دستگاه و تجهیزات/نگهداشت

مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک [ جدول ]

مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک
Rate this post

مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک زمانی که قصد خرید ابزار مطب را داشته باشید، اهمیت زیادی پیدا می کند. هندپیس‌ها یکی از اجزای جدایی ناپذیر و از اصلی‌ترین المان‌های حرفه دندانپزشکی به حساب می‌آیند. این ابزارها در تمامی اقدامات درمانی از ترمیم‌های جزئی گرفته تا پروسیجرهای تخصصی و پیشرفته‌ کاربرد داشته و با دقت و کارایی بسیار بالای خود، کیفیت ارائه خدمات دندانپزشکی را به نحوی مؤثر ارتقا می‌بخشند. ابزارهای ماشینی در دندانپزشکی یا همان هندپیس ها (Handpiece) ابزارهایی هستند که اغلب با وصل شدن به شلنگ های مخصوص روی یونیت دندانپزشکی قابل استفاده بوده و با نیروی فشار هوا کار می کنند. شما می توانید مطالب بیشتری در این خصوص را در مقالات دیگر سایت نظیر روغن کاری آنگل و توربین و فرق آنگل و توربین دندانپزشکی بخوانید. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله اجزای تابلت یونیت دندانپزشکی را از دست ندهید.

انتخاب بین هندپیس های الکتریکی و هندپیس های پنوماتیک می تواند ساده ولی پر از چالش باشد. هر دو آنها مزایا و معایب منحصر به فردی دارند. پس در ادامه به شما در مسیر مقایسه مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک کمک می کنیم. مزایا و معایب منحصر به فرد آنها را عنوان کرده و می گوییم دقیقاً چه چیزی آنها را متفاوت می کند. در پایان این مطلب خواهید دانست که هر هندپیس به طور خاص برای چه چیزی خوب است.

تفاوت هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک

یکی از اساسی‌ترین و ساده‌ترین تفاوت هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک، فرق آنها در نحوه کار است. در واقع شما تنها با نگاه کردن به ظاهر آنها قادر به مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک خواهید بود.

مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک

هندپیس های پنوماتیک با هوا تغذیه می شوند که توسط سیستم کمپرسور هوای مطب که قبلاً در این مکان قرار دارد، تولید می شود. این هوا برای چرخاندن پروانه توربین در حدود 400 هزار دور در دقیقه استفاده شده و گشتاور کافی تولید می کند که به شما امکان می دهد اجسام سخت را با سهولت نسبی تراش دهید.

اما هندپیس های برقی به هیچ وجه با هوا تغذیه نمی شوند (گرچه شاید در برخی مدل ها از کلید هوا استفاده می کنند، اما همچنان برق را قطع می کنند). هندپیس های برقی همانطور که از نام آنها مشخص است، با برق کار می کنند. سیستم موتور الکتریکی شما از جریان الکتریکی برای چرخاندن چیزی به نام آرمیچر که در موتور شما قرار دارد استفاده می کند. این موتور با حداکثر 20 هزار دور در دقیقه می چرخد.

مطلب مرتبط: انواع فرز دندانپزشکی

گرچه می توان این سرعت را با یک اتصال 1 به 5 (1:5) بیشتر از این کرده و به سرعت 100000 دور در دقیقه رساند. اما بازهم این مقدار 4 برابر کندتر از هندپیس معمولی پنوماتیک است. هندپیس های الکترکی هرچه از نظر سرعت کم دارند را در میزان گشتاور جبران می کنند. گشتاور هندپیس های الکتریکی با توجه به استفاده آنها از قدرت الکتریسیته، بسیار بالاست. در نتیجه می توان از آنها بدون آسیب زیاد به مینای دندان استفاده کرده و به تراش دندان پرداخت.

جدول مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک

در جدول زیر به مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک با توجه به پارامتر های مختلف پرداخته ایم:

پارامترتوضیحات مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک
انتقال قدرتهندپیس های پنوماتیک برای چرخاندن فرز از قدرت هوا استفاده می کنند اما هندپیس های الکتریکی این کار را به وسیله الکتریسیته انجام می دهند
صداهندپیس های پنوماتیک به دلیل استفاده از هوا، نویز و صدای بیشتری نسبت به نوع الکتریکی دارند.
سرعتسرعت هندپیس های پنوماتیک بسیار بیشتر از سرعت انواع الکتریکی است.
ثبات چرخشهندپیس های الکتریکی ثبات چرخش بیشتری دارند. بدین معنی که انواع پنوماتیک در حالت عادی سرعت بیشتری نسبت به زمان قرار گرفتن بر روی دندان دارند.
دقت برشهندپیس های الکتریکی به دلیل ثبات چرخش و گشتاور بیشتر ، دقت بالاتری در هنگام تراش دندان دارند.
عفونت و آلودگیهندپیس های پنوماتیک به دلیل وجود هوا باعث تولید آئروسل های بیشتری نسبت به انواع الکتریکی خواهد شد.
گرماهندپیس های الکتریکی به دلیل چرخش با نیروی الکتریسیته، گرمای بیشتری نسبت به انواع پنوماتیک دارند.
پایداریهندپیس های پنوماتیک به دلیل استفاده از هوای فشرده، ارتعاش و لرزش بیشتری نسبت به الکتریکی ها دارند که یک عیب محسوب می شود.
قیمتهندپیس های الکتریکی به طور معمول قیمتی بالاتر از انواع پنوماتیک دارند که البته بازهم نسبت به نوع عملکرد، برند، قابلیت ها و … این موضوع متفاوت است.

همانطور که در جدول مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک اشاره کردیم، نمی توان بین این دو هندپیس یکی را به عنوان برنده انتخاب کرد. دندانپزشکی باید با توجه به تفاوت هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک نسبت به انتخاب یکی از آنها اقدام کند.

هندپیس های الکتریکی بهتره یا هندپیس های پنوماتیک ؟

مزایای هندپیس های پنوماتیک

حال که فرق هندپیس های الکتریکی و هندپیس های پنوماتیک را دانستید، به برخی از نکات، مزایا و معاین این دو هندپیس اشاره می کنیم:

 • همانطور که تا بدینجا ذکر شد، هندپیس های پنوماتیک از سیستم هوایی استفاده می کنند. این مورد به شما این امکان را می دهد که در حین کار و به سادگی با اتصال سیستم هوا به این ابزار، شروع به کار با آن بکنید.
 • هندپیس های پنوماتیک یک بخش جدایی ناپذیر برای عملکرد خود دارند که آن توربین است. این باعث می شود این هندپیس ها سبک وزن تر بوده و سهولت کاربری بالاتری داشته باشند
 • می‌توانید به راحتی اندازه/زوایه سر را تغییر دهید تا به شما امکان دسترسی به گشتاور بیشتر سر بزرگ‌تر را دهد. همچنین امکان دسترسی آسان به مکان‌های تنگ با سر کوچک یا زاویه 45 درجه داشته باشید که به شما امکان می‌دهد به آن نقاط سخت برسید.
 • از مزایای هندپیس های پنوماتیک می توان به قیمت آنها اشاره کرد. به دلیل ساده بودن مراحل ساخت هندپیس‌های با سرعت بالا (پنوماتیک) مقرون به صرفه‌تر هستند.
مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک

معایب هندپیس های پنوماتیک

 • از تفاوت هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک می توان گفت که نسخه هوایی آن بیشتر خراب می شوند. هندپیس‌های پنوماتیک با سرعتی بسیار زیاد (400 هزار دور در دقیقه) می‌چرخند. وقتی چیزی را به این سرعت می‌چرخانید، ذاتاً با مشکلاتی مواجه می‌شوید.
 • از معایب هندپیس های پنوماتیک می توان به گشتاور پایین آنها اشاره کرد. هندپیس های پنوماتیک هرگز نمی توانند به اندازه هندپیس های الکتریکی گشتاور ایجاد کنند. می‌توانید با سرهای بزرگ‌تر به گشتاور بیشتری دست پیدا کنید، اما پس از آن مشکلاتی با دسترسی به مناطق کوچکتر خواهید داشت که قدرت مانور شما را پایین می آورند.

مقاله مرتبط: رنگ بندی کامپوزیت اولترادنت

مزایای هندپیس های الکتریکی

 • مهمترین مورد از مزایای هندپیس های الکتریکی به گشتاور بیشتر آنها بر می گردد. بسیاری از سیستم‌های هندپیس الکتریکی جدید، زمانی که فشار بیشتری به فرز وارد می‌کنید، همان دور در دقیقه را حفظ می‌کنند.
 • هندپیس های الکتریکی معمولاً می توانند قطر سر کوچکتری داشته باشند زیرا پروانه ندارند، فقط یک دوک چرخ دنده دارند.
 • اگرچه قطعات متحرک بسیار بیشتری در این هندپیس ها وجود دارد، اما طول کلی آن کوتاه تر است.
 • شاید باور نکنید اما سرعت کمتر را می توان جزو مزایای هندپیس های الکتریکی به حساب آورد! با توجه به مقدار سرعت گردش کمتری که این هندپیس ها در آن می چرخند، اغلب کمتر می شکنند.

حتما بخوانید: تفاوت ایمپلنت کره ای و سوئیسی

معایب هندپیس های الکتریکی

 • در جدول مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک به معایب نوع برقی آن رسیدیم. به دلیل طراحی ارثی و مقدار قطعات متحرک مورد نیاز برای عملکرد صحیح این هندپیس ها، معمولاً خرید آنها گران تر است.
 • اگر بخواهیم راجع به بخش تعمیرات صحبت کنیم، هزینه های تعمیر هندپیس الکتریکی بیشتر از هندپیس های پنوماتیک است.
 • در هندپیس های الکتریکی قطعات بسیار بیشتری وجود دارند که در هنگام شکستن نیاز به تعمیر دارند. همچنین با نیاز به زمان بیشتر، میزان کار افزایش می یابد.
 • ضمیمه ها نیاز به کل سیستم های موتور دارند که باید در دفتر شما نصب شوند.
 • اگرچه طول آنها کوتاه تر است، اما عموماً هندپیس های الکتریکی سنگین تر هستند. این به دلیل تمام قطعات داخلی است که برای افزایش سرعت در نسبت 1:5 مورد نیاز است.

راهنمای انتخاب بین هندپیس الکتریکی و پنوماتیک

تا بدینجا به طور کامل به شرح تفاوت هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک پرداختیم. این مطلب برای کسانی که تجربه کمی داشته و به تازگی قصد خرید هندپیس دارند بسیار کار بردی ست. مرور جدول مقایسه هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک به شما در انتخاب کمک خواهد کرد. اما به طور کلی هندپیس های پنوماتیک با سرعت چرخش بالاتر، طراحی سبک و ساده تر و منبع قابل اعتماد قدرت، گزینه های مناسبی برای مطب شما هستند. این هندپیس ها همچنین هزینه خرید و نگهداری پایین تری نسبت به مدل های الکتریکی دارند.

در مقابل هندپیس های الکتریکی با توجه به قدرت انتخاب سرعت چرخش، گزینه مناسبی برای دقت در هنگام انجام کار می باشند. این هندپیس ها صدا کمتری تولید کرده و آلودگی کمتری هم ایجاد می کنند.

سوالات متداول:

تفاوت هندپیس های الکتریکی با هندپیس های پنوماتیک در چیست؟

هندپیس های الکتریکی به وسیله جریان الکتریسیته کار می کنند، در حالی که انواع پنوماتیک با فشار هوا می چرخند. از تفاوت های دیگر می توان به گشتاور بیشتر نوع الکتریکی و در عوض سرعت بیشتر نوع پنوماتیک اشاره کرد.

آیا هندپیس الکتریکی خوبه؟

هندپیس های الکتریکی گرچه سرعت پایین تری دارند اما گشتاور بالای آنها اجازه ثبات در چرخش را می دهد که باعث دقت بیشتری در تراش می شود و صدای کمتری هم تولید می کنند.

چرا هندپیس پنوماتیک خوبه ؟

هندپیس های پنوماتیک به راحتی به یونیت متصل شده و آغاز به کار می کنند. سرعت بسیار بالایی دارند و خرابی کمتر آنها در کنار سبکی و گرمای پایین تر، سهولت در کاربری را به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.