اندودانتیکس, مقالات عمومی

استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی(ویژگی انواع گوتا پرکا)

استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی
Rate this post

استفاده از گوتا پرکا یکی از لازمه های هر دندان پزشک است که بنا به نوع عملی که دارد استفاده های گوناگونی از آن دارد و از جمله پر مصرف ترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی است که از نوعی ماده پلاستیکی ( Palaquium) درست شده است و این ماده را از درختانی همچون Palaquium gutta و Isonandra gutta و Dichopsis gutta   بدست می آورند. این مواد خام بدست آمده را با مواد دیگری همچون زینک اکساید  Zinc oxide  و مواد رنگی و اپک کننده و چسباننده ترکیب می کنند تا در نهایت محصولی به نام گوتا پرکا را تولید کنند که بنا به کارایی ای که دارد دارای اندازه های مختلف می باشد.

شما عزیزان می توانیدبرای خرید و استعلام قیمت سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی همچون کامپوزیت کولزر و توربین گلدنت و سم سمنت  به فروشگاه اینترنتی آنتوس (Ontooth.ir) مراجعه فرمایید.

آنچه که در این مقاله در مورد استفاده از گوتا پرکا خواهید خواند :

 • گوتا پرکا از چه موادی تشکیل شده است؟
 • استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی
 • مراحل پرکردن کانال ریشه دندان در دندانپزشکی با استفاده از گوتاپرکا چگونه است ؟
 • انواع گوتا پرکا کدام است ؟
 • گوتا پرکا از چه چیزی تشکیل شده است ؟
 • دلیل استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی چیست ؟
 • مزایا استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی
 • انواع مختلف گوتا پرکا کدام است ؟
 • انواع مارک گوتا پرکا
 • تفاوت گوتا پرکا با کن کاغذی

گوتا پرکا از چه موادی تشکیل شده است؟

همانطور که گفته شد گوتا پرکا مواد خام به دست آمده از درخت را با  با مواد دیگری همچون زینک اکساید  Zinc oxide  و مواد رنگی و اپک کننده و چسباننده ترکیب می کنند که این مواد عبارتند از :

 • 20 درصد گوتا پرکا
 • 66 درصد اکسید روی
 • 11 درصد سولفات های فلز های سنگین
 • 3 درصد موم و رزین

استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی :

همانطور که گفته شد از گوتا پرکا با توجه به نوع عملی که انجام می شود استفاده های گوناگونی می شود اما روال کلی استفاده از گوتا پرکا به این صورت  می باشد که به منظور قرار دادن  گوت پرکاا در درون کانال دندان  پس از اینکه پاکسازی کانال دندان انجام شد توسط دندانپزشک  شکل دهی داده شد وهمچنین بعد از اینکه رادیوگرافی از کانال دندان گرفته شد، دندان پزشک از بین تمامی کن های گوتا آن سایزی که ضخیم تر از بقیه است و بتواند تمام طول کانال دندان را پر کند انتخاب کرده و سپس آن را تا ناحیه اپکس سیل می کند.

پس از قراردادن گوتا در درون کانال با استفاده از مواد سیلر (همچون سیلر AHSeal  و سیلر بتا ) و یا زینک اکساید اوژنول (همچون اوژنول مروابن ) و یا با استفاده از گوتا پرکای شماره 15 (که به عنوان کوچکترین سایز گوتا پرکا استاندارد به شمار می رود و آن را با نام کن فرعی نیز می شناسند) ، باقی فضای داخل کانال دندان را تا جایی کن فرعی (گوتا پرکا شماره 15) بتواند کمتر از یک سومکانال دندان باشد را پر می کنیم، که برای آسان تر شدن کار دندانپزشک در پر کردن کانال از ابزاری به نام اسپریدر استفاده می شود.

مراحل پرکردن کانال ریشه دندان با استفاده از گوتاپرکا چگونه است ؟

زمانی که می خواهیم دندان را عصب کشی کنیم، ابتدا دندانپزشک  باید کانال های ریشه دندان های آسیب دیده را کاملا تخلیه و پاکسازی کند و سپس کانال های ریشه دندان هایی که تخلیه شده اند را  باید دوباره  با یک ماده مناسب پر کند که این ماده همان گوتاپرکا است و به دلیل ویژگی ای که قبلا به آن اشاره شد می توان به اهمیت استفاده از آن در پر کردن ریشه دندان پی برد .

دندانپزشک در ابتدا با توجه به آخرین فایل دستی که برای خارج کردن کامل پالپ و  عصب دندان استفاده کرده است و همچنین با در نظر گرفتن طول ریشه و فرم انتهای ریشه دندان، تعداد مورد نیاز گوتا پرکا را  جهت پر کردن کامل کانال ریشه دندان انتخاب کرده و سپس آن ها را به سیلر آغشته می کند  و در درون کانال ریشه قرار می دهد و هر وقت که اطمینان پیدا کرد درون کانال ریشه دندان کاملا پر شده است، اضافه های گوتاپرکا را با استفاده از یک قلم داغ، قطع کرده  و به دین صورت مراحل پر کردن ریشه دندان به پایان می رسد.

پر کردن کانال ریشه با استفاده از گوتا پرکا

انواع گوتا پرکا کدام است ؟

از آنجایی که دانش دندانپزشکی در حال پیشرفت روز افزون است و دندانپزشکان هر روز تجارب جدیدی را بدست می آورند، از این روی شرکت های ساخت و تولید تجهیزات و مواد دندانپزشکی همگام با آن ها سعی دارند تا تولیدات نوین و متعددی را روانه بازار کنند تا پاسخگوی نیاز های دندانپزشکان باشند و به همین منظور انواع مختلفی از گوتا پرکا های را با سایزها و فرم های گوناگونکه ویژگی های متفاوت دارند را تولید کرده اند که دندانپزشک با توجه به طول کانال دندان و قطر گشادی آن، سایز و شماره  گوتا پرکای متناسب با آن را انتخاب می کند.

گوتا پرکا از چه چیزی تشکیل شده است ؟

ساختار شیمیایی گوتا پرکت بدین صورت است که یک پلیترپن به همراه یک پلیمر از ایزوپرن ( یا پلی ایزوپرون ) تشکیل شده است که شکل مولکولی گوتا پرکا  به صورت زیر است :

فرمول مولکولی گوتا پرکا

دلیل استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی چیست ؟

گوتا پرکا به لحاظ ترکیب شیمیایی ای که دارد به راحتی با بدن انسان واکنش نشان نمی دهد و بافت زنده و مايعات بيولوژيکی بدن انسان در تماس با این مواد واکنشی از خود نشان نمی‎دهد و به همین خاطر تاثير منفی بر روی سيستم بيولوژيک و سلامت انسان ندو و همه این ها باعث می شود تا از گوتا پرکا در انواع عمل های جراحی و درمان ریشه کانال دندان استفاده می شود.

گوتا پرکا علاوه بر خواص فیزیکی و شیمیایی ای که دارد، ویژگی های دیگری در گوتا پرکا وجود دارد که همگی دال بر استفاده از گوتا پرکت در دندانپزشکی می باشد که این موارد عبارتند از :

 • محدوده نفوذ پذیری
 • سازگاری با دندان
 • نقطه ذوب مناسب
 • انعطاف پذیری بالا
 • قالبگیری راحت

مزایای استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی :

 • یک تصور غلط رایج وجود دارد که استفاد از گوتا پرکا به خاطر شباهت آن به لاتکس باعث ایجاد آلرژی در بیمار می شود، اما این یک باور غلط  است، چون همانطور که گفته شد استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی به عنوان یک ماده پرکننده بسیار ایمن پذیرفته شده است.
 • این ماده ضد حساسیت بوده و تا به حال هیچ مورد ایجاد حساسیت در استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی مشاهده نشده است و به همین دلیل برای پر کردن کانال ریشه بسیار مناسب بوده و نسبت به هر نوع ماده دیگری ارجحیت دارد .
 • با توجه به تحقیقات مستمر و جستجوی نوآوری های جدیدی که در روش های پرکردن کانال ریشه صورت گرفته، استفاده از گوتاپرکا در دندانپزشکی به دلیل توانایی فوق العاده و جلوگیری از عوارض بعدی آن، راه حلی دائمی می باشد.

انواع مختلف گوتا پرکا کدام است ؟

گوتا پرکا دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام با توجه به کارآی متفاوت خود دارای فرم های گونتگونی می باشند که این انواع عبارتند از :

 • گوتا پرکا ساده
 • گوتا پرکا مدرج
 • گوتا پرکا تیپر
 • گوتا پرکا پروتیپر
 • گوتا پرکا ریسپروک

همچنین استفاده از گوتا پرکا در دندانپزشکی  به دو شکل استاندارد و غیراستاندارد وجود دارد:

1)گوتا پرکا استاندارد :

گوتاپرکا استاندارد مطابق با سایز و رنگبندی کد ISO فایل های استاندارد می باشند که از سایز 15 تا 140 با تقارب 2 درصد و بیشتر عرضه می شوند.

2)گوتا پرکا غیر استاندارد:

گوتا پرکا غیر استاندارد از سایزبندی و رنگ بندی کدینگ ISO پیروی نکمی کنند  و طبق سیستم های مختلف فایل روتاری و یا به صورت اختصاصی برای سیستم فایل روتاری خاصی طراحی و تولید شده می شوند ، مانند گوتاپرکاهای جانبی، پروتیپر، رسیپروک، One Shape، Mtwo و …

 

انواع گوتا پرکا

انواع مارک گوتاه پرکا :

گوتا پرکا در سایز ها، فرم ها، رنگ ها و برند های مختلفی در بازار یافت می شوند که با توجه به کارایی متفاوت آن در دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

از معروف ترین مارک های گوتا پرکا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوتا متا بیومد ( META BIOMED )
 • گوتا گاپا دنت ( GAPADENT )
 • گوتا دنت پلاس ( DENTPLUS )
 • گوتا دیا دنت ( DIADENT )

 

قیمت گوتا پرکا چند است ؟

قیمت گوتا پرکا بستگی با توجه به مدل و برند و شرکت سازنده آن متفاوت است و در حال حاضر دارای تنوع بسیار با قیمت های متفاوت در بازار ایران است.

خرید گوتا پرکا :

برای خرید گوتا پرکا و استعلام قیمت سایر مواد و تجهیزات دندانپزشکی می توانید با مراجعه به سایت فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ( Ontooth.ir ) مراجعه فرمایید.

فروشگاه اینترنتی مواد و تجهیزات دندانپزشکی آنتوس ( Ontooth.ir ) یکی از بهترین فروشگاه های آنلاین در زمینه خرید و فروش مواد و  تجهیزات دندانپزشکی می باشد؛ برای استعلام و دریافت لیست تجهیزات دندانپزشکی، با کارشناسان فروشگاه آنتوس تماس بگیرید .

تفاوت استفاده از گوتا پرکا با کن کاغذی :

کن کاغذی که نام دیگر آن کن جاذب (absorbent point) می باش،د یکی دیگر از مواد دندانپزشکی است که شبیه به گوتا پرکا است و به شکل مخروطی با عرض و تقارب متنوع عرضه می شود با این تفاوت که جنس آن کاغذی است.

از کن کاغذی در درمان ریشه و  به منظور خشک کردن و جذب نمودن مواد مایع موجود در کانال ریشه دندان استفاده می گردد.

 

 

 

گردآوری: گروه تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.