اندودانتیکس, مقالات عمومی

قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟ (بهترین مارک دایکال ۲۰۲۳)

انواع دایکال دندانپزشکی چیست
4.4/5 - (20 امتیاز)

قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟ از دایکال دندانپزشکی چه استفاده ای می شود و کاربرد قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟ در این مقاله سعی شده تا به تمامی این پرسش ها پاسخ داده شود و به بررسی چند نمونه از انواع بهترین مارک دایکال دندانپزشکی پرداخته شود .

در رشته دندانپزشکی بسیار اتفاق می افتد که شدت خرابی دندان بیمار  بسیار بالاست و دیگر امکان پر کردن دندان به شکل های روتین آن امکان پذیر نیست و همچنین بدلیل  همین میزان و شدت زیاد خرابی، عصب دندان و لثه به گرما و سرما حساسیت پیدا کرده اند. در نتیجه باید جهت محافظت از عمق دندان در برابر سرما و گرما از روشی برای از بین بردن این حساسیت هم استفاده کرد. در این مواقع عملی که بسیار کاربرد دارد، کف بندی دندان است و دقیقا همان چیزی است که خیال فرد را از دردهای بعدی راحت می کند .

دایکال دندانپزشکی یا کلسیم هیدروکسید دندانپزشکی یکی از مواد دندانپزشکی است که برای این عمل استفاده می شود.

شما می توانید برای بررسی کامل سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی به مقاله لیست تجهیزات دندانپزشکی و اصطلاحات و مواد در دندانپزشکی ترمیمی در بخش مقالات سایت فروشگاه دندانپزشکی آنتوس مراجعه کنید.

قلم دایکال دندانپزشکی چیست؟

اگر بخواهیم تعریف و توضیح دقیقی بدهیم و بگوییم که قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟ باید بگوییم که دایکال ، یکی از مشهورترین و پر استفاده ترین لاینر ها است. نام اصلی این محصول کلسیم هیدروکسید بوده و دایکال (Dycal) در حقیقت یک نام تجاری و برند شناخته شده ای است که تولید کننده این ماده به شمار می رود.

در طول سال ها و با رشد محبوبیت این برند تولید کننده کلسیم هیدروکسید، کم کم نام تجاری این شرکت به جای نام محصول در ایران جای افتاد. همانند اتفاقی که برای چای لیپتون و نسکافه در کشورمان رخ داده است. ماده کلسیم هیدروکسید که به صورت دو خمیر بیس و کاتالیست است، معمولاً به عنوان لاینر حفره ها کاربرد دارد و بعد از مخلوط شدن به حالت سلف ست می شود .

کاربرد قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟ ( کلسیم هیدروکسید دندانپزشکی چیست ؟ ) :

 استفاده از موادی عایق مانند برای زیر دندان که مانع حساسیت به سرما و گرما در دندان می شود را کف بندی دندان می گویند. کاربرد قلم دایکال دندانپزشکی چیست؟ در واقع دو ماده اصلی که برای کف بندی حفرات دندان ها استفاده می شوند بیس و لاینر هستند. بیس و لاینر و یا همان کف بندی مناسب ترمیم ها بستگی به عوامل متعددی مانند وسعت و عمق پوسیدگی، وضعیت پالپ با توجه به علائم کلینیکی و نوع ماده ترمیمی انتخاب شده دارد .

لاینرها معمولا ضخامت کمتری داشته و بیشتر برای هدف های دارویی (نظیر اثر دارویی روی پالپ) و البته محافظت شیمیایی در حفره (سیل کردن توبولها عاجی اکسپوز) به کار می روند . در مقابل بیس ها ضخامت بیشتری دارند و هدف استفاده از آنها بیشتر جهت حفاظت حرارتی و مکانیکی است .

انواع دایکال دندانپزشکی :

سفت شدن انواع دایکال دندانپزشکی بستگی به نوع آن دارد که معمولا به دو دسته عمومی تقسیم می شود :

1- دایکال سلف کیور :

به معنای عدم نیاز محصول به دستگاه خاصی جهت سفت شدن در طول ستینگ است

2- دایکال لایت کیور :

که همانطور که از نامش مشخص است برای گیرایی به نور دستگاه لایت کیور نیازمند است .

کاربرد اصلی کلسیم هیدروکسید (یا به اصطلاح عامیانه دایکال) در تحریک اودونتوژنز یا به عبارتی عاج سازی قسمت های عمیق حفره می باشد. این کاربرد در هر دو نوع ترمیم بوسیله آمالگام و یا کامپوزیت صادق است .

کلسیم هیدروکسید دارای PH قلیایی (در حدود 11)  بوده و انحلال بالایی دارد. به همین دلیل زمانی که در بخش های عمیق حفره قرار می گیرد، در مایع توبولهای عاجی حل شده و به سمت پالپ منتشر می شود، به علت خاصیت قلیایی خود خاصیت آنتی باکتریال دارد و عامل تحریک اودونتوبلاست ها برای ساخت عاج ترمیمی در زیر پوسیدگی خواهد شد.

البته با توجه به حلالیت بالای این ماده و استحکام کم آن، نباید به میزان زیاد و با ضخامت بالا استفاده شود. زیرا بعدا در زیر ترمیم به تدریج حل شده و سبب ایجاد فاصله و نهایتا عود پوسیدگی می شود. همچنین زیرفشار های ناشی از کندانس کردن آمالگام خرد می شود .

بهترین مارک دایکال دندانپزشکی موجود در بازار :

دایکال دنتسپل سیرونا  Dentsply Sirona :

انتخاب اول ما در لیست بهترین کلسیم هیدروکسید موجود در بازار محصولی است که به دلیل کیفیت و پیشگامی، نام دایکال را برای کلسیم هیدروکسید های بازار رواج داد. محصول Dycal از برند Dentsply از پیشگامان لاینر و یکی از بهترین کلسیم هیدروکسید های بازار است که با بیش از 25 سال سابقه و کارکرد راحت بدلیل ویسکوزیته عالی، خود را بعنوان انتخاب اول اکثر دندانپزشکان معرفی می کند. این محصول در تشکیل دنتین ثانویه و حفاظت از پالپ کاملا مطمئن بوده و علاوه بر مقاومت بالا، قابلیت استفاده در هر دو نوع ترمیم بوسیله آمالگام و کامپوزیت را داراست.

انواع قلم دایکال دندانپزشکی مارک دنتسپلی

دایکال نوری متا باینر Meta-Biner LC :

این دایکال  ساخت شرکت متا بایومد کروه جنوبی است و بیشتر بعنوان ماده ای برای کف بندی در زیر ترمیم بکار می رود. همچنین قبل از چسباندن مواد در حفره آماده سازی شده می توان از این مواد استفاده کرد . از این دایکال جهت کف بندی و درنتیجه عایق بندی محل درمان و همچنین کارگذاری در زیر تمامی ترمیم ها استفاده می شود. خصوصیات برجسته این محصول کم نیستند. چسبندگی بالا، مقاومت زیاد در برابر پوسیدگی و حل شدن در مایعات دهان، زیست سازگاری مناسب و … نام برد. این محصول در یک بسته بندی حاوی 2 سرنگ 2 گرمی به فروش می رسد.

انواع قلم دایکال دندانپزشکی مارک متا

دایکال نوری مستر دنت LC Cavity Line :

برند معتبر و مشهور مستر دنت در حوزه لاینر ها هم محصولی درجه یک را به عنوان نماینده دارد. کلسیم هیدروکسید رزینی مستر دنت کاملا سازگاری کاملی با دندان ها دارد و برای سفت شدن آن باید از نور لایت کیور استفاده کرد. این محصول برای کف بندی و ساخت عاج ثانویه کاربرد بیشتری دارد. بدلیل داشتن هیدروکسی آپاتیت و سولفات باریم، از پالپ  در برابر مواد اسیدی موجود در سمان و دیگر مواد ترمیمی محافظت خواهد کرد.

انواع قلم دایکال دندانپزشکی مارک مستردنت

دایکال نوری اولترادنت Ultra-Blend Plus :

یکی دیگر از برند ها شناخته شده بازار که در حوزه کلسیم هیدروکسید هم حرفی برای گفتن دارد، اولترا دنت است. دایکال این شرکت که برای سفت شدن به لایت کیور نیاز دارد، لاینر بیواکتیو بوده و با آزاد سازی عالی کلسیم و عدم نیاز به مخلوط کردن، برای پوشش پالپ استفاده می شود. رادیو اپک عالی و عدم حلالیت در درازمدت از دیگر مزایای این کلسیم هیدروکسید عالی به شمار می رود.

انواع قلم دایکال دندانپزشکی مارک اولترادنت

قیمت قلم دایکال دندانپزشکی چقدره ؟

تا بحال از این گفتیم که کاربرد قلم دایکال دندانپزشکی چیست و برخی از برند های برتر را معرفی کردیم. قیمت قلم دایکال دندانپزشکی ( انواع کلسیم هیدروکسید دندانپزشکی ) با توجه به مدل و برند و شرکت سازنده آن متفاوت است و در حال حاضر دارای تنوع بسیار با قیمت های متفاوت در بازار ایران است که بالاتر به چند نمونه از بهترین مارک دایکال دندانپزشکی اشاره کردیم .

خرید قلم دایکال دندانپزشکی ( انواع کلسیم هیدروکسید دندانپزشکی ):

برای استعلام قیمت قلم دایکال دندانپزشکی و خرید آن به همراه سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی می توانید با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی آنتوس ( Ontooth.ir ) اقدام فرمایید.

فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ( Ontooth.ir ) یکی از بهترین فروشگاه های آنلاین در زمینه خرید و فروش مواد و  تجهیزات دندانپزشکی می باشد که انواع باندینگ دندانپزشکی همچون باندینگ بیسکو BISCO را می توانید از آن خریداری کنید؛ همچنین برای استعلام و دریافت قیمت کامپوزیت اپالیس opallis و فشارسنج امرن M2 با کارشناسان فروشگاه آنتوس تماس بگیرید .

ویژگی های انواع قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟ ( ویژگی کلسیم هیدروکسید در دندانپزشکی ) :

کلسیم هیدروکسید یا همان دایکال دندانپزشکی به عنوان داروی داخل کانال برای گند زدایی کانال و تسریع در روند ترمیم آسیب‌های پری اپیکال کاربرد دارد و باعث افزایش ریزنشت اپیکال نمی‌شود. همچنین به خاطر اثرات و خصوصیات مطلوب هیدروکسید کلسیم این ماده پیشنهاد اول جهت داروی پانسمان داخل کانال می‌باشد و برای کانال‌هایی که لیکیج و اپکسیفیکاسیون هم دارند، مناسب است.

از دیگر ویژگی‌های کلسیم هیدروکسید این است که می‌تواند به عنوان درمانی آسان و راحت برای بستن دائمی اپکس در دندان‌های شیری محسوب شود. همچنین برای پالپکتومی و پالپ کپینگ هم بسیار مناسب است. در مواردی همچون جلوگیری از خونریزی لثه و برای انعقاد خون هم از این ماده شیمیای استفاده می‌شود.

البته با توجه به تغییرات اندک pH در سطح عاج ریشه به علت نفوذ کمتر یون های هیدروکسیل، به منظور دستیابی به PH بالاتر، استفاده از نرمال سالین به عنوان ماده حامل هیدروکسید کلسیم،  PHنسبت به موادی که اسیدی دارند، ارجحیت دارد.

نکات مهم در کاربرد قلم دایکال دندانپزشکی :

  • – تنها در عمیق ترین قسمت حفره استفاده شود یعنی نواحی که ضخامت عاجی باقیمانده کم بوده و به پالپ نزدیک شده ایم .
  • – میزان کاربرد آن بسیار کم و در حداقل ممکن باشد و ضخامت لایه آن بهتر است حدود نیم میلیمتر باشد.
  • – چون زمان انجام کار این ماده کم است و بلافاصله سخت می شود، قرار دادن آن راحت نیست. جهت حل این مشکل ابتدا بهتر است که دندانپزشک شخصا آن را به سرعت و با استفاده از قلم دایکال مخلوط کرده و بلافاصله در محل مشخص درون حفره قرار دهد. فراموش نکنید که محل حفره باید کاملا تمیز و خشک باشد. همچنین میزان آن روی قلم دایکال یا نوک سوند بسیار کم باشد و در محل موردنظر نوک سوند یا قلم دایکال با یک تاچ (تماس) ملایم مقدار کمی از آن را قرار دهد و از دستکاری بیشتر خودداری شود .
  • – در حفرات آمالگام روی کلسیم هیدروکسید یک بیس با استحکام بالا قرار داده شود تا هنگام کاندنس شدن آمالگام خرد نشود.
  • – در حفرات کامپوزیت چون از روش های اچ و شستشو استفاده می کنیم، این ماده با اچ و شستشو حل شده و متخلخل می شود و استحکام و یکنواختی آن از دست می رود. بنابراین در حفرات کامپوزیت حتما روی دایکال یک لایه بیس به کار برده شود .

احتیاطات لازم در هنگام کار با قلم دایکال دندانپزشکی :

  • – همیشه درپوش سرنگ را روی خود سرنگ بگذارید .
  • – مکان نگهداری کلسیم هیدروکسید بسیار مهم است. این مکان باید تاریک و به دور از گرما و نور خورشید باشد. همچنین باید خشک و خنک بوده و عاری از هیچ رطوبتی باشد .
  • – معمولا تاریخ انقضای این ماده شیمیایی حدود دو سال بعد از تولید می‌باشد .
  • – هرگز بعد از ناحیه اپکس این ماده را پر نکنید .
  • دندان پزشک باید پس از آماده سازی کانال ریشه دندان بیمار، حتماً این ناحیه را به وسیله دستگاه خشک و تمیز نمایند. همچنین جهت هدایت نوک سرنگ، می توان از رینگ دور سرنگ استفاده کرد. سپس در مرحله بعد نوک سرنگ را در داخل کانال قرار دهید و درون آن را کامل از هیدروکسید کلسیم پر کنید.  در طول پر کردن، کم کم سرنگ را از داخل کانال خارج کنید. در ادامه قسمت‌های اضافی از خمیر کلسیم را با استفاده از پین‌های خاص استریل نمایید. سر سرنگ پس از استفاده حتما دور انداخته شده و برای بیمار بعدی از سرنگی جدید استفاده شود.

سوالات متداول :

ویژگی های قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟

کلسیم هیدروکسید یا همان دایکال دندانپزشکی به عنوان داروی داخل کانال برای گند زدایی کانال و تسریع در روند ترمیم آسیب‌های پری اپیکال کاربرد دارد و باعث افزایش ریزنشت اپیکال نمی‌شود

کاربرد اصلی دایکال دندانپزشکی چیست ؟

کاربرد اصلی کلسیم هیدروکسید (یا به اصطلاح عامیانه دایکال) در تحریک اودونتوژنز یا به عبارتی عاج سازی قسمت های عمیق حفره می باشد. این کاربرد در هر دو نوع ترمیم بوسیله آمالگام و یا کامپوزیت صادق است .

تفاوت لاینر و بیس در استفاده از قلم دایکال دندانپزشکی چیست ؟

لاینرها معمولا ضخامت کمتری داشته و بیشتر برای هدف های دارویی (نظیر اثر دارویی روی پالپ) و البته محافظت شیمیایی در حفره (سیل کردن توبولها عاجی اکسپوز) به کار می روند . در مقابل بیس ها ضخامت بیشتری دارند و هدف استفاده از آنها بیشتر جهت حفاظت حرارتی و مکانیکی است .

گردآوری: واحد تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.