ترمیمی, مقالات عمومی

سیلر دندانپزشکی چیست [انواع سیلر از نظر کارایی]

انواع سیلر دندانپزشکی
4.2/5 - (46 امتیاز)

سیلر دندانپزشکی چیست ؟ شاید برای شما جالب باشد که بدانید اولین سیلری که مورد استفاده دندان پزشکان قرار گرفت تا مقدمه ای باشد بر استفاده از انواع سیلر دندانپزشکی، از نقره تشکیل شده بود ولی به دلیل تغییر رنگی که در آن بود مورد تایید و استقبال دندان پزشکان قرار نگرفت.

بعد از آن شخصی به نام هرمان، سیلر جدیدی معرفی کرد کرد که حاوی هیدروکسید کلسیم بود ولی این سیلر به خاطرPH  بالایی که داشت نتوانست طولانی مدت دوام بیاورد به دلیل اینکه سیلر هایی که محتوای هیدروکسید کلسیم دارند از نظر فیزیکی محکم نیستند.

بعد از آن سیلر های زیادی ایجاد شدند که در نهایت سیلر هایی که رزین اوپوکسی بودند توانستند نظر دندان پزشکان را جلب کنند و در نهایت در سال 1975 شخصی به نام شرودر اولین سیلری که حاوی رزین اپوکسی را با آب بندی بالا و خواص فیزیکی خوبی را معرفی کرد.

با این که این سیلر هم ایراداتی دارد و مزایای زیادی که دارد مورد تایید دندان پزشکان و یکی سیلر پر کاربرد در دندان پزشکی محسوب می شود تنها ایرادی که این سیلر دارد چسبندگی زیادش به دیواره های کانال دندان آن هم به دلیل حفظ رطوبتی است که دندان دارد.

ما در این مقاله سعی بر معرفی و بررسی انواع نخ بخیه دندانپزشکی داریم .

شما می توانید علاوه بر خرید نخ بخیه دندانپزشکی، برای خرید و استعلام قیمت انواع دیگر مواد و تجهیزات دندانپزشکی همچون انواع کامپوزیت دندان از قبیل کامپوزیت SDI ترمیمی لونا – LUNA و انواع باندینگ و ست قالبگیری اسپیدکس می توانید به فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس (ontooth.ir) مراجعه فرمایید .

انواع سیلرهای دندانپزشکی (شروعی بر دندانپزشکی نوین) :

در سال 1990 یک سیلر جدیدی حاوی سیمان هیدروفیل مبتنی بر سیلیکات کلسیم وارد بازار شد این نمونه از سیلر هم با بافت دندان سازگاری و هم آب بندی خوبی داشت به همین دلیل جای خود را در صنعت دندان پزشکی پر کرد.حتی این سیلر آن قدر جای خود را در دندان پزشکی پر کرد که در پالپ عاج  و ترمیم سوراخ شدن ریشه هم مورداستفاده دندان پزشکان قرار گرفت.

اگر بخواهیم بگوییم که سیلر دندانپزشکی چیست باید بگوییم که در واقع سیلرهای دندان پزشکی ماده ای چسبناک هستند که در درمان ریشه از آن استفاده می شود و باعث از بین بردن باکتری ها در ریشه دندان می شود و مهم است که دندان پزشک از چه نوع مواد پرکردنی استفاده می کند. اگر میخواهید درمان ریشه موفقی داشته باشید استفاده از سیلر یک امر ضروری است.سلیر ها ماده ای هستند که از زینک اکساید تشکیل شده اند و برای پر کنندگی دائمی ریشه می باشد.

سیلرهای دندان پزشکی ماده ای چسبناک هستند که در درمان ریشه از آن استفاده می شود و باعث از بین بردن باکتری ها در ریشه دندان می شود و مهم است که دندان پزشک از چه نوع مواد پرکردنی استفاده می کند. اگر میخواهید درمان ریشه موفقی داشته باشید استفاده از سیلر یک امر ضروری است.سلیر ها ماده ای هستند که از زینک اکساید تشکیل شده اند و برای پر کنندگی دائمی ریشه می باشد.

سیلرها به جز این که حاوی زینک اکساید هستند بلکه حاوی باریم اوژنول ،سولفات و رادیو پاسیدی هستند. گوتا ها به تنهایی نمی توانند فضای داخل ریشه را پر کنند و این فضای خالی باعث می شود که مواد غذایی و آب وارد ریشه شود و این موضوع در نتیجه دندان عفونت می کند به همین دلیل نیاز است گوتا را آغشته به سیلر کنیم و آن را در داخل ریشه دندان قرار دهیم .

انواع سیلر دندانپزشکی چیست

ویژگی های بهترین سیلر دندانپزشکی چیست :

انواع سیلر دندانپزشکی که در حال حاضر موجود است هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستنن، اما بطور کلی بهترین سیلر دندانپزشکی داراب ویژگی های زیر می باشد :

 • آب بندی عالی داشته باشد
 • ضد باکتری
 • کمک کند تا بافت های آسیب دیده زودتر بازسازی شوند
 • برای افراد آلرژی ایجاد نکند
 • به دندان ها رنگ ندهد
 • با بدن تطابق کند
 • دستعورالعمل پیچیده ای نداشته باشد

انواع سیلر دندانپزشکی از نظر کارایی :

برای بستن کانال های ریشه از سیلر های متفاوتی استفاده می شود و این سیلر ها را می توان به 5 دسته تقسیم کرد:

 • سیلر های رزینی
 • گلاس آینومرها
 • سیلرهای سیلیکونی
 • سیلر های هیدروکسید کلسیم
 • سیلر های اکسید روی و اوژنول

مزایای انواع سیلر دندانپزشکی چیست :

اگر بخواهیم بگوییم که اصلی ترین کاربرد سیلر دندانپزشکی چیست باید بگوییم که دندان پزشکان از سیلر برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها و پوسیدگی دندان ها استفاده می کنند که اغلب برای پر کردن دندان  های پشتی استفاده می شود. سیلرها مزایای زیادی دارند که شامل :

 • باعث درد دندان نمی شوند
 • سیلر ها شفاف و سفید هستند
 • در بزاق دهان حل نمی شوند
 • نیاز به تزریق ندارند
 • شیار خای کوچک دندان را پر می کند و از پوسیدگی جلوگیری می کند
 • زمان کمی برای گذاشتن آن نیاز است

نقش سیلر دندان پزشکی در آبچوره کردن چیست :

سیلرها در اندو دندان پزشکی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواد هستند که در پر کردن ریشه یا همان آبچوره کردن ریشه که یکی از حساس ترین مراحل در پر کردن ریشه است استفاده می شود و می توان ادعا کرد که اگر می خواهیم یک درمان ریشه موفق داشته باشیم باید آبچوره مناسبی انجام داده باشیم.

بهترین سلیر دندان پزشکی باید دارای استحکام چسبندگی بالا باشد که زمانی که سیلر را به عاج دندان  می زنیم به خوبی به عاج دندان بچسبد. نحوه استفاده از سیلر به منظور رفع آسیب های دندان است و لازم به ذکر است که دندان پزشک اگر به کارگیری سیلر مهارت نداشته باشد امکان دارد به دندان شما آسیب برساند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سیلر پاف می توانید به مقاله ای که با همین نام در بخش مقالات فروشگاه اینترنتی تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ( Ontooth.ir ) نوشته شده مراجعه کنید.

کاربرد انواع سیلر دندانپزشکی چیست :

همانطور که قبلا برای شما عنوان کردیم که اصلی ترین کاربرد سیلر دندانپزشکی چیست و مهم ترین و اساسی ترین نقش را در پر کردن دندان پزشکی دارند و گوتا به تنهایی نمی تواند کانال ریشه را پر کند سیلر ها می توانند بهترین شکل دندان را پر کنند و آسیب های جدی دندان را بر طرف کند.

عاج دندان خودش به تنهایی عایق مناسبی است زمانی که حفره ها 2میلی متر عاج بین دندانتان و حفره مانده باشد فقط کافیست حفره را با یک سیلر مناسب بپوشانیم. ولی در ترمیم های آمالگام بهتر است از 2 لایه سیلر استفاده کنیم. استفاده از سیلر باعث پوشاندن حفره ها در دندان می شود . باعث کاهش حساسیت بعد از کار می شود و نمیگذارد آلودگی وارد عاج دندان شود.

از سیلر دندان پزشکی چه کسانی باید استفاده کنند؟

اولین و اصلی ترین کسانی که باید از سیلر استفاده کنند  کودکان و نوجوانانی هستند که احتمال بالایی وجود دارد که دندان های پوسیده ، شیارهای دندان ها و فرو رفتگی های دندانی داشته باشند.در بزرگسالان دندان های آسیاب که پوسیده و یا پر شده است نیز می توانند استفاده کنند.

استفاده از سیلر دندان پزشکی در سنین 6 تا 14 سالگی که مستعد پوسیدگی دندانی هستند محافظت کند. زمانی که دندان های شیری کودک شیارهای و فرو رفتگی های عمیقی داشته باشد در این موارد هم از سیلر استفاده می کنند. نقش اصلی در اندو را سیلر دارد پس در اندوی دندان نقش مهم را سیلر ایفا می کند برای همین کیفیت و نوع سیلر باید خیلی مهم باشد

روش استفاده و آماده سازی انواع سیلر دندانپزشکی چیست :

ابتدا دندان پزشک دندانی که می خواهد سیلر روی آن قرار دهد را کاملا تمیز می کند بعد از آن که دندان مورد نظر را خشک کرد رول پنبه اطراف آن می گذارد تا خشک بماند و خیس نشود سپس محلول اسیدی را روی دندان می گذارد تا سطح دندان را زبر کند این محلول به چسبندگی سیلر به دندان کمک می کند پس از آن دندان را کامل شسته و خشک می کند و در نهایت سیلر را روی مینای دندان قرار می دهد که تا به خوبی بچسبد و سفت شود.

همان طور که بالا ذکر شد اصلی ترین کاربرد سیلر آبچوره کردن دندان است زیرا گوتا نمی تواند به تنهایی دندان را آبچوره کند.

آماده سازی سیلر دندانپزشکی

قیمت سیلر دندانپزشکی چند است ؟

قیمت انواع سیلر دندانپزشکی دندانپزشکی با توجه به مدل و برند و شرکت سازنده آن متفاوت است و در حال حاضر دارای تنوع بسیار با قیمت های متفاوت در بازار ایران است.

خرید سیلر دندانپزشکی :

برای خرید انواع سیلر دندانپزشکی و استعلام قیمت سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی می توانید با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ( Ontooth.ir ) مراجعه فرمایید.

فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ( Ontooth.ir ) یکی از بهترین فروشگاه های آنلاین در زمینه خرید و فروش مواد و  تجهیزات دندانپزشکی می باشد که انواع سیلر دندانپزشکی ایرانی همچون سیلر بتا و خارجی همچون سیلر AHSeal را می توانید از آن خریداری کنید؛ همچنین برای استعلام و دریافت قیمت کامپوزیت اپالیس opallis و باندینگ FGM با کارشناسان فروشگاه آنتوس تماس بگیرید .

آیا از سیلر های ایرانی استفاده کنیم یا خیر ؟

تولید سیلر دندان پزشکی کار راحتی نیست که آن را خیلی سریع به تولید رساند زیرا از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز دارد که آزمایشات انسانی و حیوانی را بگذراند و تمام تاییده و مجوزها را دریافت کند.

خیلی مهم است که سیلرهای ایرانی علاوه بر این که تاییده و مجوز های داخلی را داشته باشد یک رزومه ی بین اللملی داشته باشد مانند سیلر Beta RCS.این سیلر توانسته است تمام مراحل را به خوبی و با موفقیت کامل سپری کند.

اگر بخواهبم از سیلری استفاده کنیم که با بافت های استخوان تماس دارد  باید تمام مراحلی که گفته شد را داشته باشد و سیلر beta RCS را می توانید به راحتی از آن به جای سیلر های خارجی اسنفاده کنید زیرا قابل رقابت با سیلر های خارجی است.

سیلر دندانپزشکی چیست

ما در این مقاله به طور کامل برای شما شرح دادیم که سیلر دندانپزشکی چیست ، اما برای اطلاعات کامل تر از ویژگی های انواع سیلرهای دندانپزشکی همچون سیلر بتا پیشنهاد می کنیم مقاله مقایسه سیلر BETA RCS با سیلر AH26 دنتسپلی را مطالعه کنید .

 
آیا از سیلر ایرانی استفاده کنیم؟

باید در جواب این سوال گفت اگر سیلری تمام تاییده ها و مجوز های بین اللملی را گرفته باشد بله می شود استفاده کرد. برای اطلاع کامل تر درباره استفاده از سیلر ایرانی و خارجی می توانید به مقاله سیلر ایرانی استفاده کنیم یا نه ؟ مراجعه کنید .

بهترین سیلر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

باید گفت که سیلری که می خواهیم انتخاب کنیم باید ضد باکتری ، با بدن تطابق داشته باشد ، آلرژی نداشته باشد و…

سیلر ها در اندو چه نقشی دارند؟

سیلر ها در اندو نقش بسیار مهمی دارند زیرا گوتا پرکا به تنهایی نمیتواند درمان ریشه را انجام دهند ولی زمانی که از سیلر استفاده می کنیم می توانیم از آسیب های جدی پیش گیری کنیم.

گردآوری: واحد تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.