریلکس کرده، راحت بنشینید و پاها را روی هم قرار ندهید.

5- در زمان اندازه گیری فشار خون کاملا آرام بوده و صحبت نکنید.

6- دست شما باید کاملا عریان بوده و هیچ مانعی میان کاف و پوست شما وجود نداشته باشد.

7- دست باید هم سطح با قلب قرار گیرد. معمولا برای این کار تکیه گاه مناسبی را در زیر دست قرار می دهند.

* رعایت این موارد باعث بالارفتن دقت نتیجه بدست آمده خواهد شد.

چه چیزی برای من فشار خون طبیعی محسوب می شود؟

عموماً از فشارخون ایده‌آل بین 90/60 تا کمتر از 120/80 نام برده می شود. دقت داشته باشید که این عدد برای سنین مختلف و جنسیت، بیماران مختلف و یا بارداری می تواند متفاوت باشد. برای دانستن عدد مناسب فشارخون خود بهتر است با پزشک مشورت کنید.

اگر خوانش‌هایم غیرطبیعی باشد چه باید بکنم؟

بهتر است آرامش خود را حفظ نموده و اقدام به خوانش مداوم فشارخون کنید. اگر برای چند روز خوانش بالا داشتید با پزشک خود تماس بگیرید. فقط پزشک می تواند فشار خون شما را تشخیص دهد. حتما گزارش فشار خون خود را برای بازدید همراه داشته باشید

سوالات متداول :

چرا باید فشار خون خود را در خانه کنترل کنم؟

بدلیل عوامل خاص و بطور لحظه ای امکان بالاتر رفتن یا پایین آمدن آن وجود دارد.  پس ایده آل اینست که هر خانواده ایرانی یک عدد دستگاه سنجش فشارخون در منزل خود نگهداری کند.

هر چند وقت یکبار نیاز به اندازه گیری فشار خون دارم؟

بیمارانی که مبتلا به بیماری فشارخون بالا و یا دیابت هستند باید پیوسته میزان آن را بررسی کرده و ثبت نمایند. افراد سالم نیز بهتر است حداقل هر 6 ماه میزان آن را اندازه گیری کنند.

فشارسنج خوب چی بخرم ؟ ( از کدام نوع فشار سنج استفاده کنم ؟ )

استفاده از هر نوع فشارسنج کاملا به شما بستگی دارد. در حالیکه قیمت دستگاه های جیوه ای و عقربه ای ارزان تر است و دقت بیشتری دارند، اما دستگاه های دیجیتالی هم در عین دقت بسیار خوب، سهولت کاربری فراوانی را ارائه می دهند.

روش خواندن فشار خون من به چه صورت است ؟

در خواندن فشارخون عدد اول و بزرگتر فشار سیستولیک را نمایش می دهد. این عدد به معنی میزان فشاری است که خون هنگام انقباض قلب به دیواره شریان‌ها وارد می‌کند. پس از آن عدد دوم و کوچکترفشار دیاستولیک را نمایش می دهد. این عدد نشان‌دهنده فشاری است که خون، زمانی که قلب بین ضربان‌ها در حال استراحت است، به دیواره شریان‌ها وارد می‌کند. بطور مثال در فشار 120/80 فشار سیستولیک 120 و دیاستولیک 80 می باشد

گردآوری: واحد تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.