مقالات عمومی

بهترین مواد پر کننده دندان

بهترین مواد پرکننده دندان
Rate this post

یکی از سوالات متداولی که هم برای بیمار و هم برای دندانپزشک قبل از ترمیم و پرکردن دندان پیش می آید این است که بهترین مواد پرکننده دندان کدام است ؟ اینکه از کدام مواد پرکننده دندان استفاده شود تا نتیجه مطلوب تری را داشته باشد و یا کدام ماده برای پر کردن دندان مناسب تر است و یا به اصطلاح دندان خود را با ماده سفید پر کنیم یا با ماده سیاه ؟ ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که بهترین مواد پرکننده دندان دندان کدام است که قطعا شما با موادی همچون آمالگام و کامپوزیت به عنوان دو نمونه از رایجترین ومواد پرکننده دندان آشنا هستید که برای آشنایی بیشتر با انواع کامپوزیت دندانپزشکی و تفاوت لمینت با کامپوزیت و انواع آمالگام دندان به مقااله هایی که با همین انوان نوشته شده مراجعه بفرمایید

همچنین برای خرید و استعلام قیمت انواع کامپوزیت دندان از قبیل کامپوزیت SDI ترمیمی لونا – LUNA و کامپوزیت اپالیس opallis می توانید به فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس (ontooth.ir) مراجعه فرمایید.

تاریخچه مواد پرکننده و ترمیمی دندان :

شاید جالب است بدانید تا قبل از این که آمالگام به وجود بیاید در حدود 150 سال پیش، دندان پزشکان عمدتا از موادی مانند سرب ، چوب پنبه ، طلا ، نقره ، خرده های سنگ ، تربانتین ،  پلاتین و … استفاده می کردند که اولین بار حدود 180 سال قبل آمالگام مورد استفاده قرار گرفت.

اوایل که آمالگام به وجود آماده بود برخی از دندان پزشکان بر این باور بودند که جیوه موجود در آمالگام برای بیماران مضر است واین گروه دندان پزشکان همچنان از طلا در پر کردن دندان ها استفاده می کنند ولی در همان زمان هم ایرادات اساسی در پر کردن دندان ها  وجود داشت با این که طلا در برابر زنگ زدن و فشار مقاوم بود اما مهمترین مشکل هرینه بسیار بالا پر کردن با طلا بود که کم کم آن را از مواد ترمیمی برای پر کردن دندان خارج کردند.

پر کننده های دندان با مواد سیاه و سفید !!!

همانطور که می دانید امروزه در بیین عموم مردم آمالگام را با نام ماده پر کننده سیاه و کامپوزیت را با نام ماده پر کننده سفید می شناسند که این دو ماده سال هاست به عنوان بهترین مواد پرکننده دندان استفاده می شود و استفاده از هر کدام مزایا و معایب مختص به خود را دارد که ما در ادامه به بررسی ویژگی ها و مزایا و معایب استفاده از آمالگام و کامپوزیت دندان پزشکی می پردازیم.

در واقع برا پر کردن دندان از دو نوع ماده ی کامپوزیت یا سفید ، آمالگام یا سیاه  استفاده می شود. هر دو مواد ترمیمی هستند که برای پر کردن استفاده می شوند بهتر است قبل از ترمیم با دندان پزشک خود مشورت کنید و اطلاعاتی از پرکننده های سیاه و سفید داشته باشید که پس از تصمیم گیری در مورد پر کردن درک بهتری از نوع درمان خود داشته باشید.

بهترین مواد پرکننده دندان

بهترین مواد پرکننده دندان کدام است؟

الف)پر کردن دندان با مواد سفید یا کامپوزیت:

کامپوزیت یک نوع پلیمر هم رنگ دندان است که برای پر کردن دندان ها از آن استفاده می کنند.و با حروفی مانند A2 ، B1 نام گذاری شده است. مواد سفید به صورت خمیری شکل هستند و در رنگ های مختلف تولید می شوند. در بیشتر مواقع دندان پزشکان از کامپوزیت ها در دندان های جلو استفاده می شود زیرا دندان های جلو در معرض دید بیشتر است و در زیبایی نقش مهم تری دارند.

مزایای استفاده از مواد سفید یا کامپوزیت :

1)زیبایی

به دلیل هم رنگ بودن مواد کامپوزیت با دندان ها در زیبایی ظاهری تاثیر بیشتری دارد

2)چسبندگی خوب

به دلیل پیوند شیمیایی خوبی که مواد کامپوزیت با مولکول های بدن دارد مواد کامپوزیت چسبندگی بسیار خوبی با دندان ها دارد

3)برطرف کردن معایب ظاهری دندان ها

به دلیل این که مواد کامپوزیت هم رنگ دندان ها هستند از آن ها می توان برای ترمیم شکستگی های دندان ها استفاده کرد،مخصوصا دندان های جلو که در معرض دید بیشتری هستند

4)عدم نیاز به تراشیدن دندان ها

برای استفاده از کامپوزیت در پر کردن نیازی به زیاد تراشیدن نیست و دندان ها خیلی سریع پر می شوند

معایب  استفاده از مواد سفید یا همان کامپوزیت :

1)فرسودگی

زودتر از مواد آمالگام از بین می رود

2)هزینه بالا

هزینه مواد کامپوزیت دو برابر از مواد آمالگام است

مراحل پر کردن دندان با کامپوزیت :

 • دندان پزشک دندان تحت درمان را ایزوله می کند تا بزاق به آن ها راه نداشته باشد و دندان خشک بماند.
 • با کمک دریل دندان پزشکی (تراش با هوای فشرده) بخش های آلوده و عفونی دندان برداشته می شود.
 • کامپوزیت را به صورت لایه لایه در محلی که تراش داده شده قرار می گیرد تا دندان پر شود.
 • نور مخصوص بر هر لایه از مواد پر کننده تابیده می شود تا مواد سفت شوند.
 • پس از این که مواد پر شده کامپوزیت شکل دهی می شود تا آن کاملا مشابه دندان های طبیعی شود.

ب)پر کردن دندان با مواد سیاه یا آمالگام :

از قدمی ترین مواد برای ترمیم و پر کردن دندان از مواد سیاه یا همان آمالگام استفاده می باشد. آمالگام از ترکیب جیوه مایع و فلزاتی مانند مس ، نقره ، و… تشکیل می شود.پس از مخلوط کردن مواد در دستگاه آمالگاماتور ماده خمیری درست می شود که دندان پزشکان فرصت کمی دارند که آن را با فرم دلخواه و متناسب با شکل دندان بیمار در داخل دندان قرار دهد. باید سریع انجام دهد زیرا آمالگام بعد از چند دقیقه سفت نمی شود.

مزایای استفاده از آمالگام :

1)قیمت مناسب

پر کردن دندان با مواد آمالگام نسبت به مواد کامپوزیت هزینه و قیمت مناسبی دارد و به همین خاطر از مواد آمالگام بیشتر از کامپوزیت در ترمیم ها استفاده می شود

2)مقاومت در برابر سایش

مقاومت مواد آمالگام نسبت به مواد کامپوزیت در برابر سایش ها در مدت زمان بیشتر است

3)طوا عمر بالا

طول عمر مواد آمالگام حدود 10 تا 15 سال و یا حتی 20 سال است.دوام و مقاومت بالای مواد آمالگام و پوسیدگی کم از مزایای مواد سیاه است

معایب استفاده از مواد سیاه یا آمالگام :

1)رنگ آمالگام

رنگ آمالگام با رنگ سایر دندان ها هم خوانی ندارد و در زیبایی ظاهری دندان ها تاثیر گذار است

2)حذف برخی از قسمت های دندان

برای استفاده از آمالگام لازم است بعضی از قسمت های سالم دندان برای چسبندگی بهتر آمالگام به دندان حذف شود و تا حدی باید تراش داده شود که حفره در دندان ایجاد شود

3)مقاومت کم در برابر غذا های سرد و گرم

استفاده غذا های سرد و گرم ممکن است باعث پوسیدگی های برخی از دندان ها شود و آمالگام نسبت به این رویداد مقاومت کم تری دارد و به مرور زمان احتمال این که مواد پر شده در دندان ترک خوردگی یا پوسیدکی ایجاد شود است

4)جیوه موجود در مواد آمالگام

شاید بعضی از افراد به جیوه موجود در آمالگام حساسیت داشته باشند

مراحل پر کردن دندان با آمالگام :

 • برای پر کردن دندان با آمالگام ابتدا دندان را دریل می کنند تا بخش های پوسیده دندان خارج شود
 • سپس دندان پزشک ترکیب آمالگام را آماده می کند
 • آمالگام روی دندان قرار داده می شود و شکل دهی می شود تا مشابه دندان طبیعی شود.
 • مواد آمالگام به سرعت روی دندان سخت می شود.

بررسی قیمت مواد پرکننده دندان :

برای پر کردن دندان ها از مواد مختلفی استفاده می شود هزینه پر کردن دندان به عوامل متعددی بستگی دارد.یکی از مهمترین تعیین کننده قیمت پر کردن دندان نوع مواد پرکننده است.

برای پر کردن دندان از مواد پر کننده سفید یا کامپوزیت و مواد سیاه یا آمالگام به عنوان بهترین مواد پرکننده دندان استفاده می شود. شاید این سوال را از دندان پزشک خود بپرسید که ارزان ترین مواد پر کننده دندان چقدر است؟ موارد بسیاری بر قیمت نهایی موارد پر کننده دندان تاثیر گذار خواهد بود .

مواد سیاه ( آمالگام ) قیمت ارزان تری نسبت به مواد سفید ( کامپوزیت ) دارند. کسانی که می خواهند هزینه کم تری برای پر کردن دندان بپردازند بدون تردید ماده سیاه  ( آمالگام ) را انتخاب می کنند.

قیمت مواد پرکننده دندان

مزایای پر کردن دندان با بهترین مواد پرکننده دندان :

 • رفع تمامی نشانه های پوسیدگی دندان
 • محافظت از دندان های سالم
 • بهبود زیبایی ظاهری دندان ها
 • بازیابی عملکرد دندان ها
 • دستیابی به نتیجه بلند مدت

نکاتی که قبل از انتخاب بهترین مواد پرکننده دندان باید در نظر بگیریم :

 • هزینه درمان
 • محل پر کردگی
 • اندازه حفره دندان
 • سابقه بیماری های دندانی
 • شکل ظاهری پر کردگی

تغییر رنگ آمالگام و کامپوزیت :

تغییر رنگ آمالگام یا کامپوزیت ها  یکی از معایب این مواد ترمیمی به مرور زمان محسوب می شود.آمالگام ها هم رنگ دندان ها نیستند ولی آمالگام نیز قابل تغییر در گذشت زمان است.

مواد ترمیمی کامپوریت در اثر تماس با ترکیبات رنگی می تواند دچار تغییر رنگ شود مواد کامپوزیتی دارای انواع مختلفی است که میزان رنگ پذیری ای مواد متفاوت است.

آیا پس از درمان ریشه ، رنگ دندان تغییر می کند؟

 • لک شدن دندان ها پس از درمان ریشه اغلب زمانی رخ می دهد که مقدار از بافت پالپ داخل دندان باقی می ماند.
 • تغییر رنگ دندان ها می تواند در نتیجه مصرف داروهایی باشد که برای درمان عفونت داخل ریشه دندان استفاده می شوند.
 • زمانی اتفاق می افتد که از موادی که برای پر کردن کانال های ریشه دندان استفاده می شود داخل تاخ دندان ها باقی مانده باشند.
آیا پس از عصب کشی هم رنگ دندان تغییر می کند؟

لک شدن دندان ها پس از درمان ریشه اغلب زمانی رخ می دهد که مقدار از بافت پالپ داخل دندان باقی می ماند.تغییر رنگ دندان ها می تواند در نتیجه مصرف داروهایی باشد که برای درمان عفونت داخل ریشه دندان استفاده می شوند.
زمانی اتفاق می افتد که از موادی که برای پر کردن کانال های ریشه دندان استفاده می شود داخل تاخ دندان ها باقی مانده باشند.

قبل از اینکه نوع مواد پر کردگی را انتخاب کنیم باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

باید هزینه درمان، محل پر کردگی، اندازه حفره دندان، سابقه بیماری های دندانی،  شکل ظاهری پر کردگی را در نظر داشته باشیم.

چرا پر کردن دندان ها ضروری است؟

برای این که از رفع تمامی نشانه های پوسیدگی دندان ، محافظت از دندان های سالم ، بهبود زیبایی ظاهری دندان ها و… جلوگیری کنیم.

گردآوری: گروه تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.