ترمیمی, مقالات عمومی

جدول مقایسه ترکیبات آمالگام ها

ساختار آمالگام چیست

 • آمالگام در زبان فارسی از کلمه ملغمه است که به معنی مخلوطی از چند فلز می باشد. آمالگام دندانی ماده‌ای غیر همرنگ به رنگ نقره ای یا سیاه است، پنجاه درصد از وزن آمالگام را، جیوه و باقی ترکیبات آمالگام را مخلوطی از فلزات نقره، مس و قلع تشکیل می دهد. این فلزات با هم ترکیب پایداری را میسازند که دارای استحکام مناسبی برای پر کردن حفرات دندانی می باشد. که ترکیب به دست آمده دارای خواص منحصر به فرد می باشد که با تک تک عناصر تشکیل دهنده متفاوت است.
 • هنگامی که حفره‌ای  در دندان‌ها ایجاد می‌شود توسط  آمالگام ترمیم میشود. مینای دندان یکی از سخت‌ترین مواد موجود در این کره خاکی است اگر از دندان‌هایمان به خوبی مراقبت‌ کنیم، همراهان خوبی برای ما خواهند بود اما ما، با عدم رعایت بهداشت، باکتری‌های دهانی ایجادکننده پوسیدگی دندان، فرصت خوبی میدهیم که مینای سخت دندان را حل کرده و پوسیدگی ایجاد کند.

 

ترکیبات آمالگام:

 • آمالگام آلیاژی است که دو فلز اصلی تشکیل دهنده آن جیوه و نقره هستند. عناصر دیگر مانند قلع و مس هم برای ایجاد بعضی خواص به این ترکیب اضافه شده‌اند. آمالگام قبل از ترکیب شدن برای آلیاژ به صورت دو قسمت پودر و مایع وجود دارد. قسمت پودری آن شامل نقره، مس و مقداری قلع است و قسمت مایع نیز از فلز مایع جیوه تشکیل شده است.
 • آمالگام یک ماده با استحکام فشاری خیلی بالاست اما استحکام کششی پایینی دارد، پس باید به مراحل تهیه حفره و جهت نیروی وارده به آن دقت شود.

 

چرا از جیوه در آمالگام استفاده می شود؟

 • تقریبا نیمی از آمالگام را جیوه ی مایع تشکیل میدهد جیوه برای اتصال ذرات آلیاژ به یکدیگر و ایجاد ماده ای مقاوم و جامد  استفاده میشود .وخواص منحصر بفرد جیوه که بخوبی به پودر آلیاژ متصل میشود ودر دمای اتاق مایع است  آن را جز مهمی از آمالگام که منجر به دوام آن میشود تبدیل کرده است.

 

چرا برخی بیماران به آمالگام حساسیت دارند:

 • تعداد بسیار کمی از افراد جامعه ممکن است به ترمیم‌های آمالگامی حساسیت داشته باشند. واکنش‌های آلرژیک به آمالگام معمولا مشابه سایر حساسیت‌های پوستی است و ممکن است ضایعات کهیر مانندی در پوست و یا ضایعات قرمزی در دهان در مجاورت ترمیم‌های آمالگام ایجاد شود.که بدلیل فلزات تشکیل شده در ساختار آمالگام است در افرادی که به آمالگام حساسیت دارند، ترمیم‌های آمالگام باید توسط مواد ترمیمی دیگری جایگزین شوند.در مواقعی که علائم و عوارض شدید نمی باشد به طور معمول داروهای آنتی هیستامین را تجویز نماید. همچنین میتوانید برای کنترل واکنش های التهابی ازداروهای استروییدی و موضعی استفاده کنید بنابراین اگر بیمار شما به هر یک از فلزات موجود در آمالگام دندان، حساسیت دارد، آمالگام جهت ترمیم مناسب نخواهد بود. شما می توانید از سایر گزینه های درمانی برای بیمار استفاده کنید.

 

چه نوع آمالگامی را برای بیمارم انتخاب کنم:

 • آمالگام‌های دارای جیوه زیادی، واکنش بیشتری می‌دهند و در نهایت استحکام کمتری خواهند داشت.
 • پس از افزودن مس به ترکیب پودر آمالگام شاهد افزایش دو الی پنج برابری استحکام آمالگام‌ها می‌شود.در نتیجه آمالگام هایی ک درصد مس بکار رفته در آن ها بیتر از سایر ترکیبات است مقاومت بیشتری دارند.
 • امروزه آمالگام با درصد نقره ي بالا به علت ویژگی هاي کلینیکی مناسب خود بسیار مورد توجه قرار گرفته است بنابراین فلز نقره خاصيت ضد باکتريايي داشته و در صنايع دارويي به صورت فلز و يا ترکيبات آن مورد استفاده قرار مي گيرد و از خصوصيات اصلي نقره مقاومت زياد آن در مقابل حلال هاي شيميايي است. بنابراین از نقره و ترکيبات آن در آمالگام های دندنپزشکی استفاده شده است بطور معمول در حدود 35 % از ترکيب آمالگام را فلز نقره تشکيل مي دهد.
 •  فلز قلع بسیار قابل انعطاف و خم شدن و چکش‌خواری خوبی دارند  دلیل بکار رفتن قلع در آمالگام این است که از اکسید شدن مس و بدلیل فعالیت شیمیایی کم آن از سمی شدن غذا جلوگیری شود و با اکسیژن موجود در دهان و هوا به سختی ترکیب میشود  در نتیجه اکسید نخواهد شد و همچنین در برابر فرسایش مقاوم بوده
 • ترکیبات آمالگام در گذشته از روی (Zn) به عنوان ماده‌ای که جلوی اکسید شدن آمالگام را می‌گرفت به ترکیب پودر آمالگام اضافه می‌شد. اما امروزه به دلیل تاخیر در گسترش، روی از ترکیب حذف شده است.در صورت وجود «روی» در آمالگام و ترمیم در شرایط غیر ایزوله، رطوبت موجود با این ماده واکنش می‌دهد و گاز هیدروژن تولید شده باعث تورم و شکستن آمالگام میشد. (و بیمار بر می‌گردد!!!)

برای نگهداري بهتر از دندان ها  بايد به افزايش مقاومت دندان هاي ترميم شده نيز كمك كنیم، عمده ترين ماده اي كه هنوز جهت ترميم دندان هاي پوسيده به كار ميرود آمالگام است كه سابقه ی دیرینه ای دارد .وجود عنصر تشکیل دهنده آمالگام که در ترکیب آن بکاررفته است  سالهاست كـه
توجه محافل پزشكي و دندانپزشكي را به خود جلب كرده اسـت .

در اين مطالعه میزان و درصد عناصر بکار رفته در ۱۵ نوع آمالگام ها را بررسی و مقادير حاصله را ثبت کردیم که در جدول ذیل ارایه شده است:

 

گردآوری: گروه تحقیق و پژوهش آنتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *