ترمیمی, مقالات تخصصی, مقالات عمومی

خصوصیات انواع گلاس آینومر رزینی [بهترین گلس آینومر کدام است]

سمان تقویت شده با رزین

شناخت انواع گلس آینومر رزینی در دندانپزشکی یکی از اصلی ترین مواردی است که هر دندانپزشک باید بداند چرا که گلاس آینومر یک ماده کاربردی در ترمیم دندان است که به اختصار glass ionomer cement (GIC) گفته می شود و بعنوان یکی از انواع مواد پر کردن دندان با قابلیت ایجاد چسبندگی و سیمان کاری قسمت تحت درمان مورد استفاده قرار می گیرد.انواع سمان دندانپزشکی یا سمان های گلاس آینومر عمدتا درهنگام پوسیدگی و ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرند و خاصیت چسبندگی خوبی به دندان دارند.

دندان هایی که بوسیله اسید تولید شده از متابولیسم باکتری های اصطلاحا پوسیده شده اند با استفاده از این گلاس آینومرها که نقش سیلانت را ایفا میکنند وفلوراید آزاد می کنند تا از دمینرالیزه شدن بیشتر مینای دندان جلوگیری شده و ترمیم شوند. فلوراید آزاد شده همچنین میتواند روند متابولیسم باکتری ها را کند یا متوقف کند و به تبع روند پوسیدگی دندان را متوقف کند. اما یکی دیگر از انواع گلس آینومر  وجود دارد که با رزین تقویت شده اند و که به آن گلاس آینومر رزینی می گویند.

در این مقاله قصد داریم بیشتر به خصوصیات انواع گلاس آینومر رزینی (گلاس آینومر تقویت شده و اصلاح شده با رزین) و انواع سمان دندان پزشکی و بررسی مزایا و ویژگی های مختص به آن ها بپردازیم.

انواع گلاس آینومر رزینی

انواع گلاس آینومر دندانپزشکی:

قبل از آنکه به بررسی ویژگی های انواع گلاس آینومر رزینی بپردازیم ابتدا خود گلاس آینومر را برای شما شرح می دهیم.

گلاس به ماتریس های غیر کریستالی و ذرات گفته می شود و به یون کراس لینمد پلیمر که به معنی پلیمر شدن به وسیله یون ها است نیز آینومر گفته می شود.

گلاس آینومر تشکیل شده است از ترکیباتی همچون کلسیم فلواید، سیلیکا، آلومینیم فلوراید، سدیم فلوراید، آلومینا و آلوممینیوم فسفات که به همراه مایعی بنام اسید پلی آلکنوئیک اسید با هم ترکیب می شوند.

همانطور که به آن اشاره شد گلاس آینومر از نظر کاربرد بیشترین میزان تنوع را در بین مواد ترمیمی دندانپزشکی را دارد چرا که دارای 6 نوع مختلف است که با توجه به نام هر کدام از این انواع می توان به کاربرد آن پی برد. این 6 نوع عبارت است از:

 • Orthodontic cement
 • liner & bases
 • luting
 • Fissure sealant
 • restorative
 • core build up

که این تنوع و دسته بندی ذکر شده در انواع مختلف گلاس، به دلیل تفاوت بین نسبت پودر به مایع و متفاوت بودن اندازه ذرات سازنده گلاس می باشد.

دقت داشته باشید که استفاده انواع مختلف گلاس آینومر مخصوصا انواع گلاس آینومر رزینی به جای یکدیگر باعث می شود نتیجه منفی در نتیجه کار ایجاد کند چرا که هر کدام از آن ها ویژگی و کاربرد مختص به خود را دارند.

انواع گلس آینومر دندانپزشکی

چند نکته کاربردی در مورد گلاس آینومر:

 • از گلاس آینومر در مواردی مانند حفرات کلاس سه و کلاس پنج و پوسیدگی سطح ریشه و بعضی از انواع حفره های کلاس یک می توان به عنوان ترمیم نهایی استفاده کرد و در بقیه حفره ها می توان از انواع گلاس آینومر رزینی و یا انواع سمان دندانپزشکی به عنوان ترمیم موقت استفاده کرد.
 • گلاس آینومری که به عنوان ترمیم نهایی استفاده می شود حتما باید از نوع رستوریتیو باشد.
 • به منظور سمان کردن روکش و همچنین پست کردن درون کانال دندان حتما از لوتینگ گلاس آینومر که یکی از انواع گلاس آینومر رزینی به حساب می آید استفاده شود.
 • در گلاس آینومر رزینی ای که رزین های مدیفاید گلاسی رزین آنها لایت کیور می باشد باید تابش نور به اندازه کافی باشد وگرنه در صورت ترمیم رنگدانه ها را جذب کرده و سطح آن های دچار ساییدگی می شود.
 • گلاس آینومر دارای خاصیت سلف اچ است در نتیجه نیازی به آماده سازی و اچ کردن ندارد.
 • ترمیم مربوط به گلاس یونومر دوال کیور می تواند در همان جلسه انجام شود در حالی که ترمیم مربوط به گلاس آینومر باید 24 ساعت بعد انجام شود.
 • در هنگام انتقال گلاس آینومر به با استفاده از آمالگام کریر دقت داشته باشید که از کریری استفاده کنید که حاوی آمالگام نباشد.
 • به منظور ترکیب و توزیع هر چه بهتر ذرات درون گلاس بهتر است قبل از استفاده ظرف حاوی پودر گلاس آینومر را  به آرامی تکان دهید.
 • چنانچه گلاس آینومر رزینی هم خورده ظاهر درخشنده خود را از دست داده باشد زمان کارکرد آن تمام شده و نباید از آن استفاده کرد.
 • رنگ بندی مربوط به گلاس آینومر رزینی را در هنگام استفاده مخصوصا در نواحی زیبایی حتما لحاظ کنید.
 • اگر رزین لایت کیور به گلاس آینومر اضافه شود ترکیبی که بدست می آید گلاس آینومر رزینی دوال کیور می باشد.

لوتینگ Luting Agent:

لوتینگ که انواع گلاس آینومر رزینی مورد استفاده قرار می گیرد، بیشتر به ماده ای گفته می شود که ساختار زیرین دندان را به یک پروتز ثابت دندانی متصل می کند. این پروتزها می تواند کرون یا بریج و ..از جنس های مختلف باشد. مهمترین مسئله در گلاس لوتینگ کیفیت و تضمین چسبندگی و ماندگاری آن است. اما وظیفه لوتینگ به این مسئله ختم نمی شود و باید خاصیت حجمی خود را بعد از استفاده حفظ کند، خاصیت مهر و موم داشته باشد و از نفوذ باکتری به محل درمان جلوگیری کند. گرچه تحقیقات نشان داده است که هیچ ماده ای به تنهایی تمام خصوصیات یک لوتینگ ایده آل را ندارد!

زینک فسفات قدیمی ترین ماده از این دست مواد هست که بیش از یک قرن در حال استفاده است.

گلاس آینومر لوتینگ

 

 

 

انواع گلاس آینومر رزینی (اصلاح شده با رزین) :

همانطور که به آن اشاره داشتیم گلاس آینومرها دسته بندی های مختلفی دارند که در انواع گلاس آینومر رزینی با افزودن رزین به گلاس آینومرها به میزان زیادی کیفیت آنها را ارتقا می بخشد و به  مواد سازنده آن اجازه می دهد راحت تر با یکدیگر ادغام شوند.

یکی از انواع سمان دندانپزشکی را که با رزین ترکیب می شوند را به اختصار RMGI یا گلاس آینومر رزینی می نامند.

Resin Modified Glass Ionomers (RMGI)

شاید بتوان گفت بزرگترین هدف گلاس آینومر رزینی که حاصل ترکیب رزین با سمان گلاس آینومر لوتینگ می باشد، تلاش برای بهبود وضعیت مکانیکی سمان،  کاهش زمان گیرش ماده و کاهش حساسیت به رطوبت موجود در محل درمان باشد.

انواع گلاس آینومر رزینی که اصلاح و تقویت شده با رزین می باشد به میزان بیشتر و بهتری فلوراید آزاد میکنند و همچنین دارای استحکام بیشتری هستند و میزان حلالیت آنها مثلا با بزاق دندان کمتر است.

در مورد انواع گلاس آینومر رزینی بیشتر بدانید:

انواع گلاس آینومر رزینی دو واکنش اصلی دارند:

 1. یک گیرش باز اسید
 2. یک پلیمریزاسیون رادیکال آزاد

پلیمریزاسیون رادیکال های آزاد حالت موثرتر گیرش و چسبندگی است زیرا از حالت اسیدی زودتر فعال می شود و واکنش نشان می دهد. ولی باید در نظر داشته باشید که موادی در در معرض نور قرار میگیرند بطور بهینه فعال میشوند ( optimally cured)

وجود رزین در انواع گلاس آینومر رزینی، انواع سمان دندانپزشکی را در مقابل آلودگی آب حفظ می کند.

نکته قابل توجه در این سمان ها این است که باید سرعت کار خود را بالا ببرید و هرچه سریع تر ماده را شکل دهید و جایگذاری کنید.

بطور ساده می توان گفت انواع سمان گلاس آینومر رزینی (RMGI) ترکیبی از گلاس آینومر و رزین کامپوزیت هستند بنابراین دارای پایه اسیدی اجزای قابل پلیمریزاسیون می باشند

از انواع سمان لوتینگ تقویت شده با رزین می توان به سمان لوتینگ AHL انگلستان اشاره کرد.این سمان لوتینگ با نام تجاری +AHlute در بازار عرضه شده است و با توجه به کیفیت بالای آن قیمت مناسبی دارد.

انتشار فلوراید بالا که در لوتینگ هایی با بیس رزین انتظار می رود در سمان لوتینگ +AHlute وجود دارد وباعث بالارفتن کیفیت درمان شما می شود.

همچنین چسبندگی و تداوم کیفیت در طول زمان را میتوانید در سمان لوتینگ +AHlute  بیابید.

این لوتینگ تقویت شده با رزین در ابتدای کار دارای رنگ صورتی کمرنگ است تا در پایان کار براحتی اضافات قابل رویت باشد و در هنگام پرداخت و یا برداشتن اضافات سمان دچار مشکل نشوید

 

 

مزایای انواع گلاس آینومر رزینی (تقویت شده با رزین):

 • چسبندگی قابل قبول
 • حفظ خاصیت در بلند مدت
 • آزادسازی بهتر و بیشتر فلوراید
 • بهبود وضعیت مکانیکی ماده
 • کاهش زمان گیرش ماده
 • کاهش حساسیت به رطوبت محل درمان
 • عدم آلودگی انواع سمان دندانپزشکی در هنگام مواجهه با آب آلوده
 • میزان کمتر حلالیت نسبت به سمان های بدون رزین
 • ادغام بهتر مواد سازنده لوتینگ در سمان های دارای رزین
 • استحکام بیشتر نسبت به سمان های بدون رزین

 

 

برای تهیه سمان لوتینگ رزینی کلیک کنید

 

 

گردآوری: واحد تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *